Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Ant-Man se Marvelu vymkl z kontroly

Tak a je to tady. V pořadí dvanáctý film rozsáhlého filmového vesmíru Marvel Cinematic Universe uzavírá tzv. druhou fázi. Kdo by čekal nejepičtější komiksový nářez v dějinách barevných superhrdinů, bude se mýlit. Finálním počinem je totiž Ant-Man. Jeden z nejproblematičtějších a nejrozporuplnějších filmů, se kterými zatím Marvel přišel. A možná také konečně o něco více riskantním.

Ant-Man (foto: Falcon)

Ant-Man (foto: Falcon)

O velkém risku studia Marvel se mluvilo už minulý rok. Byli u toho mýval, přerostlý strom s hlasem Vina Diesela, zelená Neytiri a Chris Pratt – člověk, o kterém by si nikdo netroufl tvrdit, že jednou bude velkou hollywoodskou hvězdou. Celé se to jmenovalo Strážci Galaxie a byla to taková sázka na jistotu, že dodnes nerozumím tomu, jak jsem mohl tenkrát tak snadno podlehnout tomu dětinskému humoru, zabaleného do sci-fi lokací s příjemným retro soundtrackem. A se mnou samozřejmě půlka světa. O to zajímavější bude sledovat, jak si povede Ant-Man. Od samého počátku postava, kterou jednoduše nemůžete brát vážně. Nejde to. Marvel má ale na přetavování divných postav do komiksových fláků docela talent. Když něco podobného jde s Thorem, Kapitánem Amerikou nebo mývalem, proč by to nemělo jít s mravenčím mužem.

Ant-Man (foto: Falcon)

Ant-Man (foto: Falcon)

Ant-man by potřeboval jednoduše odstartovat a zaujmout na první dojem. To ovšem první minuty nepřináší a my dostaneme celkem dlouhou vysvětlovací pasáž. Proč, co, kdo a jak se skoro hodinovou stopáží možná fungovalo v Inception, ale tady nejsme v limbu, (i když vlastně…) abychom potřebovali poznat všechna dilemata Michaela Douglase i Paula Rudda (Ant-Man). Když je to ve výsledku stejně k ničemu a my si víc užíváme zlodějské pasáže, poznávání miniaturního světa a nejrůznější absurdnosti, ke kterým postava Ant-Mana vyloženě vybízí. Nepotřebovali jsme vysvětlovat mytologické podloží mývala a jeho přeměnu ve vesmírného zabijáka, nepotřebujeme to ani u „mravence“.

Největší síla Ant-Mana tak zůstává v sebe shazování, absurdních situacích a komediálních gazích. Zábava tak přichází skoro až v polovině filmu. A to je sakra pozdě. Je zkrátka smutné, že to, co nejvíce funguje, je zadupáno do pozadí a jede se další marvelácká rutina. Další nevýrazný záporák, nevýrazná akce, vizuál jako z dražšího seriálu… a přitom potenciál tam byl. A jaký! Těžko říct, kdo je vinen. Jestli za to můžou tvůrčí neshody mezi Edgarem Wrightem a Marvelem nebo jen snaha studia vytvořit další film pro všechny, ale zároveň pro nikoho. Takový byl druhý Thor, nebo první Kapitán Amerika. A jak všichni víme, moc oslavované filmy to nejsou. On samotný tvůrčí přínos režisérů do marveláckých projektů je velmi obtížné rozpoznat, ale každý, kdo viděl Iron Mana 3 nebo druhého Kapitána musí uznat, že po zas tak jednolitých mustrech se v Marvelu nejede.

Ant-Man (foto: Falcon)

Ant-Man (foto: Falcon)

Vše samozřejmě směřuje ke konečné konfrontaci kladného a záporného hrdiny a filmu se postupně vrací půda pod nohama. Jako kdyby Peyton Reed, který na poslední chvíli nahradil na režisérské židli zmiňovaného Wrighta, konečně pochopil, jak to celou dobu Edgar myslel a snažil se ho v určitých směrech napodobovat. Finále odehrávající se v dětském pokoji je rázem osvěžující. Kdo čekal hroutící se budovy nechť nezoufá, i v Ant-Manovi se naše demoliční choutky nasytí, jen ne v takovém rozsahu.

Ant-Man (foto: Falcon)

Ant-Man (foto: Falcon)

Patetické momenty jsou z velké části ukončeny absurdním vyvrcholením (díra ve střeše, mravenec pod stolem). Škoda jen, že se Ant-Man větší část filmu hledá a když už se zdá, že se mu to konečně podařilo, není to svým způsobem ono. Mohlo to být šílenější, zábavnější a ještě více absurdnější. Přemýšlet nad tím, jak by to celé vypadalo s Wrightem na palubě, nemá cenu, i tak to snímek v několika scénách jasně ukáže.

 • 55%
  Režie - 55%
 • 65%
  Scénář - 65%
 • 65%
  Herci - 65%
 • 50%
  Vizuál - 50%
 • 55%
  Hudba - 55%
60%

Ant-Man (2015)

Marvel tedy jede ve svých kolejích a nabízí další rodinnou zábavu. Lítá se tu na mravencích, přitom Ant-Man hlasitě řve „juhůů“ a kdyby to všechno bylo animované, měli bychom tu krásný, ale průměrný animák, který by za několik měsíců upadl v zapomnění. Takhle je tu další promarněná šance na originální komiksový film, jehož účelem je dostat Ant-Mana mezi Avengers. Snad se příští rok dočkáme u Deadpoola. Ten ale s filmovým MCU nemá co dočinění, takže další „riskantní“ projekt Marvel Studios možná už nikdy neuvidíme. U Ant-Mana to nevyšlo, a je to škoda.

Sending
User Review
4.33 (6 votes)
Petr Račko, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Falcon, Marvel Entertainment © 2015

Ant Man
Akční / Sci-Fi
USA, 2015, 117 min
Premiéra: 16. 7. 2015 Falcon

Režie: Peyton Reed
Předloha: Stan Lee (komiks), Jack Kirby (kniha), Larry Lieber (komiks)
Scénář: Joe Cornish, Edgar Wright, Adam McKay, Paul Rudd
Kamera: Russell Carpenter
Hudba: Christophe Beck
Hrají: Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly, Michael Peña, Bobby Cannavale, Judy Greer, Corey Stoll, John Slattery, Joe Chrest, Wood Harris, Tip Harris, David Dastmalchian, Martin Donovan, Hayley Atwell, Kourtney Shales, Zack Duhame, Jordi Mollà, Rod Hallett, Marie Joelyn, Vanessa Ross, Chandra Shaker Sangam, Abby Ryder Fortson

antman-poster-cz

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast