Recenze | Papírová města sází na jistotu

Filmy o dospívání, prvních láskách a odhodlání žít naplno přítomností se točí „na jedno brdo“. Papírová města místy prolamují žánrové konvence, ale ve výsledku sází zase na jistotu.

Papírová města (foto: CinemArt)

Papírová města (foto: CinemArt)

Všechny ty filmy o překlenutí mezi dětstvím a dospělostí jsou sladkobolné komedie, bez výjimky. Jako by existoval určitý žánrový stereotyp, a v podstatě se jen soutěžilo v tom, kdo to celé natočí věrohodnějším způsobem. Pryč jsou doby, kdy maturující středoškoláci měli filmy o sobě a pro sebe, kdy konfrontace se světem rodičů/dospělých probíhala čistě z jejich pohledu a měla tak ojedinělou výpovědní hodnotu (Omámení a zmatení 1992, Americké Graffiti 1973).

Dnes má každé období dětství ve svém filmu mentora, který nahrazuje otce a podává pomocnou ruku. Anebo se oba světy konfrontují, dokud nedojde k vzájemnému pochopení. Jde to natočit mnoha způsoby a mnohdy z toho vylezou zajímavé výsledky jako ve snímcích Nezapomenutelné prázdniny (2013) nebo Králové léta (2013), aj. Tomu se Papírová města úplně vyhýbají a soustředí se výhradně na ústřední čtveřici a následně i šestici lidí stejného věku. Trojlístek nejlepších kamarádů a jejich potenciální dívky. A vida, ono to funguje celou hodinu a třičtvrtě.

Papírová města (foto: CinemArt)

Papírová města (foto: CinemArt)

Problém je, že ačkoliv se tím trochu prolomí žánrové bariéry, vlastně vůbec nedojde ke změně konceptu. Hlavním hrdinou je 18letý Quentin a místo jeho dospělého mentora zaujímá nedostupná a zidealizovaná Margo. Dívka, která zažila všechna ta dobrodružství, o kterých klučičí outsideři – opět bez výjimky hlavní hrdinové sladkobolných komedií o dospívání – od mala jen sní. Když je ale na scéně Quentin se svými kamarády outsidery, atmosféra je báječná a scénárista srší jednu uvěřitelnou hlášku za druhou.

 • Režie - 65%
  65
 • Herci - 65%
  65
 • Kamera - 60%
  60
 • Hudba - 60%
  60

Papírová města (2015)

Motivační film výhradně pro stydlivé adolescenty o tom, jak překročit práh vlastních dveří a nebát se skutečně žít přítomností. Sladkobolné to je, ale zároveň se Papírová města nesou na vlně letního oddychu a dokážou opravdu rozesmát.

65 %
Jaroslav Kejzlar, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2015

Papírová města
Paper Towns
Drama / Mysteriózní / Romantický
USA, 2015, 109 min
Premiéra: 23. 7. 2015 (CinemArt)

Režie: Jake Schreier
Předloha: John Green (kniha)
Scénář: Scott Neustadter, Michael H. Weber
Kamera: David Lanzenberg
Hudba: Ryan Lott
Hrají: Cara Delevingne, Nat Wolff, Halston Sage, Austin Abrams, Cara Buono, Caitlin Carver, Jaz Sinclair, Justice Smith

Papírová města plakat