Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Recenze | Schmitke je sehr gutt!

Schmitke vypráví příběh postaršího německého inženýra, který hledá vlastní podstatu a zároveň je konfrontován s českou mentalitou. Mysteriózní drama režiséra Štěpána Altrichtera dává vzpomenout na Lynche a strká nos do jedné z nejtajemnějších krajin České republiky.

Schmitke (foto: Artcam)

Schmitke (foto: Artcam)

Být inženýrem v Německu se nezdá vůbec jako špatný job. Trocha toho německého řádu, rutiny a peněz ale těžko zahojí vaši duši. Julius Schmitke (Peter Kurth) žije sám, mívá divné stavy, kdy záhadně komunikuje s přírodou, a navíc si vůbec nerozumí s dcerou, která trpí dost vtipnou ortorexií. Do toho se Schmitkemu zrovna nedaří ani v práci, a tak ho jeho nadřízený vyšle na menší dovolenou do Bohem zapomenutého kraje bývalých Sudet. Tam má společně se svým otravným kolegou dát do pořádku starou větrnou elektrárnu a možná si i konečně odpočinout. To mu ale rozhodně není přáno.

Schmitke (foto: Artcam)

Schmitke (foto: Artcam)

Ze začátku poměrně poklidný vývoj ještě odlehčuje Schmitkeho kolega Thomas (Johann Jürgens). Postupně se ale utahuje smyčka a humor se pomalu vytrácí. Málokdo nabízí na prostředí našich hospod a vesniček takový pohled jako Štěpán Altrichter. Ukazuje nám odvrácenou stranu švejkovství, která vyluzuje spíš strnulý úsměv na tváři a pocit zvláštní nejistoty, a velmi věrně znázorňuje časovou plochost ve vesničkách a lesích. Skvěle zachycený genius loci tam, kde člověk často ztrácí sám sebe i pojem o čase. Trochu paradoxem může být, že ačkoliv je v Krušných horách opravdu krušno, ve filmu se nedostaneme úplně nadoraz. I když výše zmíněné celou dobu slibuje, že ano. Výsledek se úplně nevryje pod kůži, jak bychom si přáli.

Když Čech něčemu nerozumí, pomůže si termínem „španělská vesnice“. Když něčemu nerozumí Němec, je to pro něj „česká vesnice“. Těžko říct, jaká je to pro nás vizitka. Každopádně pokud to celé vztáhneme na záhadné prostředí Krušných hor, dá se to bez řečí pochopit. Tvůrci Schmitkeho na to sází.
Film nemá nijak složitý děj a občas i ztrácí tempo, zato atmosféra je taková, že by se k ní bez ostychu mohl hlásit i David Lynch. A ve Schmitkem najdeme skutečně dost paralel, které srovnání se slavným americkým tvůrcem nabízí.

Připravujeme video rozhovor s tvůrci filmu Schmitke

Schmitke (foto: Artcam)

Schmitke (foto: Artcam)

Na místo nekonečných douglasových jedlí a sov, které „nejsou tak úplně tím, čím se zdají být“, tu máme prostě české mlhavé lesy a větrné elektrárny. Obzvlášť ten rozbitý „mlýn“, jehož vrzání připomíná Godzillu, způsobuje nepříjemnou husí kůži. No, a když se pak ke všemu přidá i stará pověst o Marzebille, máte pocit, že se mezi stromy skutečně skrývá zlo, se kterým radši nechcete nic mít. Výsledné vyznění pak celkem překvapí, ale zacházet do detailů by nebylo nejrozumnější.

 • 85%
  Režie - 85%
 • 75%
  Scénář - 75%
 • 75%
  Herci - 75%
 • 70%
  Kamera - 70%
 • 70%
  Hudba - 70%
75%

Schmitke (2014)

Zase tak trochu „jiný“ film o české nátuře dokládá, kolik zajímavého a ještě nevyčerpaného máme v našich luzích a hájích (tedy pokud si celé Krušnohoří nevytěžíme). Schmitke se sice nevryje do paměti jako film o ikonické postavičce, ani jako temný thriller, ale ukazuje cestu, kterou se dá bez problémů jít, když se někdo konečně zamyslí a originálně to pojme. Sehr gut.

Sending
User Review
4.57 (7 votes)
Jaroslav Kejzlar, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Artcam © 2015

Schmitke
Komedie
Česko / Německo, 2014, 94 min
Premiéra: 13. 8. 2015 Artcam

Režie: Štěpán Altrichter
Scénář: Jan Fusek, Tomáš Končinský, Štěpán Altrichter
Kamera: Cristian Pirjol
Hudba: Johannes Repka
Hrají: Peter Kurth, Helena Dvořáková, Jakub Žáček, Petr Vršek, Lana Cooper, Stephan Grossmann, Vladimír Škultéty

Schmitke poster

Totalfilm.cz je mediálním partnerem filmu. Tato skutečnost nijak neovlivňuje pozitivně recenzi.
Distribuční společnost je s tímto před uzavřením partnerství obeznámena.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast