Recenze | Sicario: Nájemný vrah – nejlepší žánrovka roku

Americko – mexické hraniční pomezí je jedním z nejzobrazovanějších kriminálních prostředí v amerických filmech. Velmi těžko se hledá nový zajímavý způsob, jak na drogovou hranici umístit nový a neotřelý příběh. Ve filmu Denise Villeneuva Sicario: Nájemný vrah najdeme jak neotřelý scénář, perfektní kameru i střih, tak především naprosto fantastické výkony hlavních představitelů. Person k zapamatování je tu samozřejmě víc. Všem ale vévodí Emily Blunt spolu s Beniciem Del Torem.

Sicario: Nájemný vrah (foto: Freeman Entert.)

Sicario: Nájemný vrah (foto: Freeman Entert.)

Agentka Kate Macer FBI (Emily Blunt) se dostává k elitní vládní operační jednotce, která je složena ze specialistů napříč tajnými službami. Velitel Graver (Josh Brolin) s ní komunikuje velmi stroze, stejně jako tajemný specialista Alejandro (Benicio Del Toro). Společně se vydávají vstříc mexické hranici, kde je čeká velmi krutý boj s drogovými kartely. Agentka ale začíná postupem času a vlivem událostí pochybovat o naplnění a legálnosti celé operace…

Režisér Denis Villeneuve má za sebou několik velmi dobrých počinů, vzpomeňme hlavně na velmi výrazný thriller Zmizení. Sicario: Nájemný vrah, je ale v jeho dosavadní kariéře velmi hlubokým zářezem. Snímek má rozhodně nakročeno k nejprestižnějším filmovým cenám. Proč?

Sicario: Nájemný vrah (foto: Freeman Entert.)

Sicario: Nájemný vrah (foto: Freeman Entert.)

Tohle je poctivá filmařina

Talent režiséra spojený s dobrým scénářem dává základ velmi hutné a dobře prokreslené atmosféře. Už úvodní scéna, jejíž vyústění nechci prozrazovat, nabízí ultimátní a temnou atmosféru, která pudí vstávání chlupů na rukou. Sicario má naprosto excelentní kameru, v důležitých scénách se Villenuve uchýlil k dlouhým záběrům, jasně vystavěným a promyšleným. Po dlouhé době zase můžu k vizuálu konstatovat – tohle je poctivá filmařina.

Sicario: Nájemný vrah (foto: Freeman Entert.)

Sicario: Nájemný vrah (foto: Freeman Entert.)

Nejlepší soundtrack roku

Co ale váš prožitek hodí ještě o level výš? – Jednoznačně hudba Islanďana Jóhanna Jóhannsona (spolupracoval už na režisérově Zmizení). Velmi úsporný soundtrack tvoří dunivou podporu, která tíživým scénám dodává potřebnou hloubku. Jedná se určitě o jeden z nejlepších filmových hudebních počinů tohoto roku.

A teď k hercům: Překvapí někoho, že Emily Blunt hraje opět skvěle? A Benicio Del Toro? A Josh Brolin? – Ne. Všichni jmenovaní mají obrovské charisma. A z oscarového Del Tora navíc čiší děsivá sebejistota, kterou posiluje tajemno kolem jeho charakteru. Sporé dialogy a sázka na dobře napsané postavy se vyplatila.

Sicario: Nájemný vrah (foto: Freeman Entert.)

Sicario: Nájemný vrah (foto: Freeman Entert.)

Villeuve navíc dobře pracuje s napětím i výpravou a jeho práce ze všeho nejvíc připomíná zážitek z první série True Detective. A to jak jistě uznáte, je pozvánka do kina téměř neodolatelná.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 90%
  90
 • Kamera - 85%
  85
 • Hudba - 90%
  90

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Sicario: Nájemný vrah je nejlepší žánrovkou roku, sahající po filmových cenách. Funguje tu úplně všechno. Vadí jen občasná doslovnost. Každopádně Denis Villeneuve se definitivně posouvá ke špičce hollywoodských režisérů (že by měl Fincher utajeného bratříčka?)

90 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Freeman Entertainment © 2015

Sicario: Nájemný vrah
Sicario
Akční / Krimi / Drama
Jazyk originálu: angličtina, španělština
USA, 2015, 121 min
Premiéra: 29. 10. 2015 Freeman Entert.

Režie: Denis Villeneuve
Scénář: Taylor Sheridan
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Jóhann Jóhannsson
Hrají: Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin, Victor Garber, Jon Bernthal, Daniel Kaluuya, Jeffrey Donovan, Raoul Trujillo, Julio Cedillo, Hank Rogerson, Maximiliano Hernández, Lora Martinez-Cunningham, Dylan Kenin, Kevin Wiggins

Sicario Nájemný vrah poster cz

Totalfilm.cz je mediálním partnerem filmu

 1. Nejlepší film, co jsem na něm letos byl v kině! Za mě 100!

  Reagovat na tento komentář
 2. Jana Kratochvílová 29.10.2015, 10:39

  To zní dobře. A ten soundtrack taky.

  Reagovat na tento komentář
 3. Tomáš Kalas 28.10.2015, 18:48

  Tak po dlouhé době asi vyrazím do kina. Pátá recenze plná superlativů

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.