Nepřehlédněte

České filmy vycházejí dříve na internetu než na klasických nosičích

Nejvýraznější české filmy roku Domácí péče, Kobry a užovky nebo Život je život ukazují nový trend v distribuci snímků určených takzvaně „na doma“. Oficiálně totiž vycházejí dříve v digitální podobě na internetu než na klasických nosičích DVD či Blu-ray.

Drama Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského je jedním z kritikou i diváky nejoceňovanějších filmů letošního roku. Film nedávno vyšel jako novinka na DVD, ovšem už tři týdny je k dispozici k legálnímu stažení na internetu. Domácí péči režiséra Slávka Horáka, kterou Česká republika vyslala jako svého zástupce do boje o Oscary, si už také lze pustit doma. Ale pouze s využitím internetové videopůjčovny, na DVD vyjde až za dva týdny.

Vydavatel obou filmů Bontonfilm chce novou strategií přispět k rozvoji on-line distribuce a takzvaných VOD služeb. Možnost půjčit si film na internetu částečně nahrazuje i dřívější provoz klasických videopůjčoven, kde byly filmy k zapůjčení o něco dříve, než v prodeji. „Podobná je i cena za půjčení, tedy cca 55,- Kč. Věříme také, že legální stahování filmů je už v současnosti důležitým distribučním kanálem, který se bude dále vyvíjet, a chceme s ním proto aktivně pracovat,“ doplňuje šéf digitální distribuce Bontonfilmu Ondřej Kulhánek.

„Pro takové předpremiéry spolupracujeme s O2 videotékou a spolu s uvedením filmů na DVD jde film i na další internetové VOD služby a také na iTunes,“ upřesňuje Kulhánek. Stejný distribuční postup měl i nejnavštěvovanější český film letoška „Život je život“ Milana Cieslara. Digitální distribuce nabízí divákům široké možnosti. Film je možné si půjčit nebo koupit, vybrat si rozlišení včetně HD, je možné zvolit cestu jednorázového zhlédnutí nebo dlouhodobého předplatného. Záleží na nabídce jednotlivých služeb. Uvedením českého filmu na iTunes se mu navíc nabízí i možnost jeho distribuce v zahraničí.

Bontonfilm vyvrací i názor, že legální umístění na internet nahrává pirátům. „Ve srovnání digitální a klasické DVD distribuce je to nesmysl,“ říká Ondřej Kulhánek. „Například Život je život se v internetové videopůjčovně nabízel dva týdny a nelegální kopie jsme řešit nemuseli. Tenhle problém nastal až s datem vydání na DVD,“ dává Kulhánek konkrétní případ z poslední doby.

Dobré filmy, jako jsou například Kobry a užovky nebo Domácí péče, by podle Bontonfilmu mohly další lidí přesvědčit, že je správné filmy na internetu nekrást, ale zaplatit za ně. Krádeže a pirátské kopie totiž nejvíce ohrožují právě podobný typ filmů.

-red-
zdroj: Bontonfilm

%d blogerům se to líbí: