Manga ve filmech a seriálech (soutěž)

Jaký je rozdíl mezi manga komiksem a animé? Manga není jen japonský komiks a animé není jen japonská verze animace. Animé je většinou animovaná adaptace populárních japonských manga komiksů. I to může být matoucí, protože v japonštině znamená manga jakýkoliv tištěný obrázkový komiks a animé jakýkoliv animovaný film.

Manga komiksy jsou v Japonsku všudypřítomné, podle odhadů tvoří až 40 % produkce tištěných publikací. Manga čtou úplně všichni, mnohem víc než jiný typ literatury,“ přibližuje běžné zacházení s tímto druhem literatury japanolog Petr Holý, který žije už 18 let v Tokiu. Styl kresby, který je pro mangu typický, zahrnuje velké oči, rafinované tvary účesů, malý a špičatý nos, různé velikosti a tvary bublin a časté používání citoslovcí. Manga je, na rozdíl od amerických komiksů, tištěna jedinou barvou (s občasnou výjimkou prvních stran knihy) a také se vyznačuje opačným směrem čtení, tedy zprava doleva.

Ukázka z komiksu Bleach

Ukázka z komiksu Bleach

Základ je ale samozřejmě v příběhu.

A manga v tomhle nabízí něco, co mladší čtenáři v klasických superhrdinských komiksech nenajdou, například vývoj příběhu. I když mangy nejsou zrovna krátké, jsou vždy uzavřené, čili mohou vyprávět příběh, který bude mít svůj začátek a konec a během kterého hrdinové projdou nějakou změnou. Během příběhu často stárnou a dospívají – v tom hodně připomínají fenomén Harryho Pottera.

Manga

Manga stojí na emocích

S vývojem se pojí druhá věc, emoce. Manga stojí na silných emocích, které jsou ale podpořené příběhem a tím, že oblíbené postavy mohou i zemřít. Přátelství, obětování, boj za něco, čemu člověk věří, to jsou základní stavební kameny mangy. Díky humoru však nepůsobí pateticky. Japonci od sebe komedii a tragédii neoddělují tak, jak to známe u nás, takže se v mangách tihle dva obvyklí protivníci spojují do velmi silného týmu. Když se s hrdiny smějeme, daleko víc nám na nich záleží. A daleko víc nás raní, když jim hrozí nějaké nebezpečí. Proto také mnohé mangy začínají vysloveně komediálně, a s každou přibývající knihou děj čím dál víc vážní.

 Manga

Důležitou věcí, která tvoří skvělou mangu, je úsilí. Je to až překvapivé, když vezmeme v potaz současný svět, ve kterém se i dospělí lidé snaží si život co nejvíc usnadnit, ale většina mang je o lidech, kteří se snaží být v něčem nejlepší. Nejlepší nindža, nejlepší bojovník s přízraky, nejlepší sběrač pokemonů… ale i nejlepší učitel, kuchař, tenista či hráč go. A i když mají talent, obvykle si musí zbytek doslova vydřít. A komiks je o tom, jak se postupně zlepšují a bojují s čím dál většími překážkami. Opět – na rozdíl od evropských a amerických příběhů, není hrdina ten, který je obdařený talentem. Je to ten, který se odmítá vzdát a znova a znova vstává ze země, protože odmítá nechat své přátele v nouzi.

S nakladatelstvím Crew jsme připravili soutěž o 3 komiksy BLEACH

Soutěž trvá od 16. 11. do 19.11. Každý soutěžící smí do soutěže zaslat pouze jeden email se správnými odpověďmi nebo místo emailu použít formulář na webu. Pokud pořadatel zjistí, že soutěžící toto pravidlo obchází, vyloučí ho ze slosování. Pokud budete odpovídat na email soutez@totalfilm.cz, uveďte do předmětu “Manga”.

logo crew

Bleach-obálka

Manga v celovečerních filmech a seriálech

Manga je nejen u nás nejpopulárnější v teenagerovské kategorii. Komiksy jako Naruto, Bleach či Útok titánů mají celosvětově nejen stamilionové prodeje, ale inspirovaly také seriály a celovečerní filmy (k Útoku titánů se právě chystá i hraná verze), knihy, muzikály i počítačové hry. Naruto bylo adaptováno do celkově 10 filmů, z toho 6 filmů se odehrávalo mimo příběh tištěné manga série. Americké studio Lionsgate je v jednání ohledně celovečerní hrané verze. Bleach je zase považováno za jednu z nejrozsáhlejších animé sérií, od roku 2004 vzniklo 366 epizod, z toho 111 mělo originální obsah, který nebyl v manga komiksu zmiňován.

Mangy ale nejsou zdaleka jen četbou pro děti. Často v nich najdete i vážná témata, thrillery či příměs erotiky. To platí kupříkladu i pro sérii Crying Freeman – Plačící drak, dospělejší je i akční jízda Gunsmith Cats, ve které najdete rychlá auta, silné zbraně, výbušniny a krásné holky. Gantz nabízí boje s bizarními mimozemšťany a hrdiny v hororově bezvýchodných situacích. Death Note přináší mystický hitchcockovský thriller, v němž spolu vedou nelítostný souboj geniální detektiv a zločinec obdařený nadpřirozenou mocí. Podle Death Note také vznikl v roce 2006 37 dílný seriál, který se těšil oblibě hlavně v USA, kde se o rok později začal v anglickém znění vysílat na kanálu Adult Swim. Manga je prostě fenomén, který by bylo škoda ignorovat.

5 nejpopulárnějších mang podle Anime News Network

Death Note
Naruto
Bleach
Full Metal Alchemist
Fruits Basket
+ Útok titánů – novější, ale momentálně druhá nejprodávanější manga světa, za minulý rok se jí prodalo v Japonsku přes jedenáct milionů.

-red-
zdroj obrázků: Crew © 2015