Scénář Aarona Sorkina a režie Dannyho Boyla. Po oznámení tvůrčího týmu bylo už před mnoha měsíci jasno. Nový film o Jobsovi bude stát za to. Potvrdilo se to. Autoři se zdráhají označovat film Steve Jobs jako životopis a mají pravdu – spíš se jedná o studii osobnosti Steva Jobse.
Předchozí film Jobs s Ashtonem Kutcherem se nelíbil kritice ani divákům. Byl rozvleklý a klasičtější ve své formě. Naproti tomu novinka s Michaelem Fassbenderem není tak popisná. Soustředí se na tři zásadní prezentace – představení Macintoshe v roce 1984, Next Cube v roce 1988 a Imac G3 o deset let později. Ale pozor, nejde o zachycení prezentací, z těch se na plátně nakonec objevuje jen Jobsův příchod na scénu. To na čem Sorkin odhaluje Jobse v celé jeho nahotě jsou zákulisní přípravy prezentací a především debaty s jeho pravou rukou Joannou Hoffman v podání výtečné Kate Winslet. Ta jediná Jobse dokáže podle potřeb chytře krotit nebo naopak donutit k výkonu.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Skvělé dialogy[/pullquote]Dokonale vypointované situace a dialogy jsou tou největší silou a hnacím motorem celého filmu. A jaký je Michael Fassbender jako Jobs? Fenomenální. V některých fanouškovských diskuzích se řeší Fassbenderova „nepodobnost“ s Jobsem. Co na tom. Srovnávat s Kutcherem se mi nechce. Byla by to bez zveličování urážka Fassbendera. Osciluje na hranici psychopata a marketingového génia.
Abyste si film mohli užít a soustředit se na skvělé situace a dialogy, měli byste o reáliích firmy Apple vědět alespoň základní věci. Autoři s tím totiž počítají. Žádnou z postav vám tu nikdo představovat nebude. Jsou to obecně známé osobnosti. Všechny čtyři zásadní postavy hrají špičkoví herci, krom dvou jmenovaných ještě Seth Rogen jako Steve Wozniak a Jeff Daniels v roli generálního ředitele Apple Johna Sculleyho.
Porovnat ceny >>
Danny Boyle látku připravenou podle životopisného bestselleru Waltera Isaacsona pojal velmi netradičně. Díky tomu je Steve Jobs svěží, funguje a je radost užít si výkonu všech špičkových herců. Navíc – režii je třeba nadmíru ocenit, protože utáhnout obrazově a formálně smršť předepsaných dialogů, na tom by si zcela jistě mnozí jiní vylámali zuby. Danny Boyle ne.
-
90%
-
90%
-
100%
-
70%
Steve Jobs (USA, 2015)
Filmová „trojaktovka“ vynikající svou formou, hereckými výkony i režií. Perfektní scénář Aarona Sorkina potvrzuje jeho místo na piedestalu této profese. Nekompromisní zaměření na drobné nuance Jobsovy povahy, to bylo jednoznačně to nejlepší, na čem Sorkin svou práci mohl postavit.
foto/video: CinemArt © 2015