Recenze| Steve Jobs je netradiční formou, o to lépe se na něj kouká

Scénář Aarona Sorkina a režie Dannyho Boyla. Po oznámení tvůrčího týmu bylo už před mnoha měsíci jasno. Nový film o Jobsovi bude stát za to. Potvrdilo se to. Autoři se zdráhají označovat film Steve Jobs jako životopis a mají pravdu – spíš se jedná o studii osobnosti Steva Jobse.

Steve Jobs (foto: CinemArt)

Steve Jobs (foto: CinemArt)

Předchozí film Jobs s Ashtonem Kutcherem se nelíbil kritice ani divákům. Byl rozvleklý a klasičtější ve své formě. Naproti tomu novinka s Michaelem Fassbenderem není tak popisná. Soustředí se na tři zásadní prezentace – představení Macintoshe v roce 1984, Next Cube v roce 1988 a Imac G3 o deset let později. Ale pozor, nejde o zachycení prezentací, z těch se na plátně nakonec objevuje jen Jobsův příchod na scénu. To na čem Sorkin odhaluje Jobse v celé jeho nahotě jsou zákulisní přípravy prezentací a především debaty s jeho pravou rukou Joannou Hoffman v podání výtečné Kate Winslet. Ta jediná Jobse dokáže podle potřeb chytře krotit nebo naopak donutit k výkonu.

Skvělé dialogy

Dokonale vypointované situace a dialogy jsou tou největší silou a hnacím motorem celého filmu. A jaký je Michael Fassbender jako Jobs? Fenomenální. V některých fanouškovských diskuzích se řeší Fassbenderova „nepodobnost“ s Jobsem. Co na tom. Srovnávat s Kutcherem se mi nechce. Byla by to bez zveličování urážka Fassbendera. Osciluje na hranici psychopata a marketingového génia.

Abyste si film mohli užít a soustředit se na skvělé situace a dialogy, měli byste o reáliích firmy Apple vědět alespoň základní věci. Autoři s tím totiž počítají. Žádnou z postav vám tu nikdo představovat nebude. Jsou to obecně známé osobnosti. Všechny čtyři zásadní postavy hrají špičkoví herci, krom dvou jmenovaných ještě Seth Rogen jako Steve Wozniak a Jeff Daniels v roli generálního ředitele Apple Johna Sculleyho.

Otázka pro scénáristu Aarona Sorkina – Jak jste přistupoval k biografii Waltera Isaacsona “Steve Jobs” coby zdroji informací pro tento film? A jak blízko si myslíte, že má filmový charakter Steva Jobse ke skutečné postavě Steva Jobse?

Kniha “Steve Jobs” je ve své niterné podstatě kus ryzí, pečlivě a dlouze zpracovávané žurnalistiky z pera prvotřídního novináře – Walter je bývalý šéf CNN a bývalý šéfredaktor Time. Walter musel být objektivní. Já si mohl dovolit být subjektivní, protože mým cílem bylo umění. Toto je můj obraz komplikovaného muže a jeho vztahů. Všichni, kdo spolupracovali na filmu, popořadě přidávali své subjektivní interpretace – Danny Boyle, Michael Fassbender, výtvarník Guy Dyas, hudební skladatel Daniel Pemberton, střihač Elliot Graham a desítky dalších.
Danny a já jsme byli skálopevně přesvědčeni, že nehledáme ztělesnění Steva Jobse, ztělesnění Steva Wozniaka, ztělesnění Johna Sculleyho. Jak už jsem řekl, film Steve Jobs se prezentuje jako obraz, a ne jako fotografie. Jediná událost, která se konala stejně jako ve skutečnosti, bylo předvedení Macintoshe, kdy se nepodařilo, aby Mac řekl “Ahoj” akcionářům. Další dvě zahájení se uskuteční, ale na různých místech, a jsem si jistý, že ve skutečnosti se vše odehrálo úplně jinak, než jak jsem si představoval. Všechny události, které se točily kolem těchto zahájení, jsou mým splynutím konfliktů, které jsem vybral, aby ukázaly Stevův život, zhuštěné do 40 minut reálného času. Doufám, že postava Jobse zanechá dojem nesmírně komplikovaného a brilantního člověka, hluboce chybujícího, který ale přesto snil ve velkém a dokázal vyburcovat ostatní k obrovskému výkonu. Nakonec doufám, že v něm diváci uvidí i člověka, někoho, kdo by patrně mohl být šťastnější, kdyby si nemyslel, že laskavost a genialita jsou binární.

Steve Jobs – Walter Isaacson lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Danny Boyle látku připravenou podle životopisného bestselleru Waltera Isaacsona pojal velmi netradičně. Díky tomu je Steve Jobs svěží, funguje a je radost užít si výkonu všech špičkových herců. Navíc – režii je třeba nadmíru ocenit, protože utáhnout obrazově a formálně smršť předepsaných dialogů, na tom by si zcela jistě mnozí jiní vylámali zuby. Danny Boyle ne.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 90%
  90
 • Herci - 100%
  100
 • Kamera, vizuál - 70%
  70

Steve Jobs (USA, 2015)

Filmová "trojaktovka" vynikající svou formou, hereckými výkony i režií. Perfektní scénář Aarona Sorkina potvrzuje jeho místo na piedestalu této profese. Nekompromisní zaměření na drobné nuance Jobsovy povahy, to bylo jednoznačně to nejlepší, na čem Sorkin svou práci mohl postavit.

90 %
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2015

Steve Jobs
Drama / Životopisný
Jazyk originálu: angličtina
USA, 2015, 122 min
Premiéra: 12. 11. 2015 CinemArt

Režie: Danny Boyle
Předloha: Walter Isaacson (kniha)
Scénář: Aaron Sorkin
Kamera: Alwin H. Kuchler
Hudba: Daniel Pemberton
Hrají: Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Katherine Waterston, Jeff Daniels, Michael Stuhlbarg, Sarah Snook, Perla Haney-Jardine, Ripley Sobo, Bryan Casserly, Noreen Lee

SJ_poster_web

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.