Nepřehlédněte

Berlinale zdobí úspěchy českých filmů

Z Berlinale přichází samé dobré zprávy pro český film. Úvodní projekce sekce Panorama Já, Olga Hepnarová zaujala zahraniční kritiky i diváky. Pochvalně se o filmu vyjádřil časopis Variety. Úspěšnou premiéru má na festivalu také nový film Petra Václava Nikdy nejsme sami. Nejprestižnější filmový magazín The Hollywood Reporter zveřejnil velmi pozitivní recenzi, v níž film chválí za jistou rukou vedený soubor herců a ostrý zrak, který  sleduje neduhy společnosti s ironickým humorem a smyslem pro absurditu. Recenze dále vyzdvihuje mnohovrstevnaté výkony herců: Karla Rodena jako “vždy spolehlivého” a objev Zdeňka Godlu, “který z určitých úhlů připomíná (hollywoodského herce) Erica Banu a exceluje medvědí drsností, jehož agresivní chování dobře skrývá vnitřní citlivost.” 

Populární americký server Indiewire film přirovnává ke slavnému filmu “Babel” režiséra Alejandra Iñárritu. Obě dosavadní projekce byly beznadějně vyprodány. “Salvy smíchu i napjaté soustředění publika potvrdily, že rozumí humoru, ironii i citově vypjatým okamžikům, které jsem se snažil vyjádřit,” říká autor filmu.

Václavův film je dramatem o současné době a lidech, kteří jsou obětmi i strůjci jejích běsů. V hlavních rolích se představí Karel Roden, Lenka Vlasáková a Miroslav Hanuš, se kterými režisér pracoval již při natáčení Paralelních světů a dále Zdeněk Godla a Klaudia Dudová, držitelka Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Cesta ven. Právě tímto filmem upoutal Petr Václav v loňském roce pozornost odborné veřejnosti a byl oceněn sedmi Českými lvy, včetně kategorií nejlepší film, scénář a režie. Film vstoupí do českých kin 7.dubna.

15. února se uskutečnila slavnostní světová premiéra filmu Ani ve snu! v Zoo Palast. Snímek byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, která prezentuje to nejlepší ze současné světové tvorby pro děti a mládež. Premiéra byla v doprovodu netradiční show parkouristů, kteří si zahráli i ve filmu.

Protagonistky filmu Ani ve snu! na Berlinale

Protagonistky filmu Ani ve snu! na Berlinale

Diváci sledovali skvělé akrobatické kousky a triky v podání parkouristické skupiny IN MOTION v čele s hlavní představitelkou Barborou Štikarovou, která ve snímku ztvárnila paličatou šestnáctiletou dívku Lauru snažící se dostat do skupiny parkouristů. V delegaci tvůrců se rovněž objevil režisér Petr Oukropec, významný český producent, který debutoval jako režisér dobrodružným rodinným snímkem Modrý tygr (2012) a Ani ve snu! je jeho druhým režijním počinem.

Ani ve snu! - tvůrci a herci na premiéře

Ani ve snu! – tvůrci a herci na premiéře

O přijetí na Berlinale a významu této přehlídky Petr Oukropec prozradil: „Reakce diváků i atmosféra v sále byla pozitivní a nesmírně povzbuzující. V sále byly i stovky mladých lidí, pro které je film určený především. Bavili se, reagovali, tleskali. Dojalo nás to. V delegaci s námi byli i naši parkouristé, kteří jsou překvapeni zájmem publika a médií. V rámci premiéry zde předváděli naživo své triky a pro velký zájem si to ještě další den zopakují.
Vážíme si toho, že si nás Berlinale z tak ohromného množství filmů vybralo. Dává nám to i ohromný kredit do budoucna. Už před Berlinale jsme dostali pozvání do soutěží dalších velkých festivalů filmů pro mládež. Tady se ten zájem ještě zvýšil. Z festivalového pohledu jsme dosáhli maxima. Vážím si toho a filmu to rozhodně pomůže i v zahraniční distribuci.“

zdroj: red, P. Slavík, M. Žurková, L. Kalinová
video/foto: Bontonfilm, Falcon, CinemArt

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: