Recenze | Týpci a zbraně aneb když s jídlem roste chuť!

Příběhů o tom, jak lehké je zbohatnout a pak nenasytností o všechno přijít existuje i ve filmovém světě nespočet. Ale pokud film působí jako historka hodně přitažená za vlasy a pak zjistíte, že byl natočen podle skutečné události, získává takový snímek na atraktivitě. Ale Týpci a zbraně nevítězí jen adaptací skutečnosti.

Týpci a zbraně (foto: Freeman Entert.)

Týpci a zbraně (foto: Freeman Entert.)

S jídlem roste chuť

Dva přátelé (Hill a Teller), žijí během války v Iráku v Miami Beach. Je jim teprve krátce přes dvacet, ale rozhodnou se využít vládní iniciativu umožňující malým firmám ucházet se o zakázky americké armády. Na začátku to nevypadá na velkou díru do světa, ale nakonec začínají oba kluci vydělávat pohádkové peníze a žít si jako králové. Ve chvíli, kdy ale získají obří zakázku za 300 milionů dolarů na dodávky nábojů pro afghánskou armádu, začíná se jim kolem krku utahovat smyčka. A to, že nakonec jdou proti sobě je pomalu ale jistě svádí do záhuby…

Od tvůrců série Pařeb – poutají diváky v trailerech titulky. A na výsledku je to znát. Chvílemi se totiž zdá, že je tahle poměrně komplikovaná story jedna velká párty. Plná peněz, drog a zbraní. Zejména díky Jonahu Hillovi, jehož Efraim je hodně svérázná, svéhlavá a prolhaná postava. Naproti tomu stojí David, kterého hraje Miles Teller. To je umírněný parťák, který vyznává tradičnější hodnoty. To mu ale nebrání dostat se velmi rychle do područí protřelejšího kamaráda.

O skutečném příběhu
Případ byl v roce 2011 vylíčen v časopisu Rolling Stone v článku Guye Lawsona nazvaném „Arms and the Dudes“. „Bushova administrativa se snažila zvýhodnit malé podniky“, a žádný podnik nebyl menší než tito dva chlapíci sedící v garsoniéře v Miami Beach, kde byl pouze bong odložený na stole, notebook a mobilní telefon.

Bradley Cooper, Miles Teller, Jonah Hill a režisér Todd Phillips na premiéře v New Yorku

Bradley Cooper, Miles Teller, Jonah Hill a režisér Todd Phillips na premiéře v New Yorku

Producent Mark Gordon vypráví: „Zrovna jsem letěl letadlem, když jsem si ten příběh poprvé přečetl v časopise Rolling Stone, a nemohl jsem uvěřit, že se něco skutečně stalo. Celé to volalo po filmovém zpracování. Vždycky jsem si uvědomoval, že diváci milují filmy, ve kterých hrdinové vyzrají na systém, i když nakonec tak či onak dostanou zasloužený trest. Přidejte si k tomu fakt, že tihle dva byli zdánlivě ti nejméně pravděpodobní lidé, kteří by takový podfuk zvládli, a vyjde vám z toho něco opravdu speciálního.“

Zábavná oddechovka

Týpci a zbraně by vám možná mohli z nedávna připomenout Sázku na jistotu o zhroucení amerického bankovního systému. Rozdíl mezi oběma filmy je značný. Týpci a zbraně nemají tak komplikovaný příběh. Ale i tak se scénáristům nedařilo zpracovat bezproblémový scénář. Místy film ztrácí tempo a některé momenty jsou velmi předvídatelné. To ale Týpkům nic neubírá na atraktivitě. Jako prázdninová oddechovka fungují. A Hill s Tellerem utáhnou i problémové pasáže. Jsou to totiž oba výteční herci.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70

Týpci a zbraně (USA, 2016)

Týpci a zbraně vás určitě pobaví a možná i šokují, jak jednoduše lze některé, na první pohled nepředstavitelné věci, zrealizovat. Filmu Todda Phillipse nechybí bizarní postavičky (Bradley Cooper), scény i originální nadupaný soundtrack.

70 %
Martin Staněk, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Freeman Entertainment © 2016

Týpci a zbraně
War Dogs
SK: Vojnoví psi
Komedie
USA, 2016, 114 min
Premiéra: 18. 8. 2016 Freeman Entertainment

Režie: Todd Phillips
Scénář: Todd Phillips, Stephen Chin, Jason Smilovic
Kamera: Lawrence Sher
Hudba: Cliff Martinez
Hrají: Miles Teller, Jonah Hill, Ana de Armas, Bradley Cooper, Shaun Toub, JB Blanc, Ashley Spillers, Brenda Koo, Roman Mitichyan, Max Daniels, Lucas Di Medio, Jeremy Tardy, Barry Livingston

WRDGS_plakat_A1_Main_sMP_nahled-page-001

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.