Recenze | Až na severní pól – silný příběh a půvabná animace

Dobrodružný animovaný film Až na severní pól je prvním samostatným celovečerním dílem francouzského režiséra Rémi Chayého, který už dříve pracoval na povedených filmech jako jsou Brendan a tajemství Kellsu nebo Obraz. Děj filmu vás tentokrát přenese na dalekou cestu k severnímu pólu. Je to výprava velmi nebezpečná a vyžaduje skutečné odhodlání. A to právě hlavní hrdinka tohoto krásně výtvarně zpracovaného příběhu má! 

Až na severní pól (foto: Artcam)

Až na severní pól (foto: Artcam)

Mladičká Saša je dcerou bohatých ruských aristokratů konce 19. století a měla by se teď ve svých 15 letech vdávat. Místo toho ale sní o dalekém severu, který kdysi jako malé děvčátko mohla objevovat se svým dědečkem prostřednictvím jeho vyprávění. Její dědeček Olukin byl totiž významným ruským vědcem a polárníkem a se Sašou trávil každou možnou chvíli v rozpravách o svých výpravách a bádání. Jenže ze své poslední expedice o dobytí severního pólu se bohužel nevrátil. Saša ale v sobě nese hluboké odhodlání hodné pozornosti, ve kterém se snoubí věčná láska k dědečkovi s touhou po dobrodružství.

Proto se rozhodne utéct a přesto, že v nalezení slavného dobrodruha už nikdo nedoufá, vydá se na vlastní pěst do míst, kam se by se v mnoha případech neodvážili ani ti nejzkušenější. Na své cestě musí Saša prokázat své schopnosti už při cestě vlakem, kdy přichází do kontaktu s “obyčejnými” lidmi. Největší školou pro ni ale je práce v hostinci, kde musí zůstat, aby splatila svůj nocleh a stravu poté, co ji jeden z námořníků obelže a ona mu za příslib cesty k severnímu pólu musí dát svůj jediný majetek- náušnice, které jí věnoval právě dědeček. Saša i v této situaci velmi dobře obstojí a dočká se pak návratu námořníků, které posléze přemluví, aby se s ní vydali hledat ztracenou loď dědečka Olukina.

Až na severní pól (foto: Artcam)

Až na severní pól (foto: Artcam)

Příběh sympatické dívčí hrdinky se srdcem dobrodruha vás nenechá na pochybách o vypravěčských kvalitách scénáristky a režiséra. Kouzelná je především výtečně pojatá animace. Uvidíte, co dokážou jen barevné plochy, které občas přechází do úplné abstrakce. Na plátně uvidíte velmi věrohodně vytvořenou atmosféru různých světelných podmínek a ledem zakrytou krajinu.

Až na severní pól (foto Artcam)

Až na severní pól (foto Artcam)

Až na severní pól s sebou nese mnoho emocí

Sledujete nekonečné ledové království, které nezná slitování. Troufám si tvrdit, že film až nečekaně skvěle (na animovaný film) vykresluje pocity a velké emoce. Docela možná vám po zhlédnutí uvízne v hlavě – stejně jako mně, několik nádherných obrazů tohoto silného příběhu, který nečekaně doprovází hudba v pop-folkovém stylu.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 75%
  75
 • Kamera - 80%
  80
 • Animace, vizuál - 90%
  90
 • Hudba - 80%
  80
 • Český dabing - 80%
  80

Až na severní pól (Francie, 2015)

Velmi půvabná animace, podpořená skvělým příběhem a dobře napsaným scénářem. Režisér umí pracovat s emocemi. Snímek uchvátí celou rodinu.

80 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Artcam © 2016

Až na Severní pól
Tout en haut du monde
Animovaný, v kinech s titulky nebo dabingem
Francie, 2015, 81 min
Premiéra: 1. 9. 2016 Artcam

Režie: Rémi Chayé / české znění: Marie Fronková
Scénář: Claire Paoletti, Patricia Valeix, Fabrice de Costil
Hudba: Jonathan Morali
Hrají: Christa Theret, Féodor Atkine, Thomas Sagols, Antony Hickling, Audrey Sablé
V českém znění: Viktorie Taberyová, Zdeněk Maryška, Radek Kuchař, Zuzana Slavíková, Kristýna Valová, Lukáš Jurek, Simona Prasková, Jiří Ptáčník, Anna Remková, Marek Libert, Tomáš Juřička, Robin Pařík, Jiří Ployhar, Máša Málková, Ladislav Cigánek, Rafael Pražák, David Voráček, Martin Janouš, Ivo Novák, Otmar Brancuzský

Hrají například v cinestar

ansp_A3_print-page-001

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.