Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

První dojmy | Fantastická zvířata jsou velmi solidní a první díl je hlavně předzvěstí příštích

Tak a máme to za sebou. Jak se vydařil návrat do světa Harryho Pottera? Eddie Redmayne si nastavil svůj vyjukaný kukuč a převtělil se do role Mloka Scamandera. A celkem úspěšně.

Fantastická zvířata a kde je najít (foto: Freeman Entert.)

Fantastická zvířata a kde je najít (foto: Freeman Entert.)

Yates svoje zkušenosti s Potterem nezapře. Za celým filmem stojí jakž takž původní tvůrčí tým a tak se nelze divit, že se jede v nastavených mantinelech kouzelnického světa. I tak vám ale bude malou chvilku trvat, než se do doby i americké kouzelnické kultury vžijete. Když se totiž párkrát zmíní Bradavice a vám se vyjeví pocity ze zažité série, působí to dost zvláštně. Vzniká tak docela paradoxní situace, že se sice tvůrci snaží být potterovští, ale příběh, dobové zasazení, ale i lokace jim v tom celkem dobře brání. A to není vůbec na škodu. Vizuální pojetí také není úplně stejné, je to mix posledních Potterů, nového Tarzana a Jupiter vychází. Nemám s tím nejmenší problém, vypadá to velice dobře.

Příjemným osvěžením je postava Jacoba Kowalskiho, která do Fantastických zvířat přináší mnoho komediálních situací a většinu scén si krade pro sebe. Samotný příběh je dle očekávání představovací a slouží jako předzvěst větších věcí, o kterých by měly vyprávět další čtyři naplánované díly. A mělo by to být velkolepé.

Zápletka se točí kolem neznámé hrozby, malinko připomínající nedávný Sebevražedný oddíl, a trochu i Na hraně zítřka, a odsýpá celkem svižně. Oceňuji docela rozvleklý rozjezd, který zlepšuje ztotožnění se s postavami, kde hraje prim především vtip a opravdu nahánění fantastických zvířat, jejichž CGI je na dnešní poměry přinejmenším standardní. V příběhu trhliny samozřejmě jsou, zmínit musím především přibíhání, především ženských vedlejších postav do scén, kdy je tam nikdo nečeká (zdravíme Muže z oceli) a malinké nesrovnalosti ve druhé třetině filmu, kdy film naopak nabere zběsilé tempo a příběh je pak vyprávěn ve zkratkách. Přitom by některé části vyprávění zasloužily ještě více rozpitvat. Taktéž je nutno pochválit i celkovou zápletku se sirotčincem nebo nekompromisní odsouzení – abych vám ale neprozradil překvapení, nebudu to dál rozebírat.

Fantastická zvířata jsou velmi solidním filmem, který Potterům nedělá ostudu, a má velký potenciál na rozšíření kouzelnického světa, do kterého jsme se všichni zamilovali. Více si rozebereme v recenzi.

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

Fantastická zvířata a kde je najít (foto: Freeman Entert.)

75% – recenze ve středu

Petr Račko, Totalfilm.cz
foto/video: Freeman Entert. / Warner Bros. © 2016

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast