První dojmy | Rogue One: Star Wars Story nás baví!

Rogue One mě baví. Dá se použít fráze: „jsou to prostě Star Wars“ a nechat se unášet dalším příběhem z předaleké galaxie. A ono to stačí. Nové Star Wars jsou velmi kvalitním blockbusterem, který zapadá, ale i lehce vyčnívá ze série. Asi netřeba opakovat, že se nejedná o další epizodu, nýbrž o jakýsi mezipříběh, objasňující krádež plánů Hvězdy smrti ze staré trilogie. Líbí se mi odlišnější vizuální pojetí, blízké Edwardsově Godzille. O příběhu a scénáři si povíme v zítřejší recenzi.

Co je mi ale záhadou je fakt, že i po nejrůznějších informacích o dotáčkách či přestřihávání to na výsledném celku není vidět. Disney si svoje filmy prostě umí pohlídat a do kina nevypustí žádný nedodělek nebo průser. Otázkou zůstává, jestli původní sestřih byl opravdu nekvalitní nebo se jen nelíbil studiu, který ho chtěl zkulturnit pro většinové publikum.

Rogue One Star Wars Story (foto: Falcon)

Rogue One Star Wars Story (foto: Falcon)

Jsou tu vynikající válečné výjevy i děsivý Vader. I tak je to ale převážně rodinný blockbuster, jak se sluší a patří. Nechci úplně říct, že se jede na jistotu, byť velmi kvalitní, ale je to tak. Velká studia riskovat u zavedených značek nebudou, proč taky. Ještě bychom se v kinech polekali, že to není až tak úplně Star Wars. Nebo tak si to alespoň studia myslí. My bychom se ale lekali rádi. I za cenu menšího risku.

Už nyní pro vás sepisujeme obsáhlou recenzi, číselné hodnocení si zatím necháme pro sebe. Jedno vám ale doporučíme: upalujte do kina!

Recenze ve čtvrtek

Petr Račko, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Totalfilm.cz © 2016

film-plakat-orig-rogue-one-star-wars-story