Minulý rok byl pro česká kina i české filmy rekordní

V roce 2016 navštívilo česká kina přes 15,6 miliónů diváků, což je nejlepší výsledek od roku 1993. Oproti roku 2015 toto číslo představuje meziroční nárůst o 20,6%. České filmy si z celkové návštěvnosti ukrojily 29,5%. Na tomto úspěchu tuzemských filmů se nepodílel jen nejnavštěvovanější film roku Anděl páně 2 v distribuci Falconu, ale v desítce nejnavštěvovanějších filmů se objevily i další tři české snímky – Lída Baarová je na páté pozici, Bezva ženská na krku je sedmá a Teorie tygra obsadila desáté místo. Tyto tři filmy uvedla do českých kin společnost CinemArt, která s podílem na trhu 36,1% i nadále dominuje mezi českými filmovými distributory.  

Ilustrační foto (archiv)

Zatímco v roce 2015 byl nejúspěšnější český film Život je život až ve druhé desítce, za rok 2016 jsou mezi prvními deseti hned čtyři tuzemské snímky. Podle návštěvnosti za rok 2016 patří celková první příčka Andělu páně 2 s více než milionem diváků. Tím tato vánoční pohádka v posledním měsíci roku potvrdila oživení návštěvnosti domácí filmové tvorby. Začalo to životopisné drama Lída Baarová (přes 414 000 diváků a čtvrté místo).

Na Lídu Baarovou navázaly dvě komedie: Teorie tygra (přes 385 000 diváků, sedmé místo) s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou a Bezva ženská na krku (přes 372 000 diváků, osmé místo.

Stranou diváckého zájmu nezůstaly ani další české filmy. Na tradici české animace navázal svým jedenáctým místem snímek Lichožrouti a mezi dvacítku dokázala proniknout i lyžařská komedie Padesátka, která měla premiéru již v roce 2015. Celkem bylo nahlášeno 79 premiér českých filmů (včetně obnovených premiér) a to je nejvyšší počet od roku 1990, kdy se otevřely komunistické trezory se zakázanými filmy z 60. let a v kinech bylo uvedeno 84 českých filmů. Pro srovnání je zajímavý i údaj z loňského roku, ve kterém mělo premiéru 49 domácích snímků. Meziroční nárůst je tedy 61%.

Rok 2016 byl rekordním i v celkovém počtu filmů uvedených do kin. Pokud by některý divák chtěl shlédnout všechny filmy, které měly v roce 2016 premiéru, pak by byl v kině téměř každý den. Musel by totiž absolvovat celkem 345 premiérových představení. Vedle již zmíněných českých filmů diváky nejvíce lákaly animované filmy. Druhé místo návštěvnosti obsadil Tajný život mazlíčků a v první desítce se usadily i animovaná pokračování Hledá se Dory a Doba ledová: Mamutí drcnutí.

Fantasy žánr zastoupila na bronzové příčce Fantastická zvířata a kde je najít, komediální žánr pak na čtvrtém místě hájil film Dítě Bridget Jonesové. Nejúspěšnějším zástupcem z rodiny komiksových filmů pak byl přidrzlý Deadpool na 10. příčce, který se stal i nejúspěšnější komiksovou adaptací vůbec.

Sedm filmů z první desítky nejnavštěvovanějších uvedla do českých kin distribuční společnost CinemArt, která vedle českých a nezávislých filmů zastupuje i filmy velkých amerických studií Twentieth Century Fox, Universal Pictures, Paramount Pictures a DreamWorks Animation. Filmy, které CinemArt divákům nabídl v roce 2016, vidělo v kinech přes 5,5 miliónu diváků. CinemArt tak udržel vedoucí pozici na trhu a jeho podíl za rok 2016 činí 36,1%. Na druhém místě je společnost Falcon s více než 4,9 milióny diváků a podílem na trhu 31,8% a nejsilnější trojici distributorů s 14,1% uzavírá společnost Freeman Entertainment, jejíž filmy viděly přes 2 milióny diváků.

Díky neutuchajícímu zájmu diváků o kvalitní i zábavné filmy v kinech a také vzhledem k připravované filmové nabídce by na úspěšný rok 2016 měl navázat i rok 2017. Hned na začátku ledna jsme měli možnost vidět oceňovaný La La Land a na jeho konci do kin nastoupí Zemeckisovi Spojenci s Bradem Pittem.

Na Valentýna zkusí fenomén Padesát odstínů temnoty zopakovat rekordy své první části z roku 2015, o navázání na předchozí úspěch se v únoru také pokusí snímek T2 Trainspotting režiséra Dannyho Boylea a Bohdan Sláma představí svou Bábu z ledu.

Březen zostra zahájí Logan: Wolverine, abychom pak 8. března s pomocí dokumentu Nechte zpívat Mišíka Jitky Němcové oslavili rockerovy 70. narozeniny. Po této oslavě přijde Masaryk Julia Ševčíka.

Největší opičák na světě představí další kapitolu svého rodu ve filmu Kong: Ostrov lebek a měsíc uzavřou očekávaná kyberpunková legenda Ghost in the Shell se Scarlett Johansson a Šmoulové: Zapomenutá vesnice v hlavní roli s modrými pidižvíky.

V dalším čtvrtletí přiletí Strážci vesmíru, přijedou Rychle a zběsile 8, připlavou Špunti na vodě a přibatolí se Mimi šéf. Po Berlinale se v dubnu českým divákům představí česko-polský film Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých a na konci měsíce Jan Hřebejk uvede první část své trilogie Zahradnictví: Rodinný přítel.

A i v dalších měsících prvního pololetí přijdou filmy, které rozhodně u nás najdou své početné publikum: například Vetřelec: Covenant, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta, Mumie, Transformers: Poslední rytíř, Já, padouch 3…

-red-
s využitím materiálu společnosti CinemArt