Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JEŠTĚ NEŽ BUDE RECENZE NA FURIOSU NA WEBU, MŮŽETE SI JI POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Milada je dotočena – podílí se na ní Netflix, film o Horákové zařadí do své nabídky

Poslední klapka prvního celovečerního filmu o Miladě Horákové Milada režiséra, scenáristy a producenta Davida Mrnky padla 7. května v Praze po celkem 31 natáčecích dnech. V současné době se rozbíhají práce ve střižně, film čeká dabing do češtiny z původní anglické verze. Slavnostní premiéra je ohlášena na 31. října, s nasazením do kinodistribuce se počítá od 2. listopadu.

Milada (foto: Bohemia MP)

Štáb ještě před koncem natáčení zamířil na Šumavu, kde se 2. a 3. května točily scény s rodinou Horákových z let 1940 a 1949. Dále šestidenní dotáčky pokračovaly na Sázavě a poslední tři dny v Praze, kde vznikaly chybějící záběry z různých období. Například 6. května se před hlavním vchodem do budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě před kamerami odehrála jedna z úvodních scén filmu, situovaná do roku 1935, kdy Bohuslav Horák pracoval pro Radiožurnál a  Milada byla právničkou v Úřadu sociálních věcí na pražském magistrátu.

Milada (Ayelet Zurer) a Arnošt Heydrih (Vladimír Javorský) ve filmu Milada

„Díky velmi talentovanému štábu a hereckému obsazení jsem si moji první režisérskou zkušenost nesmírně užil. Přítomnost dcery Milady Horákové během natáčení tento pocit ještě umocnila a potvrdila smysluplnost našeho záměru. Jsem vděčný všem, kteří do filmu vložili mnoho obětavé práce a úsilí, a doufám, že tento příběh při svém uvedení koncem letošního roku bude rezonovat v divácích po celém světě,“ říká David Mrnka.

Režisér David Mrnka

Miladu Horákovou, ženu, která se stala symbolem odvážného boje za svobodu, ztvárnila izraelská hvězda se slovenskými kořeny Ayelet Zurer (Muž z oceli), jejího manžela Bohuslava si zahrál známý americký herec Robert Gant. Součástí mezinárodního obsazení jsou Aňa Geislerová, Vica Kerekes, Ivana Chýlková, Vladimír Javorský, Alena Mihulová, Marián Mitaš, Tatjana Medvecká, Hana Vagnerová a další. V menší roli se objeví i Jan Přeučil, jehož otec byl souzen ve stejném procesu jako Milada Horáková.

Milada Horáková při zmanipulovaném politickém procesu

David Mrnka film Milada připravoval deset let, spolupracoval nejen s historiky, ale i s jedinou dcerou Horákových Janou Kánskou, která se na natáčení přiletěla podívat z Washingtonu, kde žije. Jana Kánská tvůrcům zpřístupnila dosud nezveřejněné podklady a materiály, např. osobní dopisy, rodinné fotografie, paměti svého otce. Na plátna kin se tak vůbec poprvé dostane dramatický osud Milady Horákové, který ve své době otřásl světem. Scénář Davida Mrnky není založen na popisu tehdejší politické situace v Československu, ale na základě skutečných událostí, bez zbytečného patosu vypráví osobní příběh hlavní protagonistky. Zaznamenává Miladiny ambice i pochybnosti, rozpolcenost mezi povinnostmi k vlasti a rodině, odhodlání žít v souladu se svým přesvědčením.

Kameramanem filmu Milada je Martin Štrba, architektem Milan Býček, kostýmní výtvarnicí Simona Rybáková, autorem hudby Aleš Březina. Distributorem je společnost Bohemia Motion Pictures. Na financování náročného koprodukčního projektu se podílí globální videotéka Netflix, která zakoupila práva na streamování po celém světě a snímek zařadí do své nabídky.

-red-
zdroj: S. Andělová, 2media

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast