Do Varů dorazí čerstvě oscarový Casey Affleck

Dalším oznámeným hostem 52. ročníku MFF Karlovy Vary, bude letošní držitel Oscara, Zlatého globu a bezpočtu dalších ocenění za hlavní roli ve filmu Místo u moře (Manchester by the Sea), Casey Affleck, který osobně převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Společně se scenáristou a režisérem Davidem Lowerym a producenty Tobym Halbrooksem a Jamesem M. Johnstonem představí ve Zvláštním uvedení jejich nejnovější snímek, fascinující filmovou poemu A Ghost Story.

Herec, ale také scenárista, režisér a producent Casey Affleck představuje v současnosti jednu z nejprogresivnějších tvůrčích osobností současného amerického filmu.  K dosavadnímu vrcholu jeho kariéry patří mimořádné drama Místo u moře, za něž byl po zásluze oceněn Oscarem, Zlatým globem a více než čtyřicítkou dalších cen z národních anket či mezinárodních festivalů. Film A Ghost Story, v němž vytvořil hlavní role společně s herečkou Rooney Mara, byl v lednu letošního roku premiérově uveden na filmovém festivalu Sundance.

Casey Affleck a Oscar za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Místo u moře

„Jsme velmi rádi, že Casey Affleck přijal Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a zároveň na  52. ročníku festivalu představí film režiséra Davida Loweryho A Ghost Story, kde vytvořil jednu z rolí. Karlovarský festival v uplynulých letech s velkým ohlasem promítal předchozí snímek režiséra  Loweryho  Ain´t Them Bodies Saints, jehož uvedení se bohužel nemohl Casey Affleck  z pracovních důvodů zúčastnit. Caseyho Affleka si vážíme jako jedné z nejzajímavějších hereckých osobností současného amerického filmu. Pro festival je ctí, že při příležitost uvedení nového filmu Davida Loweryho  A Ghost Story bude moci uvítat oba tvůrce osobně,“ říká Jiří Bartoška, prezident festivalu.

Místo u moře (foto: Falcon)

Casey Affleck herecky debutoval ve snímku režiséra Guse Van Santa Zemřít pro…(To Die For, 1995). Slibná herecká kariéra se postupně začala pravidelně prolínat nejen s tvorbou právě tohoto režiséra, s nímž natočil dále například filmy Dobrý Will Hunting (Good Will Hunting, 1997) nebo Gerry (2002).

Jeho herecká všestrannost se dlouhodobě projevuje ve filmech různých žánrů, výrazových stylů i rozpočtů – od divácky vřele přijaté trilogie režiséra Stevena Soderbergha Dannyho parťáci (Ocean Eleven), přes výpravnou sci-fi Christophera Nolana Interstellar (2014), kriminální drama Triple 9 (2016), působivou krimi romanci Ain ´t Them Bodies Saints (2013), na níž spolupracoval právě s režisérem Davidem Lowerym, až k nezávislému snímku Steva Buscemiho Samotář Jim (Lonesome Jim, 2005). V roce 2008 získal své první nominace na Oscara a Zlatý globus za výkon v krimidramatu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, 2007), režiséra Andrewa Dominicka, kde hrál po boku Brada Pitta.

Letošní vizuál karlovarského festivalu

Často spolupracuje rovněž s podobně naladěnými mladými tvůrci, kteří hereckou profesi kontinuálně rozšiřují o scenáristiku, režii či produkci. Mezi ně patří jak Caseyho starší bratr Ben Affleck, tak Matt Damon či nejlepší přítel Joaquin Phoenix.

-red-
zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary. a.s.