Příklad Kubiše s Gabčíkem nás zavazuje – váleční hrdinové k filmu Smrtihlav

Posledním z filmů, které popisují atentát na Reinharda Heydricha a také boj sedmi parašutistů v chrámu sv. Cyrila a Metoděje s nacistickou přesilou, je výpravný Smrtihlav. Smrtihlav je právě v českých kinech.“Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!”  křičeli údajně parašutisté během heroického boje. Na jejich poslední slova navazuje slogan filmu Smrtihlav „Češi nejsou srabi“. Dnes, 18. června si připomínáme výročí hrdinské smrti parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

Důstojník Generálního štábu Armády ČR a veterán misí z Kosova a Afghánistánu Otakar Foltýn se po premiéře filmu Smrtihlav zamyslel na dojmem hrdinství obecněji. „Předpokladem hrdinství je odvaha být odlišný od většiny, která rezignovala a začala se chovat dle rčení “nehas, co tě nepálí”, je to odvaha vystoupit z řady. Hrdinství také znamená víru, že jsou věci, které převyšují jednotlivce a za které stojí za to riskovat,“ říkal Otakar Foltýn a právě nadřazení zájmů společnosti nad osobní zájmy a odvaha vložit do svého přesvědčení vlastní život stojí za hrdinstvím parašutistů, kteří provedli útok na Reinharda Heydricha a za chováním dlouhé řady lidí českého odboje během 2. světové války.

Parašutisté s Anglie měli zjevně vrchovatě všech uvedených vlastností. Jestli by v jejich situaci dokázal být hrdinou kdokoliv jiný, se nepozná, dokud v té situaci není. Každou chvíli máme příležitost vystoupit z řady a nebýt pasivní, sobečtí nebo prostě jen pohodlní. Nemusíme obětovat život, ale příklad Kubiše s Gabčíkem nás zavazuje,“ dodal na závěr Foltýn.

Postavu Jozefa Gabčíka, jednoho z hrdinů celé operace, hraje ve filmu Smrtihlav Jack Reynor. „Snažil jsem se dodat postavě co největší lidskost a právě tu použít jako hnací sílu. Přistoupil jsem k roli tak, že jsem nezjišťoval, co přesně mívali tehdy k snídani, ale spíše jsem stavěl na tom, jaký mělo jejich konání smysl a jak ten smysl vnést do role,“ říká Reynor k přípravě na roli. „Vidím ve filmu stěžejní myšlenku, že člověk je opravdu schopen postavit se zlu a daleko přesáhnout své limity. To je podle mě důležité poselství příběhu.“ 

Smrtihlav – Jack Reynor

Po uvedení filmu Smrtihlav do kin se k jeho tématu a k doprovodnému tématu spojenému sloganem „Češi nejsou srabi“ vyjádřili i současní hrdinové z Armády České republiky. Podle generála Karla Řehky, který velí současným českým speciálním silám, se k odkazu československých parašutistů vysazených do okupované vlasti hlásí i dnešní výsadkové jednotky a vůbec všichni vojáci Armády České republiky „Není náhodou, že naše 601. skupina speciálních sil nese čestný název “generála Moravce”, který pro plánování a uskutečnění operace Anthropoid sehrál zásadní roli.
Jedním dechem ale Řehka upozorňuje, že ty největší oběti přinesli příslušníci domácího odboje a jen stěží si lze představit lepší příklad hrdinství v boji za svobodu naší země.

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2017

%d blogerům se to líbí: