Recenze | Zvěsti nelhaly – Válka o planetu opic je vážně perfektní

Opičí série nabrala v posledních letech opravdu správný směr. Zrození i Úsvit jsou atmosférické filmy, natočené podle slušných scénářů. A navíc skvěle obsazené, s citlivě vytvořenými CGI efekty. Totéž platí i o nejnovějším opičím filmovém přírůstku. Ale ten má ještě něco navíc. O tom ale za chvilku. Do kin vstupuje velkolepé finále opičí série – Válka o planetu opic.

Válka o planetu opic (foto: CinemArt)

Příběh devátého opičího filmu se odehrává dva roky po událostech úsvitu. Cézar (Andy Serkis) je se svým společenstvím ukryt v lese, kde ho ale permanentně stíhá plukovník McCullough (Woody Harrelson). Ačkoliv Cézar nabízí lidem mír, není vyslyšen a při jedné akci přijde i o své blízké. Rázem nastupuje cestu pomsty a začíná souboj o fatální vítězství a existenci.

Promyšlený mix akce a dojemných momentů

Režisér Matt Reeves má tedy na kontě už druhý opičí film. Budování atmosféry je rozhodně jeho velmi silnou stránkou. Pohlídal si také značnou míru přirozenosti. Opice i jejich animace vám rozhodně nebudou připadat umělé. Pocit z Cézara a jeho nejbližších na válečné výpravě je perfektní. Atmosféra filmu je víc apokalyptická, ale nechybí tu dojetí ani humorný prvek v podobě jednoho opičáka ze Zoo. Ten je lidský mnohem víc než by bylo zdrávo. Ale pro odlehčení je to ideální. Atmosféra Války o planetu opic je totiž velmi hutná. Nepřechází ale v žádný depresivní pocit. Reeves nám totiž servíruje akci od úplného začátku, aby ji čas od času přerušil nějakou smysluplnou konverzací či dojemným momentem. Těchto odboček je tu ale opravdu poskrovnu. Devátý díl opičí série nabízí především neutuchající akční zábavu postavenou na charismatu dvou hlavních soků.

Skoro jako první díl z šedesátek

Krom vizuálu a celkového dojmu snímek načíná i několik zajímavých cest a myšlenek, které se ve velkolepém finále víc odhalí a akcentují. Zvěsti o tom, že se jedná o jeden z nejlepších dílů rozhodně nelhaly. A jestli si pamatujete pocit z prvního dílu ze šedesátých let, možná se vám tenhle silný zážitek s tímto dílem vrátí.
Ačkoliv by se chtělo věřit tomu, že studio bude moudré a v nejlepším skončí, postava lidské dívky Novy, která osudovost Války o planetu opic uvozuje, svědčí spíš o chystaném pokračování, než zaříznutí úspěšné série.

 • Režie - 85%
  85
 • Scenář - 75%
  75
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera, vizuál, CGI - 95%
  95
 • Hudba - 80%
  80

Válka o planetu opic (2017

Osudové vyvrcholení z třídílné novodobé série dělá uzavřený koncept, který dává ve všech aspektech naprostý smysl. Špičkově odvedená režie a neznatelné, ale skvělé CGI, dělají z tohoto filmu jeden z nejlepších letošních kinozážitků. A za nás ho rozhodně musíme doporučit. Všemi deseti. A důležitá tečka: Těch 143 minut uběhlo vážně rychle.

85 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2017

Válka o planetu opic
War for the Planet of the Apes
Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi
USA, 2017, 143 min
Premiéra: 13. 7. 2017 CinemArt
Režie: Matt Reeves
Předloha: Pierre Boulle (kniha)
Scénář: Mark Bomback, Matt Reeves
Kamera: Michael Seresin
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Andy Serkis, Woody Harrelson, Judy Greer, Steve Zahn, Gabriel Chavarria, Sara Canning, Max Lloyd-Jones, Alessandro Juliani, Chad Rook, Amiah Miller, Billy Wickman

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.