Zajímavý dokument o mezilidských vztazích zkoumá význam rodiny

Režisérka Jana Počtová se pustila do dalšího zkoumání mezilidských vztahů. Po Generaci Singles z roku 2011 přichází s dalším celovečerním dokumentem, který se jmenuje Nerodič. V něm jde Počtová „s kůží na trh“. Hned na samotném začátku svého snímku mluví o sobě a svém současném stavu a také o zkušenosti se svými rodiči. V Nerodičovi pátrá po tom, co dnes vlastně rodina znamená, jak vypadá a co všechno může a také nemusí přinášet. Film je ode dneška v českých kinech.

Nerodič (foto: Bontonfilm)

Jana Počtová k tématu filmu prozrazuje: „Jsem typ režiséra, který se snaží točit filmy vždy o tom, s čím hluboce souzní. No a aktuálně řeším téma rodičovství. Je mi 35 let, jsem svobodná a vím, že už mám jen pár let, kdy budu schopná porodit děti. Řeším, jestli je vůbec chci mít a do jakých podmínek je správné je přivést. Takže se zabývám vlastně tématem, které řeší každý druhý člověk. Nebo spíše každá druhá žena.“

Pro svůj dokument si vybrala šest různých příběhů, kterými dle vlastních slov tak jejich prostřednictvím definovala svoje strachy týkající založení vlastní rodiny. Ti, jež stojí před kamerou jsou z větší části její letité přátele, ovšem ve dvou případech našla své protagonisty přes různé organizace.

Šest rozdílných příběhů znamená i šest rozdílných názorů na rodičovství a také šest různých forem rodiny. Počtová v Nerodiči nechává všem dostatek prostoru k vyjádření vlastního názoru a pozoruje je v nejrůznějších životních etapách. Její protagonisti se diametrálně liší. Sledujeme otce s malou dcerkou, kterou vídá o víkendech. Obdiv určitě zasluhuje další žena, která si z děckého domova vzala kojence dvojčata a nemá partnera. Následují rodiče, kteří mají dohromady sedm dětí a teprve to sedmé mají spolu. Dalšími účastníky je generační rodina, kde se o dítě stará matka a babička. Pak jsou tu lesbičky, které své třetí dítě chtějí zplodit s gayem, který žije s přítelem. A nakonec se dostávám k páru, který je ve svých 35+ absolutně bez dětí spokojen a jede si na vlně vlastních potřeb.

Nerodič (foto: Bontonfilm)

Co z dokumentu vyplývá? Snad je jasným důkazem toho, že česká společnost, ve které je padesátiprocentní rozvodovost kráčí jistojistě směrem k rozvolňování vztahů. Význam rodiny se posouvá, ale snad dle téhle dokumentární sondy nezmenšuje. Spíš nabírá trochu jiných tvarů a občas i rozměrů. Rozhodně stojí zato na tenhle dokument vyrazit do kin a udělat si svůj vlastní obrázek. Nepochybně budete mít po jeho skončení o čem diskutovat!

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2017

Poznámka redakce: Nově jsme se rozhodli dokumenty klasicky nerecenzovat, pouze okomentovat. Pokud o konkrétním distribučním dokumentu, píšeme, znamená to, že ho považujeme za dostatečně zajímavý. Subjektivně hodnotit dokumentární film, ale považujeme za nesmysl.

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.