Nepřehlédněte

Začínají Mezipatra – odstartují letošním finským želízkem v oscarové soutěži

Startuje 18. ročník queer filmového festivalu Mezipatra s tématem Sami za sebe. Stejně jako minulý rok nabídne festival výběr toho nejlepšího ze světové queer kinematografie. Diváci a divačky si mohou vybírat z více než 60 projekcí a bohatého doprovodného programu. Kromě hlavní soutěže celovečerních filmů a dokumentární sekce je součástí programu i soutěžní přehlídka krátkých filmů v sedmi tematických blocích spolu s nesoutěžním Queer as FAMU II. Nechybí ani retrospektivní sekce.

„Letos Mezipatra vstupují do pomyslné dospělosti. Během 18 let vyrostla v respektovaný filmový festival, který i tentokrát nabídne návštěvníkům a návštěvnicím výběr nejlepších queer hraných a dokumentárních snímků. Téma festivalu Sami za sebe symbolizuje naši nezávislost a odvahu vystupovat nejen ve veřejném životě, ale i množství identit v LGBTQ+ komunitě,” říká ředitel festivalu Pavel Bicek. „Velkou radost mi dělá i to, že se doprovodný program letos poprvé koná v naší komunitní kavárně Patra,” dodává.

Mezi lákadla hlavní sekce patří film Na konci světa (God´s Own Country) o lovestory britského farmáře a rumunského dělníka v prostředí nehostinné ovčí farmy. Dalším snímkem z hlavní soutěže bude film německého režiséra Chrise Miery, který bude i jedním z hostů festivalu, Cesta (Ein Weg). Příběh vypráví o gay páru, který po odchodu syna na vysokou školu prochází vztahovou krizí. Diváci a divačky se mohou těšit i na norský mysteriózní thriller Thelma, který Norové vyslali do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film.

V dokumentární sekci se představí snímek o tváři stonewallských nepokojů a trans aktivistce Život a smrt Marshy P. Johnson (The Death and Life of Marsha P. Johnson), jejíž vražda po 25 let zůstávala nevyřešena. Intimní dokument Táta Abu (Abu) na festivalu osobně  uvede kanadský dokumentarista pakistánského původu Arshad Khan, který zkoumá  vztah k jeho otci a přijímání vlastní sexuality. Mezi další dokumenty patří například Osekánek (Stumped) o životě s hendikepem nebo Coby o mladíkovi procházejícím tranzicí.

Kromě hlavní soutěže mohou návštěvníci a návštěvnice Mezipater zhlédnout i některý z výběru krátkých filmů. Ty jsou letos rozděleny do sedmi tematicky rozdílných sekcí. Po osmi letech se navíc znovu představí v nesoutěžním bloku Queer as FAMU II výběr queer filmů mladých českých tvůrců a tvůrkyň.

Ani letos nebudou diváci a divačky ochuzeni o retrospektivní sekci. Její součástí bude například projekce kultovního filmu Vše o mé matce (Todo sobre mi madre) španělského režiséra Pedra Almodóvara, Moje krásná prádelnička (My Beautiful Laundrette) režiséra Stephana Frearse. Na plátna se také vrátí dokument Irská královna (The Queen of Ireland) o drag ikoně a aktivistce Panti Bliss., který loni vyhrál diváckou cenu festivalu.

Součástí festivalu bude nabitý doprovodný program. Vstupenky na jednotlivé filmy a doprovodné akce jsou k dispozici na pokladnách nebo v e-shopech jednotlivých kin. Mezipatra se letos v Praze poprvé představí ve čtyřech kinech – kromě tradiční Lucerny, Světozoru nebo Kina 35 nově i v Kině Pilotů. Aktuální informace o projekcích se diváci a divačky dozví na Facebooku, Instagramu a webových stránkách festivalu.

-red-
zdroj: M. Barvínková