Recenze | Borg/McEnroe – skvělý film plný napětí i pro nesportovce

Letošní poslední recenze připadá na koprodukční snímek severský koprodukční film Borg/McEnroe. Natočil ho dánský režisér Janus Metz, který uspěl se svým dokumentem o misi dánských vojáků v jižním Afghanistánu v roce 2010 na Evropských filmových cenách. Do práce se na sportovním životopisném dramatu se pustil se švédským scenáristou Ronniem Sandahlem. Je hlavně o zákulisí a psychologii dvou výtečných tenistů, kteří se utkali jako soupeři. V soukromém životě se z nich ale posléze stali životní přátelé. Film se mimo jiné natáčel i na pražské Štvanici minulé léto a svou premiéru si zažil na podzim jako zahajovací snímek na festivalu v Torontu.

Borg/McEnroe (foto: A-Company)

Děj se odehrává v roce 1980, kdy švédského tenistu čeká pátý boj o wimbledonský pohár. Jeho soupeřem se ve finále stává Američan John McEnroe, který je znám svou výbušnou povahou. Tomu všemu ale předchází šikovné separé představení obou dvou borců, díky kterým divák zjistí, že povahy obou dvou tenistů si byly velmi podobné. Jen Švéd se s tou svou naučil oproti Američanovi zacházet dříve a lépe díky škole trenéra Lennarta Bergelina. Borgovi po boku stojí jeho tehdejší láska a později i manželka Mariana Simionescu, která také bývala tenistkou.

Režisér se scenáristou nechávají ve filmu promlouvat hlavně psychologickou stránku tenisového života. Divák nahlédne pod pokličku rodinného zázemí obou dvou tenistů a také na odlišnou životosprávu a v případě Borga až možná trochu obsesivní chování a silnou pověrčivost, která se dá ale schovat za puntičkářský a skutečně seriózní způsob přípravy na match. Borg a McEnroe se spolu jako soupeři na plátně nesetkají tváří v tvář dřív než na tiskovce. Pak až u sítě v samotném finále Wimbledonu. Jejich zápas trvá dlouho, oba vytrvale a odhodlaně bojují a McEnroe snad poprvé ve své tenisové kariéře dokáže svou divokou náturu udržet na uzdě.

Borg/McEnroe (foto: A-Company)

Ve snímku Johna McEnroa hraje Američan Shia LaBeouf (American Honey) a Seveřana švédský herec Sverrir Gudnason. I když je asi nakonec přesvědčivější v roli Sverrir Gudnason, já mám slabost pro Shia LaBeoufa, který mě baví svou energií. Hraje McEnroa napůl jako rošťáka, co si přeje, aby ho svět začal brát konečně vážně a ne jen jako věčně se rozčilujícího spratka. Prý se pro svou roli hodně inspiroval sledováním Formanova Amadea. Roli Borgovy přítelkyně ztvárnila Tuva Novotny s českými kořeny a nakonec je tu Stellan Skargard, jako trenér. Třináctiletého Borga, kterého otec filmuje při tréninku o vrata garážového stání, si zahrál skutečný syn Bjorna Borga, který se sám na casting přihlásil.

Borg/McEnroe (foto: A-Company)

Náladový snímek

Snímek má moc pěknou kameru i střih. Mimo pomalé tempo snímku, které mi přišlo zcela na místě a které graduje až při samotném wimbledonském zápase, se mi líbily třeba i netenisové záběry, které fungují jako výstižná metafora (pohled na borovicový les mocně se kývající ve větru). A nebo třeba i nálada, kterou snímku dodal soundtrack postavený hlavně na zvucích. Pak jsou tu i několikavteřinové momenty, při nichž divák hledí tenistům zblízka do tváře a nemá šanci necítit jejich rozpoložení- směs koncentrovanosti, vzteku, odhodlání i nervozity. Je tam vepsaný jejich celý tenisový vesmír a až do morku kostí je cítit, že nic jiného pro ně neexistuje.

Borg/McEnroe (foto: A-Company)

Dostanete víc, než čekáte

Upřímně jsem od filmu ze sportovního prostředí lehce předpojatě čekala mnohem méně, než jsem nakonec dostala. Určitě i proto, že se nezaměřuje jenom na svět na kurtech, ale svou sílu má v hlavně v tom, co cestě na ně předchází. Absolutně nepolíbená tenisovou historií jsem si samotný vrcholný zápas ve snímku užívala a měla jsem pocit, že sedím přímo mezi diváky na zápase a cítím napětí, které postupně rostlo. Svou roli nově objeveného pro mě hraje jistě i fakt, že v době, kdy Borg s McEnroem o svůj pátý pohár bojovali, se moji rodičové ještě ani neznali… Hlavně mě ale těší, že i do velkých multiplexů se zase jednou dostal snímek, jehož podstatou je něco jiného než rádoby směšné přiopilé matky nebo akční hrdina stokrát jinak…a vůbec mi nevadí, že samotného tenisu ve stopáži asi “jen” nějaká čtvrthodinka.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 75%
  75

Borg/McEnroe (2017)

Intimní sportovní drama se skvělou profilací postav. Je to intenzivní a plné napětí. Jeden ze sportovních filmů, které chytnou i nesportovce.

75 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: A-Company Czech © 2017

Borg/McEnroe
Borg
Drama / Životopisný / Sportovní
Švédsko / Dánsko / Finsko, 2017, 107 min
Premiéra: 28. 12. 2017 A-Company

Režie: Janus Metz
Scénář: Ronnie Sandahl
Kamera: Niels Thastum
Hudba: Vladislav Delay, Jonas Struch
Hrají: Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, Tuva Novotny, David Bamber, Robert Emms, Björn Granath, Demetri Goritsas, Claes Ljungmark, Scott Arthur, Ian Blackman, Colin Stinton, Dag Malmberg, David Bowles, Zuzana Geislerová, Peter Hosking, David Bark-Jones, Ronnie Sandahl, Christopher Wagelin, Thomas Hedengran, Anders Berg, Jim High, Julia Marko-Nord, Mats Blomgren, Kevin Clarke, Filip Antonio, Philipp Schenker, Robert de Castello, Jason Forbes, Felix Engström, Ben Bradshaw, Pavel Mareš, Henrik Norman

 1. […] Zveřejněné video napovídá, že by se mohlo jednat o jednu z nejlepších adaptací slavného spisovatele. Pod palcem ji má režisér Fede Alvarez, který naposledy zaujal velmi povedeným hororem Smrt ve tmě. Film natočil podle scénáře Stevena Knighta (Spojenci). Novináře Mikaela Blomkvista si tentokrát střihne švédský herec Sverrir Gudnason. Ten nedávno exceloval ve skvělém sportovním dramatu Borg/McEnroe. […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.