Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Jak čerpají české filmy a festivaly evropské peníze (výsledky podpory v roce 2017)

Zástupci české kanceláře programu EU Kreativní Evropa včele s Danielou Staníkovou prezentovali výsledky podpory českých projektů v roce 2017. Kreativní Evropa je určena k podpoře evropských kulturních a kreativních odvětví v období let 2014-2020. Součástí je i program MEDIA, který vznikl na podporu evropské kinematografie a audiovizuálního průmyslu. Rozpočet pro něj je pro výše zmíněné období 818 720 000 eur. Za rok 2017 se z tohoto programu podařilo podpořit 104 projektů žadatelů z České republiky, a to částkou 2 560 000 eur, což je 65 280 000 Kč.

Peníze pomáhaly především ve vývoji nových filmů, kde bylo vyčerpáno rekordních 993 000 eur (25 322 000 Kč). Byly podpořeny čtyři významné filmové festivaly – Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm, Mezinárodní festival dokumentárního filmu Jihlava, Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět a Febiofest (200 000 eur – 5 100 000 Kč), které celkem  navštívilo 217 000 diváků.

Anifilm – diváci na doprovodném programu

Značnou část podpory 659 000 eur (16 805 000 Kč) pak získali distributoři na podporu uvádění evropských snímků v kinech a také nejrůznější vzdělávací projekty pro profesionály nebo filmové trhy. Tím se program Kreativní Evropa stal druhým nejvýznamnějším zdrojem financování hned po Státním fondu kinematografie.

Distribuční společnosti získaly loni podporu na uvední 17 nových evropských filmů a diváci tak mohli v kinech zhlédnout oceňované snímky jako Naprostí cizinci (Paolo Genovese), Odnikud (Fatih Akin), Čtverec (Ruben Ostlund), Dvojitý milenec (Francois Ozon) nebo 120BPM (Robin Campillo).

Další podporu mají distributoři možnost získat formou příspěvku za návštěvnost evropských filmů uvedených v předchozím roce, kterou pak mohou použít při distribuci dalších titulů evropské provenience. Vloni byla tato možnost využita u 62 evropských filmů.

Kreativní Evropa za svou stálou prioritu považuje také práci z publikem, čímž je míněno více než jen Q/A po skončení festivalové projekce. Proto se stále častěji konají ozvěny festivalů v dalších městech a regionech, nejrůznější Masterclasses, otevřené přednášky, kurzy krátkometrážní animace a podobně. Kromě toho všeho program podporuje i síť evropských kin Europa Cinemas, kam v České republice patří na 30 kin v jejích 19 městech (Praha, Brno, Olomouc, Semily, Uherské Hradiště atd.).

Konkrétně za leden-říjen 2017 mělo v českých kinech premiéru 27 evropských snímků s podporou programu Kreativní Evropa MEDIA a vidělo je více než 122 000 diváků. Nejnavštěvovanějším snímkem byla italská hořká komedie Naprostí cizinci. Z českých snímků, k jejichž vývoji též program přispěl to byly Bába z ledu (Bohdan Sláma), Zahradnictví (Jan Hřebejk) a Svět podle Daliborka (Vít Klusák). Jejich celková návštěvnost v uvedeném období byla 214 000 diváků.

připravila: Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm.cz

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast