Recenze | Na Coco je skvělé úplně všechno – vizuál i obsah

Naposledy jsem se dojal u Velké šestky, což je animák s duší, který má ale přeci jen blíž ke klasické rodinné – blocbusterové podívané. Nejnovější zářez studia Pixar ale nabízí ještě o něco silnější zážitek. Nedostanete pouze opulentní vizuální fantazii, která je s touto studiovou značkou nerozlučně spojená. Coco budí především emoce. Ale ne za každou cenu. Vyhrává přirozeně plynoucím dějem a scénářem, který ke ždímání slz dospěje tou nejčistší a nemanipulativní cestou.

Coco (foto: Falcon)

Nastupující puberta spojená se vzdorem. To znají všichni rodiče. Ale malý Miguel má na svůj vzdor nárok. Rodina a především babička mu totiž zakazuje věc, kterou miluje úplně nejvíc. Hudbu. Miguel se chce stát muzikantem. Jako jeden z jeho předků, který rodinu opustil a nesmí se o něm mluvit. V Den mrtvých se díky neuváženému činu dostane do Říše mrtvých, kde se setká se svými předky. Aby se dostal zpátky mezi živé, musí splnit nejen zdánlivě nesplnitelné, ale pochopit, kde jsou skutečné hodnoty…

Vynikající scénář

Základní dějová linka není nijak složitá, důležité ale je, za jaký konec ji Pixar uchopil. Coco stojí na pevných základech vynikajícího scénáře, dobře napsaných postavách a silných hlavních hrdinech. Vynikající hudební složka má na to, aby se zapsala zlatým písmem v knihovně populárních Disney songů. Možná tu není tak silný hit, jako v případě Ledového království, ale všechny songy a hudební doprovod mají silný folklorní feeling a přitom zní skvěle a zapamatovatelně.

Pečlivá příprava a skvělý výsledek

Tvůrci si dali obrovskou práci s výtvarnou stránkou a přenesení skutečných reálií do animované podoby. Jak můžete níže vidět ve filmu o filmu, nestudovalo se zde Mexiko povrchním způsobem. Na výsledku je to hodně znát. Naprosto nádherná a plná skvělých nápadů je podoba Říse mrtvých, kterou spojuje imaginární most. Všechno je tu pečlivě promyšlené, dává to smysl. Je to plné barev, technických vychytávek a naprosto to zapadá do konceptu, který vychází z původních mexických tradic a přístupu domorodců ke smrti jako takové. Není to tu v žádném případě pojímáno jako nějaká tryzna. Ale úplně naopak, přesto s velkým respektem.

Coco navíc nenabízí jen dobře napsaný příběh, nabízí i nečekaný zvrat, který byste jinak v animovaných spektáklech hledali marně. Ve všech ohledech je Coco mimořádný snímek, který si nedávno obdržený Zlatý glóbus zaslouží vrchovatě a Oscar je tady téměř jistotou, ačkoliv nominace budeme znát až za pár dní.

Osobně ale nejvíc oceňuji způsob, jakým dětem tvůrci předávají poselství příběhu. Nejde o žádnou moralitu, nic násilného. Vězte, že pokud dosud vaše děti na hřbitov nechodily rády, možná se něco po zhlédnutí Coca změní. Coco nepoukazuje jen na důležitost rodiny. Ale na společné prožitky a vzpomínky. Věci, které ještě v době před dvěma desítkami let byly mnohem důležitější než v současnosti ovládané facebooky a instantními zážitky…

 • Režie - 85%
  85
 • Scénář - 85%
  85
 • Vizuál, animace - 100%
  100
 • Český dabing - 80%
  80
 • Písně - 90%
  90

Coco (2017)

Mimořádně povedený rodinný animák s přesahem, který roky dozadu nemá obdoby. Nádherná vizuální podívaná plná skvělých nápadů. Dojetí, které se dostaví samo a nikdo ho násilně neždíme. Pixarovka jak se patří!

90 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon / Disney / Pixar © 2018

Coco
Animovaný / Dobrodružný / Komedie
USA, 2017, 105 min
Premiéra: 18. 1. 2018 Falcon

Režie: Lee Unkrich, Adrian Molina
Scénář: Adrian Molina, Matthew Aldrich
Kamera: Matt Aspbury
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Anthony Gonzalez, Alanna Ubach, Benjamin Bratt, Gael García Bernal, Edward James Olmos, Gabriel Iglesias, Jaime Camil, Cheech Marin, Alfonso Arau, Lombardo Boyar, Sofía Espinosa, Renee Victor, Selene Luna
V českém znění: Miguel – ŠIMON FIKAR, Héctor – JOSEF PEJCHAL, Ernesto de la Cruz – JAN ŠŤASTNÝ, Mamá Imelda – ZUZANA SLAVÍKOVÁ, Abuelita – ALENA VRÁNOVÁ, Papá – ZDENĚK HRUŠKA, Papá Julio – JIŘÍ LÁBUS, Tío Oscar – JAN VONDRÁČEK, Úředník – OTAKAR BROUSEK, Plaza Mariachi – MOJMÍR MADĚRIČ, Gustavo – TOMÁŠ RACEK, Mamá Coco – JAROSLAVA POKORNÁ, Frida Kahlo – VANDA KÁROLYI KONEČNÁ, Tía Rosita – MARIKA PROCHÁZKOVÁ, Chicharrón – OTAKAR JIRÁK, Mamá – KLÁRA ISSOVÁ, Pacová kontrola – ELIŠKA BURKERT NEZVALOVÁ, Tía Victoria – ANTONIE TALACKOVÁ, Tío Berto – MILOŠ VÁVRA, Don Hidalgo – ZDENĚK MARYŠKA, Konferenciérka – STANISLAVA JACHNICKÁ, Ostraha – JIŘÍ KREJČÍ, Policejní úředník – JIŘÍ PLACHÝ, Celník – JAN VONDRÁČEK

 1. Vojtěch Kostiha 20.1.2018, 07:40

  Dobré ráno,

  ten nadpis článku je špatně. Coco je ve filmu prababička. Je to ŽENSKÉ jméno. Takže nadpis by měl znít: “Na COCO je skvělé úplně všechno.”

  Jinak článek parádní.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.