Černá komedie Já, Tonya jde do kin – má tři nominace na Oscara a silný příběh

Do kin vejde ve čtvrtek na tři Oscary nominované komediální drama Já, Tonya. Film sleduje vývoj titulní hrdinky Tonyi Harding (Margot Robbie) od věku čtyř až do 44 let a mapuje její sportovní úspěchy i obrovský skandál, který zosnoval její exmanžel spolu s bývalým bodyguardem.

Já, Tonya (foto: Bontonfilm)

Skvělý výkon Margot Robbie

V roce 1991 Tonya Harding vyhrála mistrovství Spojených států v krasobruslení a stala se vůbec první ženou, která v závodě úspěšně skočila trojitého axela. O tři roky později se zapletla do největšího skandálu sportovní historie a po nechvalně proslulém útoku na soupeřku Nancy Kerrigan při národní kvalifikaci v Detroitu byla navždy vyloučena z Americké krasobruslařské asociace.
Za svůj výkon ve filmu Já, Tonya sklízí Margot Robbie chválu v superlativech, filmové ceny i nominace, včetně nominace na Zlatý Glóbus a Oscara. Herečka prostudovala hodiny záběrů na YouTube a ESPN a zcela se ponořila do pečlivě zmapovaného incidentu s Kerriganovou, ke kterému došlo v pozdní fázi Hardingové krasobruslařské kariéry. Zároveň se však snažila poskládat dohromady její strastiplné mládí na americkém maloměstě.

Já, Tonya (foto: Bontonfilm)

Kdo byla Tonya Harding?

Kdo byla Tonya Harding ve skutečnosti? Co tušila o útoku na Nancy Kerrigan a kdy se o něm dozvěděla? Bez nejmenších pochyb byla Tonya opravdovým sportovním talentem, vyrostla ovšem na špatné straně života, v americkém severozápadě v domácnosti plném násilí. Na rozdíl od své soupeřky Nancy Kerrigan rozhodně nenaplňovala představy veřejnosti o typické krasobruslařce. Byla ale skutečně tím chladknokrevným monstrem, kterého z ní udělala média?

Velký mediální skandál

„Tonyin příběh byl prvním velkým mediálním skandálem 24 hodinového zpravodajství. Udál se těsně před tím, než padly verdikty v případu O. J. Simpsona a podobu médií navždy změnily,“ vysvětluje Robbie. „Média udělala z příběhu senzaci, poštvávala Nancy a Tonyu proti sobě, přestože byly obě mimořádné sportovkyně. Že mohlo k něčemu tak brutálnímu dojít v ladném světě krasobruslení, působilo paradoxně. I sama Tonya, jako výrazná a energická sportovkyně, představovala v disciplíně, která očekávala líbeznost a křehkost, neobvyklou výjimku. Lidé na ní měli jasně vyhraněný názor – buď ji milovali, nebo nenáviděli – a stali se na jejím příběhu závislí stejně, jako my dnes na televizních reality show.“

Skutečná Tonya Harding (foto: Imgur)

Silná matka

Přestože Já, Tonya pochopitelně zachycuje známý útok, který z Tonyi Harding udělal notoricky známou osobnost, film se soustředí i na její život a původ a různé síly a osoby, které ji formovaly, především její matku. „Snímek si pouštíte s představou, že uvidíte film o onom slavném incidentu,“ říká Allison Janney, která ve filmu ztvárňuje LaVonu Harding. „Ale ve skutečnosti se před vámi odvíjí příběh o mladé dívce a podmínkách a prostředí, ve kterých vyrůstala. A právě tyto okolnosti jsou klíčem k pochopení osobnosti Harding i situací, do kterých se dostala.“

Mezi nejtěžší momenty v průběhu natáčení patřily, asi bez překvapení, dechberoucí krasobruslařské sekvence na ledě, přinášející akci, napětí i krásu. Tonya Harding dokázala nepoddajného trojitého axela skočit jako první Američanka a ve své době byla jednou z mála na světě, která ho zvládala.

Nejzásadnější pro přípravu Robbie se ukázal být dokument z poloviny 80. let. V patnácti letech, když se formovala její krasobruslařská kariéra, se na Tonyu obrátil student Yaleovy univerzity s dotazem, jestli by pro školní předmět nemohl natočit její každodenní život. Právě tyto záběry umožnily Robbie sledovat proměnu Tonyi Harding v mladou ženu a profesionální krasobruslařku. Mohla tak být i svědkem prudkých výměn mezi ní a její matkou LaVonou, jež se staly klíčovou součástí Rogersova scénáře. „Pokud chcete porozumět tomu, co a proč lidé v dospělosti dělají, musíte nejdříve vědět, co zažili v dětství,“ říká Robbie.

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2017, 2018

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.