Vychází jeden z nejlepších loňských filmů – Wind River je na videu (soutěž)

V našem žebříčku Nejlepších filmů za rok 2017 se kriminální thriller Wind River ocitl na 2. místě. Režisér Taylor Sheridan přichází s temným a koncentrovaným svědectvím o neutěšeném kusu země, kde je uplatňováno právo silnějšího. S upřímným respektem se snaží vyprávět příběh, který spadá do jeho pomyslné filmové trilogie, v níž se zabývá místy Spojených států, kde víc než jinde lidský život ztrácí hodnotu. Jeho novodobý western je ukrytý pod vrstvou těžkého sněhu. I když v něm o drsné přestřelky není nouze, nabízí toho mnohem víc právě díky komornějšímu způsobu zpracování. Film právě vychází na DVD a BD od Bontonfilmu.

Wind River (foto: Falcon)

Stopař Cory Lambert (Jeremy Renner) objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Bannerová (Elizabeth Olsen), která do odlehlé indiánské rezervace Wind River přijíždí z Las Vegas, zcela nepřipravená na drsné podnebí, jež tam panuje. Na pomoc s vyšetřováním si přizve stopaře Coryho a společně se snaží přijít na kloub záhadné smrti…

Příběh filmu “zlého” producenta

Wind River měli diváci poprvé možnost vidět na festivalu v Karlových Varech, kde ho osobně uvedl sám Jeremy Renner. Příběh filmu je vůbec dost zajímavý. Vznikl totiž v produkci Harveyho Weinsteina, který odstartoval v USA kampaň #MeToo proti zneužívání žen. Paradoxem je, že Wind River má právě téma násilí na ženách ve scénáři. Když kampaň #MeToo dosahovala vrcholu, režisér Taylor Sheridan a herec Jeremy Renner dokonce požadovali, aby bylo logo producenta z filmu odstraněno (čtěte zde). Přestože je Wind River scenáristicky, režijně i herecky špičková záležitost, nezískal film(zřejmě kvůli osobě Weinsteina) ani jednu nominaci na Zlatý glóbus nebo Oscara. Film ale uspěl jak v Karlových Varech (Divácká cena), tak v Cannes, kde získal cenu za režii a Cenu Certain Regard.

Wind River je nehostinnou oblastí amerického Wyomingu, která se stala nedobrovolným místem života původních amerických obyvatel, tedy Indiánů. Snímek vychází ze skutečných událostí a předkládá v závěrečných titulcích i smutné konstatování o neexistujícím soupisu pohřešovaných indiánských žen.

Sheridan ve scénářích nikdy neplýtvá slovy. Také si umí ke spolupráci přizvat šikovné kolegy, jakými byl za kamerou Ben Richardson, jehož kameramanské oko jde po čistém a jednoduchém obrazu, který akcentuje drsnou krajinu snímku. O soundtrack, který přípomíná neutěšené kvílení větru nebo temné hlasy starých křivd se postaral Nick Cave s Warrenem Ellisem zcela bravurně.

Blu-ray obsahuje film o filmu, rozhovory a vystřižené scény. Na DVD naleznete pouze film. Nosiče jsou v prodeji od 28. února.

Soutěž o 3x DVD a 3x Blu-ray WIND RIVER

Soutěž trvá od 25 února. do 7. března 2018. Pokud chcete použít místo formuláře soutěžní email, napište odpověď na soutez@totalfilm.cz
Nezapomeňte do předmětu uvést „WIND RIVER“.
Nosiče do soutěže věnoval Bontonfilm.