Úžasný výlet k počátkům kinematografie – v kinech jsou Bratři Lumiérové

Konec 19. století a vynález kinematografu znamenal něco úžasného. A nám filmovým recenzentům dnes tenhle revoluční počin dává práci. Tehdy, počínaje rokem 1895, kdy bratři Lumièrové sestrojili ve francouzském Lyonu svůj první kinematograf, to byl začátek technického pokroku, ale také propojování a přibližování jiných částí světa divákům. Svět konečně mohl vidět svět a nepochabně nepřestával žasnout.

Bratři Lumiérové (foto: Film Europe)

Dokumentární pásmo s názvem Bratři Lumièrové, jehož je po scénáristické a režijní stránce autorem Thierry Frémaux, umělecký ředitel festivalu v Cannes, přináší 108 zrestaurovaných kratičkých snímků ze samého počátku kinematografie. Bratři Lumièrové jich dohromady ale natočili téměř patnáctset. Jsou to unikátní padesátivteřinové filmy natočené na 35 mm filmu každý o délce 17 metrů.
V české dabované verzi uslyšíte komentář čtený oblíbeným hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který si v ničem nezadá s tím původním Thierry Frémauxe. Uslyšíte vtipné, pohotové a zasvěcené seznámení s dobou, podmínkami, ale i estetickým smýšlením autorů, které divákovi leccos při sledování snímků vysvětlí, ale zároveň ani trochu nenudí.

Spíš si dovolím tvrdit, že se stejně jako já se při jeho sledování budete těšit na každý další kraťoučký film, který uvidíte, protože žánrový rozptyl pásma je obrovský. Začíná se pravděpodobně úplně prvními záběry z kinematografu, které ukazují dav pracovníků, kteří opouší Lumièrovu továrnu. Pokračuje se přes zinscenované rodinné záběry, první dokumentární snímek, film s akrobaty, fotbalové utkání, cvičení alpských myslivců, potápěče, legrační film s názvem Mechanický řezník nebo snímkem pravděpodobně nejtrpělivějšího armádního koně z dějin počátků kinematografie. Tragikomická Automobilová nehoda vás zase překvapí použitím střihu a díky Lumièrům a jejich nejlepšímu kameramanovi Alexandru Promio procestujete celý svět – Londýn, Dublin, Barcelonu,  Paříž. Uvidíte i záběry ze vzdálených koutů světa, které byli tehdy pro Evropana absolutní exotikou, jako je třeba Egypt, Vietnam, Japonsko nebo USA.

Bratři Lumiérové (foto: Film Europe)

Lumièrové natočili také vtipný snímek Veselý kostlivec nebo Hadí tanec slavné Louie Fullerové. Stejně tak vás mohou uchvátit záběry na požár ropných věží v Ázerbajdžánu nebo film nazvaný Akvárium se zlatými rybičkami. Nepřijdete ani o slavné záběry parního vlaku, který vjíždí do stanice nebo slavnou scénku Pokropený kropič.

Není tu ani vteřina 87 minutové stopáže, která by nebyla zajímavá pro dnešního diváka. Naopak, při jejím sledování si možná trochu budete připadat i výjimečně, protože budete sledovat naprostý počátek dnes tak obrovského filmového průmyslu napříč všemi možnými žánry. Nenechte si tenhle unikát ujít a vydejte se ho i s jeho dobovou patinou vychutnat do kina.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2018