Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Na Retro biják do Tančícího domu (unikátní výstava)

V prostorech pražského Tančícího domu byla před pár dny odstartována výstava věnovaná nejznámějším filmům, pohádkám a seriálům, které byly natočeny v Československu v období od 60. do 90. let minulého století. Ve čtyřech patrech je zde na půl roku vystaveno přes 200 originálních kostýmů doplněných fotografiemi a filmovými rekvizitami z celkem 70 slavných snímků, které všichni důvěrně znají ze stříbrného plátna nebo televizních obrazovek. Na výběru filmů se hlasováním podílelo přes 400 tisíc diváků. Díky tomu je výstava rozmanitým průřezem československou kinematografií.

Expozice Návštěvníků s Centrálním mozkem lidstva

Většina kostýmů z výstavy Retro biják 60. – 90. let nebyla doposud nikdy ukázána veřejnosti a jde o největší filmovou výstavu v bývalém Československu od roku 1987. Vznikala přes dva roky a stojí za ní Jana Sommerová a Nadia Klempířová. „Když jsem chtěla nějaký kostým získat, musela jsem zhlédnout film, udělat si z něj fotografie, z nich speciální karty a pak jít do ateliérů a dotyčný kus vyhledat,“ popisuje průběh kurátorka Jana Sommerová. Všech 200 vystavených kostýmů jsou originály zapůjčené z fundusů Barrandovských ateliérů a České televize a jsou doplněné fotografiemi, plakáty a dalšími rekvizitami a dekoracemi.

Vrchní prchni a legendární Velorex

Velká část z vystavených filmů a seriálů se pravidelně a s diváckým úspěchem vrací na televizní obrazovky i v současnosti. Na výstavě nechybí historicky první selfie tyč, kterou používala Betsy v podání herečky Ivy Janžurové ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové! Oblíbenou komedii Vrchní, prchni! připomínají pletené kostýmy s bambulemi, vedle kterých nechybí ikonický Velorex. Snímek Ostře sledované vlaky oceněný Oscarem po letech oživuje proslulou lechtivou scénu s razítkem a na výstavě je zastoupena i tvorba československé nové vlny snímky Až přijde kocour a Sedmikrásky. V suterénu na návštěvníky čekají kostýmy z  kultovního hororu Spalovač mrtvol a dramatu od Juraje Herze Morgiana. Nesmrtelný sci-fi seriál Návštěvníci se připomíná jak kostýmy, tak slavným superpočítačem CML, tedy Centrálním Mozkem Lidstva.

Nezapomnělo se ani na pohádky a tvorbu pro děti. Například z filmu Tři veteráni jsou k vidění nejen krásné kostýmy princezny Bosany a Pankráce, ale i skoro 15metrový frňákovník, který princezně narostl po požití jablka z kouzelného stromu. Své zastoupení tu má také televizní pohádkový seriál Arabela či pohádkový film Dívka na koštěti o čarodějce Saxaně.

Expozice se v Galerii Tančící dům otevřela symbolicky na 120. výročí české kinematografie. Výstavu Retro biják 60. – 90. let můžete navštívit od 16. května do 14. října 2018 každý den mezi 9. a 20. hodinou. Dospělí za vstupenku zaplatí 190 Kč, vstupenka pro děti vyjde na 50 Kč.

-red-

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast