Nepřehlédněte

Recenze | Studená válka – živelnost, charisma a dokonalá kamera

Studená válka Pawla Pawlikowského je třetím vybraným snímkem z letošního karlovarského festivalu, který se teď v rámci KVIFF Distribution v našich kinech promítá. Možná si vzpomínáte na jeho předchozí oscarový snímek Ida. Za Studenou válku získal Zlatou palmu za režii v Cannes.

Studená válka (foto: Aerofilms)

Pawlikowský Studenou válku natočil černobíle ve formátu obrazu 4:3. Film zaujme dokonalým obrazem, živelně interpretovanou hudbu a charismatickými hlavními postavami a svým veskrze minimalistickým pojetím příběhu.
Hlavní linku snímku tvoří lovestory skladatele Wiktora (Tomasz Kot) a zpěvačky Zuly (Joanna Kulig), kteří jsou povahou i původem dva naprosté protiklady. K tomu je tu politická situace v Polsku a potažmo v celé v Evropě. Děj se pak přesouvá do Berlína, bývalé Jugoslávie a také Paříže.

Metafora dvou blízkých duší

Milenci se poprvé setkají, když Wiktor spoluzakládá lidový soubor a Zula přijde na konkurz. Její osobní jiskra, lehká drzost a živelnost ho uhrane. Ona v něm zase cítí nejspíš pevný bod. Souboru se daří, dobře funguje, jenže pak jeho čerpání z polského folklóru začnou přečíslovat požadavky na stalinistické ódy. Pro Wiktora přichází čas sebezapření nebo útěku. Milenci se pak opět potkávají, aby se zase jeden druhému ztratili. A ačkoliv postavy snímku nesou jména Pawlikowského skutečných rodičů, je celý snímek metaforou o dvou blízkých duších, které rozděluje i spojuje železná opona stejně jako láska k hudbě a jejich temperament.

Studená válka (foto: Aerofilms)

Výtvarně dokonalé

Každý jednotlivý záběr snímku může by mohl být samostatným obrazem. To je precizní práce kameramana Lukasze Zala, který spolupracoval s Pawlikowským už na Idě. Jakoby se díky němu divák vloupal i do nejintimnějších momentů mezi hlavními postavami, kde promlouvají pohledy a gesta a v případě Zuly i zpěv.
A tak se oslím můstkem dostáváme k hudbě snímku, ze které je tu vypravěč a diváka vede od prvního filmového záběru. Uhrančivost hudebních momentů ve Studené válce vás překvapí a strhne, bude naprosto jedno, jaký je to zrovna žánr. Ve Studené válce mají i polské lidové písně a jejich provedení v sobě neskutečný sexappeal.

 • Režie - 85%
  85
 • Scénář - 85%
  85
 • Kamera - 90%
  90
 • Herci - 85%
  85
 • Hudba - 90%
  90

Studená válka (2018)

Studená válka minimalistickou formou vypráví příběh o nejistotách, zklamáních, ale i vášni za těžkých časů milenců, kteří se stejně jako přitahují také odpuzují. Osobně mám tenhle film se zvláštní vznešeností pořád v sobě i po dvou týdnech, a to i díky jeho poslednímu záběru.

90 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: KVIFF Distribution, Aerofilms © 2018

Studená válka
Zimna wojna
Drama / Romantický
Polsko / Francie / Velká Británie, 2018, 89 min
Premiéra: 12. 7. 2018 KVIFF Distribution / Aerofilms
Režie: Paweł Pawlikowski
Scénář: Paweł Pawlikowski
Kamera: Łukasz Żal
Hrají: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza, Borys Szyc, Adam Ferency, Adam Woronowicz, Adam Szyszkowski, Cédric Kahn, Jeanne Balibar

 

 

 

 1. […] film letos menší, protože proti filmu Floriana Henckela von Donnersmarcka stojí Roma a Studená válka. I to, že režisér získal už jednoho Oscara za film Životy těch druhých (2006) ho z […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: