Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Recenze | Úsměvy smutných mužů – hořkosladce o alkoholu

Hořkosladký snímek plný katarzí, ale i naděje míří do kin. Úsměvy smutných mužů podle knihy Josefa Formánka natočil režisér Dan Svátek. Autor předlohy Josef Formánek, někdejší zakladatel časopisu Koktejl a cestovatel tělem i duší si sám prošel závislostí na alkoholu a dnes úspěšně abstinuje. V knize v krátkých kapitolách zaznamenává svoje myšlenky, stavy a také příběhy a motivace a pády dalších pacientů, se kterými se seznámil v protialkoholní léčebně.

Úsměvy smutných mužů (foto: Bontonfilm)

Převážná většina filmu se odehrává v protialkoholní léčebně, kde se setkává různorodá skupina mužů, kteří jsou závislí. Propil se mezi ně i Josef F., který býval úspěšným podnikatelem a měl pocit, že mu svět leží u nohou. Tenhle pocit se už ale dávno vytratil a realita je teď naprosto odlišná. Ztrácí svou rodinu a nějaký čas mu trvá než pochopí, že říkat pravdu sobě i ostatním, je jediná možná cesta. V léčebně potkává nejrůznější majitele mnohdy až podivně zamotaných osudů, kteří jsou na tom podobně jako on.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Halucinogenní atmosféra[/pullquote]Stejně jako v knize se i ve filmu povedlo zachovat deníkový charakter. Děje se tak díky občasnému čtenému komentáři hlavního hrdiny. Charakteru filmu pomáhají i občasné flashbacky a kamera, které divákovi pomáhají pochopit životy, chování a následné uvažování jednotlivých postav. Flashbacky divákovi pomáhají postupně pochopit jednotlivé příběhy těch, které Josef F. v léčebně potkává. Jejich příběhy se mnohdy zdají až absurdní. Zároveň vlastně člověka za chvilku dostanou do módu, kdy se vciťuje do životů, které začal ovládat „černý drak“, jak sám autor biografické knihy i spoluautor filmového scénáře Formánek říká alkoholové závislosti. Divák se taky několikrát v průběhu snímku ocitne přímo na kruhovém sezení klientů, která slouží jako určitá meditace a vhled jednotlivých postav do sebe samých.
Svátek dovede barvitě a s přirozenou syrovostí převést na plátno celé vyprávění. Daří se mu vybudovat občas lehce halucinogenní atmosféru, která ale brzy opět mizí a diváka jenom ujišťuje o šílenosti, vážnosti a smutku takové reality a jejích následků, které se netýkají bezprostředně jen samotných alkoholiků.

Úsměvy smutných mužů (foto: Bontonfilm)

Svátkovi se pro film povedlo dát dohromady enormně skvělé obsazení. Roli Josefa F. svěřil Davidu Švehlíkovi, který hraje výtečně. Další výraznou postavu Milana P., která žije mimo tento prostor i čas, si nemohl zahrát nikdo jiný než Jaroslav Dušek. Další klienty léčebny zvárnili Ondřej Malý, Ivan Franěk, Jiří Maryško, Jaroslav Plesl, muzikant František Černý, hvězda Kazmovy reality show Karel Ondrka nebo Rostislav Novák st. Roli manželky hlavního hrdiny přijala Marika Šoposká a jako lékařka se v prostředí léčebny objeví Simona Babčáková. V miniroli ve snímku uvidíte i samotného Josefa Formánka.

[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]čtěte také: Rozhovor s Danem Svátkem o filmu[/pullquote]

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Výtečný soundtrack[/pullquote]Další rozměr dává snímku kromě dobré kamery Jakuba Šimůnka i výtečný soundtrack. Jeho autorem je Ondřej Havlík aka Endru, který je jedním z nejlepších evropských beatboxerů a kromě toho také vícemistrem v hudebním loopingu. Jednoduše řečeno, všechny skladby nahrál na pusu. Pro multitalentovaného Havlíka je to první filmová spolupráce a použití takového druhu hudby je velmi originální minimálně v našich zeměpisných šířkách. Navíc se tak těžké téma tímhle způsobem daří trochu odlehčit.

[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]čtěte také: Rozhovor s Davidem Švehlíkem o filmu[/pullquote]

Úsměvy smutných mužů (foto: Bontonfilm)

Snímek Dana Svátka zanechává po zhlédnutí zvláštně očišťující pocit. Je to konceptem příběhu, výbornými hereckými výkony a taky upřímnou a tím pádem i odzbrojující výpovědí založenou na nepokroucených a zároveň těžkých vzpomínkách skutečné lidské bytosti.

 • 80%
  Režie - 80%
 • 85%
  Scénář - 85%
 • 85%
  Herci - 85%
 • 80%
  Kamera - 80%
 • 90%
  Hudba - 90%
80%

Úsměvy smutných mužů (2018)

Úsměvy smutných mužů přináší na plátna kin důležité téma. V alkoholismu se Česko drží na nejvyšších příčkách světového žebříčku. Pozitivní ale je, že Svátkův film si v sobě uchová prostor pro naději, přestože reflektuje tak vážný problém. A tak je tedy nakonec velmi pochopitelné, proč knižní předloha i samotný film v názvu kloubí tak protikladná slova jako jsou úsměvy a smutek.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm, Holiday Films © 2018

Úsměvy smutných mužů
Drama / Komedie
Česko, 2018, 92 min
Režie: Dan Svátek
Premiéra: 12. 7. 2018 Bontonfilm
Předloha: Josef Formánek
Scénář: Dan Svátek, Josef Formánek
Kamera: Jakub Šimůnek
Hudba: Ondřej Havlík
Hrají: David Švehlík, Jaroslav Dušek, Ondřej Malý, Ivan Franěk, Marika Šoposká, Simona Babčáková, Jiří Maryško, Jaroslav Plesl, Michal Gulyáš, Taťjana Medvecká, Ha Thanh Špetlíková, František Černý, Anna Randárová, Rostislav Novák st., Marika Procházková, Radovan Král, Petra Nesvačilová, Isabela Bencová-Smečková, Karel Ondrka, Tomáš Měcháček, Alois Švehlík

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast