Recenze | Sweet Country – historická sonda do tragických osudů ve slušné žánrovce

Australský režisér Warwick Thornton natočil svůj další celovečerní snímek pojmenovaný Sweet Country. V něm se dá najít spojitost s jeho romanticko-dramatickým debutem Samson a Dalila z roku 2009, za který získal v Cannes Zlatou kameru. Sweet Country se letos promítal ve Varech. Předtím byl film oceněn na Festivalu v Torontu a získal i Speciální cenu poroty na benátském filmovém festivalu, kde se konala jeho světová premiéra.

Sweet Country (foto: Pilot FIlm)

Příběh z australského vnitrozemí vypráví v dlouhých záběrech s velmi střídmými dialogy o morálce, snadno páchaném zlu a rasismu. Přistěhovalci diskriminují původní obyvatele Austrálie a málokdo z nich je považuje za sobě rovné. Příběh je inspirovaný skutečnými příběhy z dvacátých letech minulého století.

Voják Harry (Ewen Leslie) traumatizovaný zkušenostmi z války přijíždí ke svému sousedovi a knězi Fredovi (Sam Neil), aby si „půjčil“ jeho dva domorodce, se kterými Fred klidně soužívá. Harry ale se Samem (Hamilton Moriss) a Lizzie (Natassia Gorey Furber) zachází jako s dobytkem a nakonec Lizzie i znásilní. Je tu i postava čtrnáctiletého Philomaca (Tremayne Doolan), který je synem bělocha a domorodé ženy. Zacházeno je s ním ale stejně brutálně jako s ostatními. Jedné noci je přivázán do řetězu ke skále. Podaří se mu uprchnout a útočiště hledá v usedlosti u Freda, který je na cestách. Přitom se stane svědkem incidentu, v němž domorodý Sam v sebeobraně vystřelí na běsnícího vojáka Harryho. Následuje náročné hledání prchajícího Sama a Lizzie, kteří jsou pronásledováni seržantem Fletcherem (Bryan Brown) a dalšími muži včetně kněze Freda a domorodého stopaře Archieho. Nakonec na své cestě zůstane Fletcher sám a z jeho blouznění uprotřed vyschlého solného jezera ho zachrání soucitné gesto prchajícího Sama, který je stále o krok napřed. Sam a Lizzie se pak sami pokorně podvolují právu bílého muže a vrací se do vesnice i kvůli nešťastně otěhotnělé Lizzie. Tam také proběhne Samův soud, při kterém je soudcem zproštěn viny. To ale neznamená, že s výsledkem souhlasí i ostatní.

Sweet Country (foto: Pilot FIlm)

Láska k Austrálii

Samotné zaujetí režiséra tématem vychází i z faktu, že má v sobě částečně domorodé kořeny. Na výsledku je to vidět i díky výjimečnému důrazu na zobrazení přírody a její atmosféry. Thornton společně s Dylanem Riverem ukazuje velkou lásku ke své zemi. Užijete si tu umění skvělého kameramanského oka od širokých záběrů krajiny přes kompozičně krásné obrazy muže blouznícího uprostřed vyschlého solného jezera až po detailní záběry kožených kovbojských bot bílého muže nebo řetězu prchajícího chlapce, který se za ním jako chřestýš vlní v horkém písku.

Sweet Country (foto: Pilot FIlm)

Líné vyprávění

Všechny postavy jsou tu ukazovány jako omylné bytosti, které musí čelit prostředí. Líné a občas trochu pocitově bezmocné vyprávění je kombinováno prostřihy s minulosti i budoucnosti jednotlivých postav. To je sice docela osvěžující, ale stejně tak i trochu kostrbaté v celkovém vyznění. To se ale nedá říct o nehercích ve Sweet Country. Jejich klid a souznění s přírodou dávají snímku autentický punc a přesvědčivost.

A vaši pozornost určitě upoutá i hudební doprovod snímku. Ten je nahrazen „pouhým“ šuměním listí a trsů trávy ve větru.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 55%
  55
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 75%
  75
 • Zvuk - 70%
  70

Sweet Country (2017)

Sweet Country je australská verze fatálních problémů, které zažívali indiáni v Americe. Je poučnou historickou sondou v dosti slušném žánrovém provedení, a tak si i přes svou lyričnost nepochybně najde své příznivce v řadách milovníků amerických westernových snímků.

65 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Pilot Film © 2018

Sweet Country
Slovenský titul: Zasľúbená krajina
Western / Drama / Krimi
Austrálie, 2017, 113 min
Premiéra: 2. 8. 2018 Pilot Film
Režie: Warwick Thornton
Scénář: Steven McGregor, David Tranter
Kamera: Dylan River, Warwick Thornton
Hrají: Hamilton Morris, Bryan Brown, Sam Neill, Gibson John, Matt Day, Ewen Leslie, Thomas M. Wright, Natassia Gorey Furber