První dojmy | První člověk není glorifikující ani heroický, je to skvělý film

Damien Chazelle je režisérské zjevení. Jeho debut Whiplash mne před pár lety zaujal natolik, že jsem mu musel udělit absolutní známku. La La Land pro mne byl naproti tomu lehce nestravitelný kousek a tak jsem pojal podezření, že mladinkého režiséra spolkla definitivně hollywoodská mašinerie a producentské mantinely. Nestalo se. Dnes jsem viděl příběh Neila Armstronga, prvního člověka na měsíci.

První člověk (foto: CinemArt)

O tak zásadní události, jakou bylo americké přistání na měsíci nevznikl dosud žádný velký film. První člověk je adaptace vyprávění astronauta podle knihy Jamese R. Hansena. A chytil to za správný konec. Než dojde k samotnému letu na měsíc, jsme svědky astronautových osobních peripetií i těžkostí, které léta americký vesmírný program provázely.

Nejzásadnější sdělení mám pro ty diváky, kteří nemají rádi podobný žánr, obzvlášť v americkém podání. Předně – nedochází tady k žádné glorifikaci samotného Armstronga. Filmaři ho zobrazují jako člověka z masa a kostí, který má své (docela fatální) problémy. Ty jej možná i posléze formují a dovádějí ho na absolutní vrchol.
Chazelle předkládá divákům intimní drama jednoho muže a jeho rodiny, které ale nestačí sklouznout ke sladkobolnosti. Osobní problémy i střídmý pocit z úspěchů střídají skvěle natočené dramatické scény. Film otevírá úžasně epická dramatická scéna, kdy se Armstrong potýká s technickým problémem při pilotování. Vzápětí vidíme, jak tentýž neohrožený hrdina stojí tváří v tvář srdcervoucí rodinné tragédii.
Kouzlo tohoto filmu spočívá v perfektně zvládnuté režii a realizaci všech poloh filmu. Je to pojato jako osobní a rodinné drama se spoustou všednosti. A v druhé řadě jako dech beroucí doku-drama vesmírného programu se světoznámým vrcholem. Vesmárný program je plný vzletných a velkých cílů. Otázkou je, co vlastně bylo nejpodstatnější pro Neila jako pro člověka.

První člověk (foto: CinemArt)

Nový film Damiena Chazella je výborně napsané drama. Na nic si nehraje, na plátnech ukazuje naprosto skvělé herecké výkony. Ryan Gosling je jedním z nejlepších herců své generace. Vždy totiž dokonale slouží záměru režiséra a mnohdy velmi potlačí i sám sebe. V tomto filmu podává asi zatím nejlepší výkon své dosavadní kariéry. Skvělou a velmi naléhavou hereckou kreaci podala i Claire Foy, která ztvárnila Armstrongovu ženu.

Recenze příští týden

Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2018