Nepřehlédněte

Po Favoritce přijde v únoru Marie Stuartovna (trailer)

Všichni se už určitě spolu s námi těšíte na herecký koncert v očekávaném historickém komediálním dramatu Favoritka. Počátkem února ale přijde další skvěle obsazené historické drama. Marie, Královna skotská je adaptací knižní předlohy Marie Stuartovna od Johna Guye. Ve filmu hrají dvě výrazné herečky a držitelky nominace na Oscara. Alžbětu I. ztvárnila Margot Robbie a Marii Stuartovnu pak Saoirse Ronan. Podívejte se na trailer. Do českých kin novinka divadelní režisérky Josie Rourke dorazí 7. února.

V 16 letech je Marie (Saoirse Ronan) královnou Francie a v 18 letech se stává vdovou. Neuposlechne nátlaku, aby se znovu vdala, a namísto toho se vrátí do svého rodného Skotska uplatnit své zákonité právo na trůn. Marie má již od narození nárok na trůn Alžběty I. (Margot Robbie), která vládne jako královna Anglie. Na základě studií Dr. Johna Guye tu na rozdíl od předchozích historických výčtů vidíme Marii jako schopnou političku a vůdkyni, která se se svou sestřenicí Alžbětou snažila o spojenectví. Marie se snaží vládnout svému vzpurnému království v dobách, kdy jsou ženské panovnice považovány za obludnost. Obě královny pro udržení svých trůnů dělají velmi odlišná rozhodnutí ve věcech týkajících se manželství i dětí. Mariina reputace je pod neustálými útoky nepřátel, kteří konstruují lži o jejím sexuálním chování. Zrady, vzpoury a konspirace na obou dvorech ohrožují obě královny, které se si při zakoušení hořké ceny moci oddalují.

Marie, Královna skotská (foto: CinemArt)

Irská herečka Saoirse Ronan byla odhodlaná hrát Marii Stuartovnu už roky, když v 18 letech podepsala smlouvu k předchozí verzi biografického filmu o této královně s pohnutým osudem. „Už tehdy jsem cítila opravdové spojení se Skotskem a jeho historií, pravděpodobně proto, že si myslím, že mezi skotskou a irskou historií existuje spousta podobností,“ říká Ronan, které je nyní 24 let. „Představa toho, že budu hrát královnu, která pro Skoty tolik představuje a která má tak velký příběh, pro mě bylo opravdu vzrušující. Věřím, že je to příběh, který by se měl vyprávět. Pro mě jako pro herečku je to oslnivá role a vím, že jsem měla opravdu štěstí, že mi ji svěřili. Nebylo to něco, čeho bych se vzdala. Vždy jsem věřila, že to přijde ve správnou chvíli.“

-red-
foto/video: CinemArt © 2018