Nepřehlédněte

Za měsíc uvidíme Favoritku, takovou historii jste na plátně neviděli

Historické snímky už nikdy nebudou to, co bývaly. Může za to v tom nejlepším smyslu slova řecký režisér Jorgos Lanthimos (Špičák, Humr, Zabití posvátného jelena), který letos v Benátkách prezentoval svůj nejnovější brilantně vystavěný, absurdní a zábavný snímek Favoritka. 24. ledna v českých kinech můžete vidět kostýmní drama jako žádné jiné! Film Favoritka dostal dvě ceny na festivalu v Benátkách a je nominován na pět Zlatých glóbů. Figurovat bude určitě i v nadcházejících oscarových nominacích.

Celkem trvaly přípravy na film včetně natáčení celých devět let, jak na tiskovce v Benátkách Lanthimos zmínil. I když scénář prošel za celou dobu příprav mnoha variacemi, od samého začátku to byl příběh třech žen. Je osvěžující vidět v hlavních rolích ženy, které předvádí před kamerou výkony s tak nezapomenutelnými finesami a ostrovtipem. Sám Lanthimos k tomu říká: „Ty tři hlavní ženské figury jsme se snažili ukázat především jako lidské bytosti, protože ve světě kinematografie všeobecně převládá mužský náhled. Ženy jsou skrze něj většinou portrétovány hlavně jako ty, které pečují o teplo rodinného krbu, přítelkyně nebo jako objekty touhy.“ Rachel Weisz k tomu ráda dodává: „Emoce jsou pořád emoce a je jedno, jestli na sobě máte historický kostým z osmnáctého století.“

Do hlavní role královny Anny byla obsazena Olivia Colman (v Benátkách oceněná jako Nejlepší herečka), která si zahrála už v Lanthimosově Humrovi, stejně jako Rachel Weisz, která ve Favoritce hraje královninu důvěrnici Sarah Churchill (ta byla mimochodem spřízněna s Winstonem Churchillem a také Lady Dianou). Třetí hlavní figurou je pak Emma Stone jako Sarahina sestřenka Abigail. Postava královny Anny se zmítá v osobních nejistotách a pochybuje o tom, zda ji má někdo skutečně rád. A dvě další zmiňované ženy se snaží „urvat“ si svůj díl její pozornosti, který znamená především moc.

Favoritka (foto: CinemArt)

Přestože práce na Favoritce byla hodně zábavná, po natáčení se nenašel nikdo, kdo by si přál na začátku 18. století žít. A už vůbec ne představitelka hlavní role Colman. „No to ne! Dovedu si představit, jak to muselo v celém paláci zapáchat. Neměli zubní pastu, nikdo jim nepral oblečení a když se jim chtělo na záchod, nejspíš si přidřepli někde v koutě. Jen si to představte! Odpudivé…“ K tomu se hned přidává i Emma Stone: „Ty korzety! To bylo něco, představte si, že celý den nemůžete pořádně dýchat!“ Ema Stone kvůli roli trávila před natáčením spoustu času v National Portrait Gallery v Londýně, aby do sebe otiskla obrazy králů a královen, umění pukrlat a hlavně vypilovala britský akcent.

Favoritka (foto: CinemArt)

Kameraman snímku Robbie Ryan natáčel v přírodním světle a svitu svíček. A to bylo hodně nebezpečné pro všechny herce, protože všechny ty paruky a vlasy byly důkladně postříkány lakem na vlasy, který je vysoce hořlavý. Jinak i váha jednotlivých paruk byla sama o sobě nová zkušenost, jsou totiž pěkně těžké a člověk si na jejich váhu musí zvyknout. Dokážou změnit držení těla. Jsou to ale i muži, kdo ve snímku nosí paruky, jsou silně nalíčení a nosí boty na podpatcích.

Favoritka (foto: CinemArt)

Historický snímek založený na skutečných událostech, intriky, žárlivost, touha po moci a samotné šílenství královny Anny s tímhle hereckým obsazením dělají z Favoritky v režii oceňovaného režiséra lahůdku. Psychicky vyšinutá královna Anna Stuartovna, královna Anglie, Skotska a Irska, která podle historických údajů přišla o sedmnáct dětí, si náhradu našla v živých králíčcích. Nemocná žena trpěla i lecjakými dalšími neduhy. Měla silné bolesti nohou, problémy s očima i zažíváním, ale i při tom všem neštěstí, se chtěla i bavit a vymýšlela roztodivnou a bizarní zábavu pro své rozveselení.

„Doufám, že bude patrné, že jsme se pokoušeli vytvořit si náš vlastní malý vesmír,“ říká režisér. „Příliš jsme nezohledňovali, co se vlastně v tom období dělo.“ Lanthimos se také společně se scénáristy Deborah Davis a Tonym McNamarou nebál použít ve filmu dnešní jazyk. Kostýmní výtvarnice a držitelka tří Oscarů Sandy Powell pro snímek sice dodržovala tvar kostýmů daného období, ale vytvořila je ze současných materiálů. Stejně tak ani etiketa, chování lidí, tanec a pohyby úplně neodpovídají tehdejší skutečnosti. „Chtěl jsem, aby měl divák z příběhu pocit současnosti a dokázal s ním snadno splynout.“

Favoritka patří k nejočekávanějším lednovým filmů, vyrazit na ni můžete od 24. ledna.

-red-
foto/video: CinemArt © 2018

  1. […] Za měsíc uvidíme Favoritku, takovou historii jste na plátně neviděli […]

Comments are closed.