Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Psí domov ždíme slzy tak akorát

Kolikrát jsme podobné příběhy na plátnech kin i televizních obrazovkách už viděli? To asi nikdo neumíme jednoduše spočítat. A tak vždycky v podobných filmech hledáme nějakou originalitu a ptáme se už dopředu, jestli tentokrát bude třeba vyndat kapesník. U Psího domova se pár nápaditých scén najde a kapesník je taky třeba. Nutno ale hned na začátku říct, že i když je Psí domov rodinný film, způsobem vyprávění je vhodný hlavně pro děti.

Psí domov (foto: Falcon)

Autorem předlohy je opět spisovatel W. B. Cameron, který napsal i úspěšné konkurenční Psí poslání. A i když jsou to vždycky pěkně napsané příběhy, vždycky mají silný (a to bude top hlavní) komerční potenciál, který se dá vyhodnotit jako takzvaná „malá domů“.
U filmové adaptace je to kromě šikovného psa, který ztvárňuje titulní hrdinku Bellu ještě čerstvě dospělý mladý muž (Jonah Hauer-King). Krásný a roztomilý jako štěňátko na samém kraji filmu. Matku mladého muže hraje ostřílená Ashley Judd.  Myslím ale, že casting je jedna věc, ale bez zručně natočeného filmu s krásnou výpravou a kamerou se smysluplným scénářem by ani prvoplánoví hrdinové snímek nezachránili.

Psí domov v tomhle naštěstí nezklame. Samozřejmě, že je tu všechno docela průhledné a od začátku je víc než jasné, jak to asi dopadne. Ale jsou tu i poměrně osvěžující scény. Bella se při svém putování za Lucasem dostává do společnosti mnoha lidí i zvířat. Jednou je to bezdomovec, pak dobře situovaný gay pár, značnou část filmu tráví po boku malé Pumy, které lovci zabili matku. To vše zarámované v krásných přírodních scenériích. Nechybí i velmi dramatické situace.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Komentář a dabing[/pullquote]Co mi trochu vadilo, je psí komentář. Film by mohl zcela jistě fungovat i bez něj a bylo by to mnohem přirozenější. Ale chápu to, film je určen především pro děti a dospívající. I když právě posledně jmenovaná skupina teenagerů už by se mohla lehce uculovat nad psími hláškami typu: „Lucas tak krásně voněl…“
Do českých kin jde tentokrát pouze dabovaná verze. Jak si poradila s namluvením Belly herečka Bryce Dallas Howard v originále, si můžete pustit ve speciální ukázce výše.
Závěrem bych ještě tvůrce chtěl pochválit – ždímání slz je tentokrát na celkem vyvážené hranici snesitelnosti.

Psí domov (foto: Falcon)

 • 70%
  Režie - 70%
 • 60%
  Scénář - 60%
 • 60%
  Herci - 60%
 • 90%
  Psí herci - 90%
 • 70%
  Kamera - 70%
 • 60%
  Digitální triky - 60%
68%

Psí domov (2019)

Psí domov je milý film, který vás ničím nepřekvapí, ale rozhodně taky nezklame. Pravděpodobně na něj stejně vyrazí jen ti z vás, kteří mají k psům nebo domácím mazlíčkům obecně blízký vztah.
Musím ještě dodat, že marně několik let čekám na film podobného charakteru věnovaný kočce. Protože doposud vznikaly jen ztřeštěné kočičí komedie. Ptám se proč?

Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2019

Psí domov
A Dog’s Way Home
Dobrodružný / Rodinný
USA, 2019, 92 min
Premiéra: 24. 1. 2019 Falcon
Režie: Charles Martin Smith
Předloha: W. Bruce Cameron (kniha)
Scénář: W. Bruce Cameron, Cathryn Michon
Kamera: Peter Menzies Jr.
Hudba: Mychael Danna
Hrají: Jonah Hauer-King, Ashley Judd, Edward James Olmos, Alexandra Shipp, Bryce Dallas Howard, Wes Studi, Barry Watson, Tammy Gillis, Chris Bauer, John Cassini, Farrah Aviva, Patrick Gallagher, Lucia Walters, Ben Ratner, Spencer Drever, Rolando Boyce, Darcy Laurie, Jennifer Gibson, Lane Edwards, Cesar De León, Broadus Mattison, Veenu Sandhu
V českém znění: Bella – Jana Páleníčková, Lucas – Robin Pařík, Olivia – Terezie Taberyová, Terry – Regine Řandová, Taylor – Jiří Krejčí, Gavin – Oldřich Hajlich, Chuck – Jiří Valšuba, Gunter – Tomáš Borůvka, Drew – Petr Gelnar, Captain Mica – Bohuslav Kalva, Teo – Bohdan Tůma

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast