Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Co jsme komu zase udělali? – Nekorektní humor se vrací

Máme tu pokračování velmi úspěšné bláznivé komedie, kterou zdobí především báječný Christian Clavier. Herecký ansámbl zůstává stejný. Manželé Claude a Marie Verneuilovi už si zvykli na to, že jejich dcery jsou provdány za muže rozličných etnik. Teď ale budou čelit nečekané krizi. Všechny tři manželské páry se chystají z různých důvodů natrvalo odstěhovat mimo Francii. Nastává panika a rodiče milovaných dcer se tentokrát snaží udržet je za každou cenu doma. Podaří se to?

Co jsme komu zase udělali? (foto: CinemArt)

Zpátky je nejen kompletní herecký ansámbl tedy Christian Clavier s Chantal Lauby i kompletní mladé páry ale i režisér Philipppe De Chauveron. Se spoluautorem scénáře se snaží seč mohou navázat na úspěch a nápady jedničky, ale daří se to jen částečně. Z příběhu je znát, že důvody opustit Francii stojí u všech mladých manželských párů hodně na vodě. Je to škoda, protože to pak může tvořit dojem, že jde o pokračování za každou cenu.

Přitom i v Co jsme komu zase udělali? je vtipů požehnaně. Fungují ale spíš samostatně a nárazově. Jak už jsem naznačil, dějová linka působí naivně a odflákle. Zejména v tom, že všechny manželky přijmou nápady svých mužských protějšků téměř okamžitě a bez výhrad. Nejkompaktnější je právě sehraná trojka netypických zeťů manželů Verneuilových. Rachid, David, Charles a Chao mají v pokračování francouzské komedie zřejmě nejzdařilejší chvíle postavené jak na špičkování mezi sebou, tak společném vzdoru tchánovi a tchyni. Naproti tomu jejich manželky jsou tu tentokrát pouze do počtu a nejsou zajímavé vůbec ničím.

Ústřední dvojice dvou nešťastníků, kteří naráží na permanentní podpásovky od svých dětí prostě zklamat nemůže. Zejména Claude bruslí často na tenkém ledě a stále se teprve učí komunikovat se svými dcerami a jejich manžely politicky korektně. Dvojce hodně pomáhá zdařilejší dabing. Ústřední party skvěle namluvili v dabované verzi Miroslav Donutil a Eliška Balzerová.

 • 60%
  Režie - 60%
 • 50%
  Scénář - 50%
 • 70%
  Herci - 70%
 • 70%
  Kamera - 70%
60%

Co jsme komu zase udělali (2019)

Pokračování úspěšné francouzské komedie je cenné zejména tím, že nám připomene štěstí, které stále ještě máme. Žijeme v Evropě a stále se tu ještě točí filmy, které si mohou dělat legraci nejen z nás samých, ale i židů, arabů či černochů. Obzvlášť v Česku je tahle svoboda evidentně ceněna. Kdyby to tak nebylo, těžko by se tu mohl stát fenoménem seriál jako je Most!. Sama postava Clauda to v jedné scéně shrnuje trefně slovy: „Jenom říkám, že to dítě je černé. To snad ještě ve Francii říct můžu, ne?“ Může. A doufejme, že to tak zůstane…

Martin Staněk, Totalfilm.cz 
foto/video: CinemArt © 2019

Co jsme komu zase udělali?
Qu’est-ce qu’on a encore fait au Bon Dieu ?
Komedie
Uváděno s českým dabingem či titulky
Francie, 2019, 98 min
Premiéra: 28. února 2019 CinemArt
Režie: Philippe de Chauveron
Scénář: Philippe de Chauveron, Guy Laurent
Kamera: Stéphane Le Parc
Hrají: Christian Clavier, Elodie Fontan, Frédérique Bel, Ary Abittan, Julia Piaton, Medi Sadoun, Chantal Lauby, Frédéric Chau, Émilie Caen, Noom Diawara, Pascal N’Zonzi, Salimata Kamate, Tatiana Rojo

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast