Recenze | Co jsme komu zase udělali? – Nekorektní humor se vrací

Máme tu pokračování velmi úspěšné bláznivé komedie, kterou zdobí především báječný Christian Clavier. Herecký ansámbl zůstává stejný. Manželé Claude a Marie Verneuilovi už si zvykli na to, že jejich dcery jsou provdány za muže rozličných etnik. Teď ale budou čelit nečekané krizi. Všechny tři manželské páry se chystají z různých důvodů natrvalo odstěhovat mimo Francii. Nastává panika a rodiče milovaných dcer se tentokrát snaží udržet je za každou cenu doma. Podaří se to?

Co jsme komu zase udělali? (foto: CinemArt)

Zpátky je nejen kompletní herecký ansámbl tedy Christian Clavier s Chantal Lauby i kompletní mladé páry ale i režisér Philipppe De Chauveron. Se spoluautorem scénáře se snaží seč mohou navázat na úspěch a nápady jedničky, ale daří se to jen částečně. Z příběhu je znát, že důvody opustit Francii stojí u všech mladých manželských párů hodně na vodě. Je to škoda, protože to pak může tvořit dojem, že jde o pokračování za každou cenu.

Přitom i v Co jsme komu zase udělali? je vtipů požehnaně. Fungují ale spíš samostatně a nárazově. Jak už jsem naznačil, dějová linka působí naivně a odflákle. Zejména v tom, že všechny manželky přijmou nápady svých mužských protějšků téměř okamžitě a bez výhrad. Nejkompaktnější je právě sehraná trojka netypických zeťů manželů Verneuilových. Rachid, David, Charles a Chao mají v pokračování francouzské komedie zřejmě nejzdařilejší chvíle postavené jak na špičkování mezi sebou, tak společném vzdoru tchánovi a tchyni. Naproti tomu jejich manželky jsou tu tentokrát pouze do počtu a nejsou zajímavé vůbec ničím.

Ústřední dvojice dvou nešťastníků, kteří naráží na permanentní podpásovky od svých dětí prostě zklamat nemůže. Zejména Claude bruslí často na tenkém ledě a stále se teprve učí komunikovat se svými dcerami a jejich manžely politicky korektně. Dvojce hodně pomáhá zdařilejší dabing. Ústřední party skvěle namluvili v dabované verzi Miroslav Donutil a Eliška Balzerová.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 50%
  50
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 70%
  70

Co jsme komu zase udělali (2019)

Pokračování úspěšné francouzské komedie je cenné zejména tím, že nám připomene štěstí, které stále ještě máme. Žijeme v Evropě a stále se tu ještě točí filmy, které si mohou dělat legraci nejen z nás samých, ale i židů, arabů či černochů. Obzvlášť v Česku je tahle svoboda evidentně ceněna. Kdyby to tak nebylo, těžko by se tu mohl stát fenoménem seriál jako je Most!. Sama postava Clauda to v jedné scéně shrnuje trefně slovy: "Jenom říkám, že to dítě je černé. To snad ještě ve Francii říct můžu, ne?" Může. A doufejme, že to tak zůstane...

60 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz 
foto/video: CinemArt © 2019

Co jsme komu zase udělali?
Qu’est-ce qu’on a encore fait au Bon Dieu ?
Komedie
Uváděno s českým dabingem či titulky
Francie, 2019, 98 min
Premiéra: 28. února 2019 CinemArt
Režie: Philippe de Chauveron
Scénář: Philippe de Chauveron, Guy Laurent
Kamera: Stéphane Le Parc
Hrají: Christian Clavier, Elodie Fontan, Frédérique Bel, Ary Abittan, Julia Piaton, Medi Sadoun, Chantal Lauby, Frédéric Chau, Émilie Caen, Noom Diawara, Pascal N’Zonzi, Salimata Kamate, Tatiana Rojo