Zemřel Václav Vorlíček, režisér nesmrtelné filmové Popelky

Není v Česku napříč generacemi snad nikdo, kdo by neznal jméno režiséra Václava Vorlíčka. Legendární tvůrce nejslavnější české filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku zemřel ve věku 88 let. Režisér jehož jméno bylo dlouhá léta spojeno se scenáristou Milošem Macourkem natočil mnoho divácky oblíbených komedií, pohádek i televizních seriálů na pomezí pohádek a fantasy.

Vorlíček natočil kromě známé pohádky či televizního seriálu Arabela i na svou dobu přelomové filmy, které sbíraly obdiv i v zahraničí. Za všechny vzpomeňme na tehdejší dobu velmi moderní film inspirovaný americkými komiksy Kdo chce zabít Jessii. Do zlatého fondu českého filmu patří namátkou i pohádková komedie Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo další pohádkové komedie. Velmi výrazná a také často opakovaná je variace na Šípkovou Růženku, film Jak se budí princezny či pohádková fantasy Dívka na koštěti. Oblíbená je i výtvarně a herecky velmi zajímavá pohádka Princ a Večernice.

Kdo chce zabít Jessii?

Mnoho hlášek z tvorby tandemu Vorlíček – Macourek zlidovělo. “Zavři oči, brouku,” z filmu Pane, vy jste vdova patří k těm nejznámějším. Stejně jako známá otázka zaznívající v mnoha českých rodinách dodnes: “Což takhle dát si špenát?”

Velký úspěch slavil Vorlíček s Macourkem na poli televizní tvorby. Seriál Arabela (1980) vznikal v koprodukci se západním Německem. Na úspěšnou seriálovou tvorbu pak navázal ještě projektem Létající Čestmír nebo Křeček v noční košili.

Arabela (foto: Česká televize)

Jeho nejslavnějším filmem ale bezpochyby zůstane pohádka Tři oříšky pro Popelku. A nejen u nás. Film se prodal do mnoha zemí na celém světě a pravidelně se v nich reprízuje. Nejvíc proslulá je kromě Německa hlavně v Norsku, kde si diváci, stejně jako v Česku, Vánoce bez televizní reprízy této pohádky už neumí představit.

Jeho novější filmy či moderní návrat k postavě Saxany z Dívky na koštěti už tak úspěšné nebyly. Vorlíček ale do poslední chvíle plánoval točit další projekty.

K uctění památky legendárního českého režiséra Václava Vorlíčka zařazuje Česká televize několik programových změn:

 • Ve středu 6. únoraČT24 od 17:30
  Speciální vysílání na ČT24
  Vzpomínky na slavného filmového režiséra
  ČT1 od 21:20
  Václav Vorlíček, král pohádek a komedií
  Portrét slavného filmového režiséra a scenáristy (2005)ČT1 od 22:10
  Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky
  Komedie o nelítostném boji špiónů (1967)

-red-
foto/video: archiv