Kreativní Evropa investivala do českých filmů 59 milionů korun

Zástupci české kanceláře projektu EU nazvaného Kreativní Evropa představili výsledky za loňský rok.  Jednou z částí grantového programu tvoří také část nazvaná MEDIA, která podporuje české filmové producenty. V roce 2018 pomohla celkem 84 projektů žadatelů z České republiky částkou 2 230 000 eur (59 095 000 Kč). Rekordní částku získaly české vzdělávací programy pro filmové profesionály – 673 000 eur (17 834 500 Kč).

Do kin tak v minulém roce přišly snímky Hmyz (r. Švankmajer), Chvilky (r. Parkanová), Chata na prodej (r. Pavlíček), Skleněný pokoj (r. Ševčík) nebo Na střeše (r. Mádl). Dokončují se Tiché doteky, Staříci, Národní třída, Nabarvené ptáče nebo Pražské orgie a dokumenty Jaroslav Kučera zblízka, FREM, Jiří Trnka – Nalezený přítel, Sólo nebo Český Pepík jede do Polska poznat lásku k Bohu.

V roce 2018 byl zaznamenán také úspěch v okruhu TV Programming, kde společnost Negativ získala podporu 80 000 eur (2 120 000 Kč) na výrobu dokumentárního snímku Heleny Třeštíkové Forman vs. Forman.

„Kancelář Kreativní Evropa pomáhá žadatelům s přípravou jejich projektů. Máme proto obrovskou radost, že Helena Třeštíková a její filmy patří v rámci programu Kreativní Evropa mezi nejpodporovanější a nejoceňovanější projekty. Svědčí o tom nejen intenzivní podpora na vývoj nových filmů této renomované režisérky, ale i podpora pro distribuci jejích filmů v zahraničí,“ dodává Daniela Staníková z Kanceláře Kreativní Evropa MEDIA. Celkově už se tak povedlo pomoci vývoji šesti filmům dokumentaristky Heleny Třeštíkové, prvním z nich byl snímek René.

Forman vs. Forman (foto: ČT)

Helena Třeštíková teď poslední dva roky společně se střihačem Jakubem Hejnou pracovala na už výše zmíněném střihovém dokumentu s názvem Forman versus Forman. Do projektu je kromě České televize zapojena také francouzská televize Arte. Práci Třeštíková započala ještě za Formanova života. Jeho smrt ale celý vývoj dokumentu značně zkomplikovala kvůli složitější cestě k archivním záběrům.

„Oproti klasickému filmu jsme měli atypické problémy, protože jsme byli závislí především na archivech. A protože Forman prožil značnou část svého života v Americe, museli jsme spolupracovat s těmi tamějšími, což nebyla vůbec levná záležitost. Grant od Kreativní Evropy nám tedy zásadně pomohl,“ komentuje Třeštíková.

V dokumentu se také objeví záběry z nejrůznějších dokumentů natočených v nejrůznějších evropských zemí, třeba i z Norska nebo Švédska. Nejlepší dokumenty o Miloši Formanovi ale podle Třeštíkové natočila Věra Chytilová v roce 1983 a Jaromil Jireš o dva roky později. Česká verze dokumentu o slavném a světově uznávaném českém režisérovi bude mít 75 minut, ale klasická kinodistribuce dokumentu se nechystá.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize, Totalfilm.cz © 2019
zdroj: Gabriela Zajícová