Recenze | Nový Dumbo staví víc na akci než dojetí

Dumbo je dalším snímkem společnosti Disney, který nabízí divákům alternativu ke své vlastní slavné animované verzi. Příběh o létajícím slůněti byl teprve čtvrtým celovečerním filmem Walta Disneyho. Měl premiéru už v roce 1941 a na svou dobu měl velmi nadčasové téma. Ukazuje, že i zdánlivý hendikep může být v určitých situacích velkou výhodou. Hrané zpracování slavného příběhu dostal do rukou věhlasný Tim Burton. A jak si s ním poradil?

Dumbo (foto: Falcon)

Vzal to za zvláštní konec. Zdá se mi totiž, že toho sladkobolného smutnění a Dumbovy roztomilosti nakonec není ve filmu tolik. Větší prostor dostává hvězdná sestava Burtonových oblíbených herců. V popředí je především Danny Devitto jako principál cirkusu rodiny Medici a dále je tu hlavní záporák, provozovatel zábavního parku Dreamland pan Vandevere v podání Michaela Keatona. Jeho pobočnice Colette (Eva Green), má nakonec víc prostoru než sám Colin Farrell. U něj trailery naznačovaly jednu z hlavních rolí, nakonec jeho angažmá není tak stěžejní.

Dumbo (foto: Falcon)

Počítačový Dumbo je samozřejmě krásný a úžasně živý. To je ale u společnosti Disney očekávaný standard. Když se kamera věnuje jemu, je stejně dojímavý, jako jeho animovaný předobraz. Uznávám, že některé scény působí klasicky a snově. Zejména pak park Dreamland, kde se odehrávají nejdramatičtější situace celého filmu.

Pro koho je ale Dumbo určen je mi trochu záhadou. Nejsem si úplně jistý, že si film užijí nejmenší děti. Spíše se plnokrevně pobaví hlavně dospělí a děti od 10 let. Samozřejmě, obstála by námitka že samotný Dumbův příběh nic veselého v jádru není. Na druhou stranu, kdo jiný by měl natočit příběh vyděděnce, než specialista na takové příběhy. Tím bezpochyby Burton je. Co mi trochu v Dumbovi chybí je víc klasické Burtonovy výtvarné poetiky. Vynahrazuje to trochu hudba Dannyho Elfmana, ale chybí tu větší porce režisérovy invence a originality.

Nový Dumbo ale není pokusem o kopii původního animovaného filmu. Minimálně druhá polovina je vlastně kompletně nově vystavěný příběhe s dosud nepoznanými postavami. Je to prostě jiný Dumbo a to je vlastně úplně v pořádku.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 70%
  70
 • Animace, CGI - 90%
  90
 • Vizuál - 65%
  65
 • Hudba - 70%
  70

Dumbo (2019)

Nový Dumbo upouští od původního sladkobolného příběhu a nabízí akci pro současného diváka. Pokud se chcete míň dojímat a víc bavit, je to film přesně pro vás. Kombinace vyrazit do kina a pak se plačtivě dorazit u původní animované verze je asi nápad úplně nejlepší.:)

70 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2019

Dumbo
Rodinný / Fantasy
USA, 2019, 112 min
Premiéra: 28. 3. 2019 Falcon
Režie: Tim Burton
Scénář: Ehren Kruger
Kamera: Ben Davis
Hudba: Danny Elfman
Hrají: Colin Farrell, Michael Keaton, Danny DeVito, Eva Green, Alan Arkin, Nico Parker, Finley Hobbins, Roshan Seth, Deobia Oparei, Joseph Gatt, Sharon Rooney, Michael Buffer, Sandy Martin, Lars Eidinger, Douglas Reith, Ragevan Vasan, Kamil Lemieszewski