Nabitý víkend s Finále Plzeň (tipy z programu)

V západočeské metropoli probíhá 32. ročník festivalu Finále Plzeň. Přehlídka filmové, televizní a online tvorby nabízí o nadcházejícím víkendu bohatý program. Vyrazit můžete nejen na samotné projekce, ale i bohatý doprovodný program. V rámci festivalového doprovodného programu se uskuteční autorská čtení, DJ‘s party či maraton oblíbeného televizního seriálu Most!

Slavnostní zahájení Finále Plzeň s filmem Cesta jako žádná ze sta (11. dubna)

Aktuální 32. ročník Finále Plzeň návštěvníkům nabízí jedinečnou kolekci filmových, televizních a internetových počinů z uplynulého a letošního roku, včetně snímků, které vznikly v mezinárodních koprodukcích.
V pátek zaujme třeba originální dokument režiséra Tomáše Elšíka Central Bus Station (12.4., 15:00). Kdo ještě neviděl, neměl by si nechat ujít výtečný dokument Šimona Šafránka King Skate, o skateboardistické kultuře za socialismu (12.4., 21:00). Za zmínku rozhodně stojí i krátkometrážní film Jana Haluzy s Jiřím Mádlem a Kryštofem Hádkem První akční hrdina (12.4., 19:00).

Sekce V síti roku 2018  v sobotu promítne například film o lásce, basketbalu, hrdinství a životě ve stínu politiky Zlatý podraz (13. 4., 16:00) nebo Hovory s TGM (13. 4., 13:30) s Martinem Hubou oceněným za svůj výkon v roli prvního československého prezidenta Cenou české filmové kritiky 2018 v kategorii Nejlepší herec. V neděli následuje detektivní drama Miss Hanoi (14. 4., 21:00), Mars (14. 4., 21:30) – vztahová romance o láskách, přátelstvích, nadějích a obavách, které sbíráme celý život na Zemi a pak si je odneseme na jinou planetu, a další snímky.

Atraktivní součástí víkendového filmového programu je sekce První úlovek s předpremiérami a premiérami hraných a dokumentárních filmů. Jedním z nejočekávanějších je Moje století (13. 4., 19:00) – dokument režisérky a herečky Theodory Remundové, která oslovila 25 stoletých lidí a na jejich osudech zaznamenává uplynulé století od roku 1918. Na stejném místě, v Měšťanské besedě, se představí slovenské psychologické drama s Miroslavem Krobotem Ostrým nožem (14. 4., 19:00) nebo česko-izraelský povídkový film Problémy prvního světa (14. 4., 21:30). Připravena je také premiérová projekce posledního případu Detektivů od Nejsvětější trojice Živé terče (14. 4., 17:00).

Sekce Na vlně 2019 s výběrem z nových českých a slovenských filmů láká diváky na novinku Teroristka (13. 4., 18:30) s neodolatelnou Ivou Janžurovou v hlavní roli i neméně zábavnou černou komedii Úhoři mají nabito (13. 4., 21:00). Nová sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích okoření filmový víkend provokativním snímkem oceněným Zlatým medvědem na Berlinale 2018 Touch me not (13. 4., 13:30). Sekce Dimenze dokumentu 2018 přinese ve filmu V Mosulu unikátní svědectví o městu v ruinách, které jedna z největších katastrof dneška obrala o duši (13. 4., 21:00).

O příjemné rozptýlení od intenzivních filmových zážitků se postará autorské čtení Ester Geislerové a Josefiny Bakošové v sobotu 13. dubna od 17:00 v Měšťanské besedě. Číst ze své nejnovější knihy Terapie sdílením 2 budou nejen obě dámy, ale také herci Jan CinaPetr Vančura, kteří jsou hlavními tvářemi festivalové kampaně. Na stejném místě a ve stejný čas, jen o den později – v neděli 14. dubna, představí svou novinku Veselí Radka Třeštíková, nejprodávanější česká autorka současnosti. O hodinu dříve uvede film Po čem muži touží, na kterém se poprvé podílela jako spoluscénáristka. Oblíbené silent kino v ŠKODA JS zóně v Kopeckého sadech se vstupem zdarma v sobotu a neděli uvede všechny epizody seriálového hitu České televize Most!  Volný vstup bude také na party s DJ Sta v Café Regner, která vypukne 13. dubna ve 20:00 – afterparty DJ’s Hoffee & Mára. V sobotu festivalový hudební program ozdobí také Soundtrack Movie Night v originálním kulturním prostoru MōōVEMENT. Vinylová přehlídka toho nejlepšího, co zaznělo na stříbrném plátně, všechny zaručeně roztančí.

-red-