Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Recenze | Láska na druhý pohled – dobře rozjetá komedie v druhé půli těžkne

Francouzi jsou mistry evropských komedií a tak se skoro každý takový film, který se u nás rozhodnou distributoři uvést, těší poměrně velkému zájmu. Nedávno jsme v kinech mohli vidět pokračování multikulturní komedie Co jsme komu zase udělali? a teď je tu nový film od mladých nadějných tvůrců. Láska na druhý pohled je komedie s opravdu velmi lehkým otřením o hranu žánru sci-fi.

Láska na druhý pohled (foto: CinemArt)

Hugo Gélin má za sebou úspěšný film s Omarem Sy I dva jsou rodina. Teď přichází s příběhem o Raphaelovi (François Civil), ke kterému byl osud štědrý. Má skvělou manželku Olivii (Joséphine Japy), vysněnou kariéru známého spisovatele. Ale láska k jeho milované ženě začíná postupně uvadat na úkor vlastních sobeckých potřeb. Olivia navíc kvůli Raphaelovi vzdala vlastní kariéru nadějné pianistky. Vypadá to, že jejich vzájemné pouto vyprchalo. Raphael se ale po poslední dramatické hádce a prohýřené noci probudí do alternativního světa. Místo slavného spisovatele je najednou učitelem literatury a Olivie slavnou klavírní virtuózkou, která svého manžela v této realitě vůbec nepotkala. Raphael se tak za pomoci svého kolegy učitele a dlouholetého kamaráda Félixe (Benjamin Lavernhe) musí pokusit získat lásku svojí ženy znovu a od začátku. Zároveň doufá, že se vrátí do svého starého světa, k luxusnímu životu, slávě a milované ženě, kterou zanedbával…

Hugo Gélin v úvodní půlhodině v poměrně nápadité zkratce ukazuje deset let společného života dvou původně šťastných lidí, které postupně rozdělilo vyčerpání každodenního života, povinností a následné sobeckosti. Postava Raphaela se stala soběstačnou, domýšlivou a sebestřednou. V normálním světě se většinou podobné problémy řeší jedním nebo dvěma dětmi. Tady se režisér se svým scenáristou Igorem Gotesmanem rozhodli, že jedinými dětmi tohoto páru budou Raphaelovy romány s hrdinným akčním hrdinou Zoltánem.

Láska na druhý pohled (foto: Cinemart)

Komedie skvěle funguje především na začátku a v momentě Raphaelovy čerstvé přítomnosti v alternativní realitě. Dokud Raphael nechápe, že se ocitl ve světě, kde není národní celebritou ale pouhým učitelem. To je samozřejmě zdrojem upřímné zábavy. Především ve škole či vydavatelství.
V druhé polovině filmu se tempo ale začíná vytrácet. Láska na druhý pohled trvá bezmála dvě hodiny a v poslední fázi se hrdinové na plátně potácí za doprovodu nekonečně dlouhých a těžkých dialogů. Naštěstí i tady je pár zábavných momentů. Úleva z náhlého ztěžknutí docela dobře rozjetého příběhu se dostaví až v závěru.

 • 60%
  Režie - 60%
 • 55%
  Scénář - 55%
 • 70%
  Herci - 70%
 • 70%
  Kamera, střih - 70%
 • 70%
  Hudba - 70%
65%

Láska na druhý pohled (2019)

O naše blízké i lásku musíme pečovat jinak o ně snadno můžeme přijít. Tak by se dalo zkráceně shrnout téma tohoto filmu. Režisér zvládl první polovinu filmu, druhou měl značně prostříhat.

Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2019

Láska na druhý pohled
Mon inconnue
Komedie
Francie, 2019, 117 min
Premiéra: 2. 5. 2019 CinemArt
Režie: Hugo Gélin
Scénář: Hugo Gélin, Igor Gotesman, Benjamin Parent
Kamera: Nicolas Massart
Hudba: Sage
Hrají: François Civil, Edith Scob, Joséphine Japy, Benjamin Lavernhe, Ania Gauer, Camille Lellouche, Ludivine de Chasteney

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast