Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Zlatá Palma z Cannes poprvé putuje do Korey

Letošní ročník canneského festivalu je minulostí. Zlatou Palmu si odnesl jihokorejský snímek Parazit režiséra Bog Joon-hoa. Stal se tak prvním Korejcem, který tuto cenu v historii festivalu získal. Snímek bude zařazen i do české distribuce. Velkou cenu poroty obdržel francouzsko-senegalsko-belgický film Atlantique režisérky Mati Diopové.

Cenu za nejlepšího herce si odnesl španělský herec Antonio Banderas, který ztvárnil stárnoucího režiséra v krizi v nejnovějším snímku Pedra Almodóvara nazvaném Bolest a sláva. Za nejlepší herečku byla letos vyhlášena Angličanka Emily Beecham, která si zahrála v dramatu Little Joe rakouské režisérky Jessicy Hausner.

Cenu za nejlepší scénář si odnesla Céline Sciamma za film Portrét dívky v plamenech.
Ocenění za celoživotní přínos kinematografii převzal třiaosmdesátiletý francouzský herec Alain Delon.

Alain Delon v Cannes

Festival zakončil snímek Erica Toledana a Oliviera Nakacheho Hors Normes, ve kterém si jednu z hlavních rolí zahrál Vincent Cassel. Film do Česka přiveze společnost Bioscop.
Česko mělo zastoupení v několika nesoutěžních sekcích. Nejvýraznějším filmem byl snímek Forman vs. Forman Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny.

Distribuční společnost Film Europe do českých kin přinese osm snímků, které se na festivalu promítaly a mnohé z nich získaly i některou z cen. Budou to filmy Bídníci – celovečerní debut režiséra Ladj Ly, Mladý Ahmed bratrů Dardenneových, kteří letos získali Cenu za nejlepší režii. Následuje snímek To musí být nebe od Elia Suleimana, Jana z Arku režiséra Bruna Dumonta, Bezstarostná dívka Rebeccy Zlotowski. Diváci budou mít možnost vidět také snímek Kena Loache nazvaný Pardon, nezastihli jsme vás, film Slitování Arnauda Desplechina a také Lux Aeterna režiséra Gaspara Noeho.

-red-
foto: archiv

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast