Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Lásky jedné plavovlásky jsou restaurované zpět v kinech

Projekt uvádění restaurovaných klasik zpět na plátna kin zdárně pokračuje. Nyní se dočkal legendární film Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky. Zdánlivě banální zápletka druhého celovečerního filmu Miloše Formana se točí kolem učnice z internátu svedené na maloměstské zábavě pražským klavíristou. Dívka po společně strávené noci přijíždí s kufrem za mladíkem do Prahy a až tam pochopí, že ji nikdo nečeká.
Projekt digitálního restaurování vybraných filmových titulů realizuje MFF Karlovy Vary ve spolupráci s Národním filmovým archivem za podpory významných partnerů a Ministerstva kultury.

Příběh Anduly, možná jediné ženské hrdinky celé Formanovy filmografie, který napsal Forman společně se svými osvědčenými spolupracovníky Ivanem Passerem a Jaroslavem Papouškem, je zakotven v tragikomických kulisách československého socialismu 60. let. Lásky jedné plavovlásky svědčí o Formanově mistrovství v režírování neherců i herců: přirozeně je situuje do bravurně inscenovaných a zároveň dokonale autenticky působících situací, které jsou plné absurdity a černého humoru, ale také soucitu a něhy. Právě v tom spočívá podstata formanovského realismu: trapnost a pravda mají k sobě blíž, než si obvykle uvědomujeme. Po Černém Petrovi upevnil Miloš Forman tímto filmem svou pozici originálního glosátora společenské reality, který se dokázal přiblížit zejména mladým hrdinům na intimní vzdálenost.

Lásky jedné plavovlásky (foto: NFA)

Lásky jedné plavovlásky měly světovou premiéru v roce 1965 v hlavní soutěži benátského filmového festivalu. Posléze byly nominovány na Oscara i Zlatý glóbus.  Film vstoupí do kin na začátku června. Je to tak po Hoří, má panenko a Černém Petrovi již třetí snímek, který se vrátí na plátna kin v podobě, v jaké je diváci mohli vidět v roce 1965. Při procesu digitálního restaurování se vycházelo z originálního kamerového negativu a z negativu zvuku uložených v Národním filmovém archivu.

Digitální restaurování tohoto filmu z daru paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery realizoval MFF Karlovy Vary ve společnostech UPP a Soundsquare ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie. V letošním roce budou z daru Kučerových digitálně restaurovány ještě dva další tituly, a to Spalovač mrtvol Juraje Herze a Extase Gustava Machatého, které se vrátí na plátna kin v průběhu roku 2019.

-red-
foto/video: NFA © 2019

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast