Recenze | Yesterday – nápaditá letní komedie

Představte si, že blackout celé planety způsobí, že téměř všichni obyvatelé zapomenou, že kdy existovala skupina Beatles. Hlavní hrdina Jack (Himesh Patel) je neúspěšný zpěvák. Není vůbec špatný, ale jeho písničky se těžko kdy dostanou na první příčky hitparád. Když ho jednoho dne srazí autobus právě ve chvíli celosvětového výpadku elektřiny, nemá tušení, jaký dopad bude mít tato událost na celý jeho život. Úplnou náhodu totiž zjistí, že si písničky legendární skupiny po blackoutu nikdo nepamatuje. V prazvláštní alternativní realitě totiž Beatles nikdy neexistovali.

Yesterday (foto: CinemArt)

Originální nápad v režii Dannyho Boyla (Pláž) a scenáristy Richarda Curtise (Láska nebeská) funguje perfektně. Jack je každou chvíli konfrontován s novou realitou, ve které krom Beatles neexistuje třeba i něco tak samozřejmého jako Coca-Cola. Vypadá to, že toho z Jackovy momentální reality nezmizelo zase tak mnoho. Rolling Stones třeba stále hrají a nezmizel ani Ed Sheeran, o kterém bude ještě řeč.

Velký podíl na úspěchu a feel good pocitu z celého filmu má hlavní představitel Himesh Patel i nápad obsadit do filmu Eda Sheerana. Ten se Jackovi ozve poté, co slyšel několik “beatlesáckých” čili Jackových geniálních songů a zařídí mu propustku do velkého světa showbyznysu, kde se k nim přidá ještě geniální Kate McKinnon jako šílená hudební manažerka.
Zásadní postavou je ještě Lily James, blízká kamarádka, která už dávno chtěla být někým “jiným” v Jackově životě. Jenže ten má plnou hlavu hudby a tak si toho za ty roky společného přátelství ani nestačil všimnout.

Richard Curtis je mistrem nezapomenutelných komedií a konstatuji, že ani tady neudělal žádný kvalitativní úkrok stranou. Yesterday vyniká dobrými nápady, skvěle vyprofilovanými postavami i přesným castingem. Nestárnoucí beatlesácké songy tvoří perfektní hudební kulisu snímku, ale dá se říct, že film by stejně dobře fungoval s jakoukoliv jinou světoznámou hudební legendou. Je to prostě dobře napsaný film.

Yesterday (foto: CinemArt)

S romantikou se to tady nepřehání, vše je nadávkováno velmi efektivně a Yesterday je díky tomu i víckrát koukatelný film, který pokaždé potěší. Morální prozření na konci je celkem pochopitelné a i to zvládl scénář s bravurou a nijak zásadně z filmu tento element neční.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 85%
  85
 • Herci - 80%
  80
 • Hudba - 90%
  90
 • Kamera - 75%
  75

Yesterday (2019)

Pocta Beatles, morální odmítnutí hvězdného kultu a především báječná komedie.

82 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2019

Yesterday
Komedie / Hudební / Romantický / Fantasy
Velká Británie, 2019, 112 min
Premiéra: 27. 6. 2019 CinemArt
Režie: Danny Boyle
Scénář: Richard Curtis
Kamera: Christopher Ross
Hudba: Daniel Pemberton
Hrají: Himesh Patel, Lily James, Kate McKinnon, Ed Sheeran, Ana de Armas, Lamorne Morris, Sophia Di Martino, Joel Fry, Ellise Chappell, Dominic Coleman, Marjana Spivak, Atul Sharma, Jennifer Armour, Camille Chen