Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Recenze | Devadesátky – dokonalý návrat v čase

Prvním z filmů, které letos KVIFF Distribution zařadila do tradičního pofestivalového výběru je režisérský debut herce Jonaha Hilla Devadesátky. 

Devadesátky (foto: KVIFF Distribution)

Devadesátky zachycují atmosféru pod zlatavým kalifornským sluncem, kde parta starších kluků, kteří jezdí na skejtu, zkouší drogy, vrhají se do dívčích náručí a snaží se být v pohodě právě tak, aby zůstali „cool“. Do party by rád zapadl taky třináctiletý Stevie (Sonny Suljic), který žije se svou matkou (Katherine Waterston) a svým starším bratrem Ianem (Lucas Hedges), který si ho drží od těla a dává mu tvrdou sourozeneckou školu.

Zmíněný Sonny Suljic, který si zahrál v Lanthimosově Zabití posvátného jelena je divákova láska na první pohled. Lucase Hedgese zná divák z úspěšných snímků jako je Místo u moře, Tři billboardy kousek za Ebbingem nebo Lady Bird. Chvilku mi ale trvalo, než jsem si oblíbila i ty ostatní kluky. Raye (Na-kel Smith), „lokýnkovou princeznu“ Kurvadráta (Olan Prenatt), Čtvrťáka (Ryder McLughlin) a Rubena (Gio Galicia).

Devadesátky (foto: KVIFF Distribution)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Herci nebo realita?[/pullquote]Autor scénáře a režisér, jinak herec Jonah Hill (Vlk z Wall Street) k příběhu říká, že ho poskládal ze svých vlastních zážitků, kdy v devadesátých letech vyrůstal v L.A., a přimíchal k nim i to, co zažil a slyšel od  přátel. Výstižně vykreslené pocity spojené s dospíváním, skvělý vizuál a partička kluků, kteří jsou před kamerou naprosto civilní, dovedou diváka místy až do bodu, že často zapomene, že kouká na hraný film, a ne na dokument.

Devadesátky (foto: KVIFF Distribution)

Hill uspěl jak v roli scenáristy tak režiséra. Snímek se rozhodl formátovat do čtverce a společně s kameramanem Christopherem Blauveltem mu vtiskl neopakovatelnou atmosféru, která je podpořená soundtrackem poskládaným z hitů jako je Passing By Me od Tha Parcide, When The Shit Goes Down od Cypress Hill nebo třeba v pozadí znějícího songu Nirvany.

 • 80%
  Režie - 80%
 • 80%
  Scénář - 80%
 • 85%
  Herci - 85%
 • 85%
  Kamera - 85%
 • 90%
  Vizuál - 90%
 • 75%
  Střih - 75%
 • 85%
  Hudba - 85%
83%

Devadesátky (2018)

Sám autor film definuje jako příběh, který je víc než o skejtingu o přátelství a hledání party, do které třináctiletý kluk chce patřit. Zároveň je to i krásná metafora vášně, výdrže, odhodlání a odvahy. Ale taky upřímná sonda do životů kluků, kteří se snaží oprostit od toho, co je trápí. Skvělé herecké výkony, nostalgická a živá atmosféra Devadesátek je rozhodně něco, co byste si neměli nechat v létě v kině ujít.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms, KVIFF Distribution © 2019

Jonah Hill se proslavil rolemi tělnatých outsiderů (Superbad, Zbouchnutá), časem se však dostal i k výrazným vedlejším postavám ve filmech Moneyball nebo Vlk z Wall Street. Právě role ekonoma Petera Branda a věčně sjetého finančníka Donnieho Azzofa mu vynesly dvě oscarové nominace za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Jako herec natočil kolem šedesáti filmů, a kromě Bennetta Millera a Martina Scorseseho spolupracoval třeba i s Quentinem Tarantinem a Judem Apatowem.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast