Recenze: Hodinářova učně zdobí herecké výkony i vizuál

Radostnou zprávou pro českou kinematografii je vznik pohádky Hodinářův učeň. Autorkou scénáře a zároveň režisérkou je Jitka Rudolfová. Nová pohádka je jejím třetím celovečerním snímkem. Za sebou už má Zoufalce (2009) a Rozkoš (2013), které tématicky spadají někam úplně jinam, o to větším překvapením je, že autorka se tentokrát rozhodla pro úplně jiný žánr.

Hodinářův učeň (foto: Bontonfilm)

Příběh vypráví o lakotném Hodináři (Viktor Preiss), který by mohl získat poklad, pokud by se jeho dcera Laura (Dana Droppová) vdala za Urbana (Michal Balcar). Taková je vize bratrů Rodovoje (Václav Neužil) a Rodovíta (Jaroslav Plesl), kteří mu takový osud přiřknou už v kolébce. Jenže ti dva mají taky sestru Lichoradku (Jana Plodková), která stojí na straně Hodináře a svými radami a poznámkami v něm živí jeho lidské slabosti. Komplikuje tím práci svým dvěma roztomile haštěřivým bratrům a tím i Urbanovu cestu za láskou. Když později Hodinář zjistí, že by snad svatba Laury a Urbana mohla znamenat jeho smrt, rozhodne se Urbana poslat pro hodinky, které by před ní varovaly. A tak učně čeká během jeho putování do neznáma několik nelehkých zkoušek…

Pro diváka z děje vyplývá mnoho komických momentů, které v sobě nesou prvky grotesky a ve kterých jednoznačně exceluje Jana Plodková. Ústřední zamilovanou a sympatickou dvojici si zahráli Michal Balcar a Slovenka Dana Droppová, pro kterou to byla první filmová role vůbec. Svým uměním a dokonalým hereckým projevem vyčnívá „pan herec“ Viktor Preiss. Na scéně se objeví i Miroslav Krobot v roli frustrovaného hospodského, Jakub Žáček jako majitel panoptika, Jiří Vyorálek coby Zvířecí muž nebo Pavlína Štorková v roli Živy a Morany v jedné osobě.

Filmu rozhodně nechybí originalita, ale zasloužil by si ještě víc prostříhat, neškodil by i větší zásah dramaturga. Výsledek ale nakonec určitě dostál ambicím tvůrců a malý i velký divák dostane pohádku, která kvalitativně dosahuje výšky pohádkové verze Panské skály. A tím se dostáváme k lokacím snímku. Štáb díky nim procestoval značnou část České republiky a na plátně se tak objeví mnoho nádherných tuzemských míst, z nichž o některých se možná diváci dozvědí až právě při sledování pohádky. Natáčelo se v Lednici, na Panské skále, Uherčicích, Doksanech, Hostýnských vrších, ale také třeba na Cuknštejně nebo zámku v Dolních Beřkovicích.

Hodinářův učeň (foto: Bontonfilm)

Nádherný vizuál

Diváckou atraktivitu příběhu, který je zasazen do konce 19. století, zvyšují nádherné výpravné kostýmy scénografa a kostýmního návrháře Marka Cpina, který s Rudolfovou spolupracoval už na snímku Rozkoš. Jeho stylizovaným kostýmům nechybí nápad ani řemeslně kvalitní zpracování. Kombinuje modernější střihy s dobovými tvary a volí barvy, které jsou na hony vzdáleny kýčovitému vyznění celku.

Snímek využívá také mnoha triků, a tak se na plátně potkáte s motýly, můrami i několikanásobně větší Panskou skálou dobře známou z pohádkového evergreenu Pyšná princezna. Nicméně jak sami tvůrci poznamenali, některé trikové scény by si ještě zasloužily více pozornosti, času a hlavně financí.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 75%
  75
 • Herci - 90%
  90
 • Střih - 70%
  70
 • Kostýmy - 95%
  95
 • Výprava, Architekt - 90%
  90
 • Triky - 65%
  65

Hodinářův učeň (2019)

Hodinářův učeň staví na pevných kořenech pohádkových příběhů, kde dobro vítězí nad zlem a láska překoná všechny strasti navzdory jakýmkoliv překážkám. Jitka Rudolfová svou prací dostála slovu a podařilo se jí natočit pohádku, která se nepitvoří, odehrává se mimo královský dvůr a zároveň dovede svým humorem osvěžit klasickou pohádkovou konstrukci. Funguje také díky skvělým hereckým výkonům, krásným lokacím a kostýmní i scénografické výpravě. Vřele doporučuji se na ni do kina vypravit se svými ratolestmi beze strachu, že by vás výsledek zklamal, ať už svým provedením či myšlenkou.

80 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2019

Hodinářův učeň
Pohádka
Česko / Slovensko, 2019, 102 min
Premiéra: 15. 8. 2019 Bontonfilm
Režie: Jitka Rudolfová
Scénář: Jitka Rudolfová
Kamera: Ferdinand Mazurek
Hudba: Ivan Acher, Michal Novinski
Hrají: Jana Plodková, Jaroslav Plesl, Václav Neužil ml., Viktor Preiss, Dana Droppová, Michal Balcar, Miroslav Krobot, Jakub Žáček, Pavlína Štorková, Éva Bandor, Sebastian Pöthe

 1. […] „Diváckou atraktivitu příběhu, který je zasazen do konce 19. století, zvyšují nádherné výpravné kostýmy scénografa a kostýmního návrháře Marka Cpina, který s Rudolfovou spolupracoval už na snímku Rozkoš. Jeho stylizovaným kostýmům nechybí nápad ani řemeslně kvalitní zpracování. Kombinuje modernější střihy s dobovými tvary a volí barvy, které jsou na hony vzdáleny kýčovitému vyznění celku.“ Dagmar Šimková, Totalfilm.cz […]

Comments are closed.