Nepřehlédněte

Panství Downton přivítá krále – Crawleyovi dorazili z televize do kin

Historické drama z pera Juliana Fellowese obsazené hvězdami jako je Michelle Dockery, Hugh Bonneville a Elizabeth McGovern – to je celovečerní snímek Panství Downton, které už tento čtvrtek vstoupí do kin. Jeho tvůrci se s námi podělili o několik informací, které by divákům mohly napovědět, co mohou od snímku očekávat. Seriál má velkou fanouškovskou základnu i u nás. Všech šest řad vysílala na svých obrazovkách Česká televize. Film vejde do kin 12. září.

Panství Downton (foto: CinemArt)

Před pár měsíci se fanoušci seriálu Panství Downton radovali z toho, že v připravovaném spin-offu se exkluzivně objeví také velice vážení hosté – Král Jiří a Královna Marie. Soudě podle traileru jejich plánovaný příjezd na panství vzbudí mezi jeho obyvateli značný poprask. „Slavnostní oběd s královským párem, přehlídka a večeře!“ Paní Patmorová je tou událostí naprosto vyvedena z míry!

V šesti sériích seriálu Panství Downton se scenárista Julian Fellowes snažil v rovnováze udržet prolínání příběhů více než dvanácti různých postav se skutečnými historickými událostmi. Když přišla řeč na možný film, bylo jasné, že bude zapotřebí všechny charaktery propojit nějakou zásadní událostí, která zahýbe celým panstvím. Shodou okolností se Fellowes dočetl o návštěvě královského páru, kterou do Wentworth Woodhouse v hrabství Yorkshire podnikl v roce 1912.

Panství Downton (foto: CinemArt)

“Downton leží také v Yorkshiru, a tak mi to připadalo jako dobrá paralela a zároveň skvělá příležitost, při které by si služebnictvo bylo díky všeobecnému nadšení a nutnosti spolupráce rovno s bohatou rodinou, pro niž pracuje. Ve snímku jsme se do děje snažili zapojit všechny, kteří se v seriálu objevovali, a udržet tak i určitou návaznost na seriálový děj, aby výsledný dojem nebyl příliš rozptylující a matoucí. Každá z postav zodpovídá za určité povinnosti, aby společně došly ke spokojenosti z dobře naplánované návštěvy Jejího Veličenstva s chotěm. A to se podle nás povedlo zobrazit,“ vysvětluje Fellowes.

Režisér Michael Engler, který se podílel i na režii některých seriálových epizod, řekl, že byl naprosto nadšen tím, jak Fellowes dokázal budovat děj příběhu. „Jednotlivé minipříběhy dokázal propojit do fungujícího celku, který je velice uspokojivý. Snímek nabízí skvělou směsici seriálu Panství Downton a starší série Gosford Park, jejímž autorem je Fellowes taktéž.“
Hugh Bonneville, který hraje Lorda Granthama, souhlasí: „Je to dynamicky se vyvíjející příběh, který nepostrádá úsměvné chvíle stejně jako emotivní momenty. Dojde i na trochu podlosti a nechybí ani momenty vedoucí k srdečnému smíchu. Všechny tyhle chutě dělají ze snímku velice příjemnou podívanou.“

Panství Downton (foto: CinemArt)

Michelle Dockery zase poukazuje na to, že zámožná rodina Crawleyů se poprvé ocitá v situaci, kdy musí vystoupit ze své komfortní zóny a posbírat veškeré své síly na to, aby se pokusila udělat dojem na někoho, kdo v hierarchii bohatých stojí výše než ona sama. „Najednou má někdo více diamatů a delikates na stole než oni, a tak je velice zajímavé pozorovat, co to s jednotlivými členy této zámožné rodiny dělá,“ komentuje herečka.

Panství Downton (foto: CinemArt)

Producenti seriálu vždy dbali na to, aby byla dodržena historická přesnost. A jinak tomu není ani v případě tohoto snímku. Odborný poradce filmu Alastair Bruce byl po dlouhou dobu jedním z komorníků Královny Alžběty stejně jako se staral i o Prince Philipa. Hercům tak radil, jak se chovat a pohybovat v přítomnosti královského páru. A podobný kurz pak proběhne i na plátně v rámci příběhu.
Stejně tak se diváci dočkají i velkolepé scény, kdy královský pár projíždí vesnicí. K tomu bylo zapotřebí stovky komparzistů oblečených do uniforem, množství koní a samozřejmě kanóny. „Je to skutečná podívaná,“ komentuje režisér Engler. „Naštěstí se na nás usmálo štěstí a my jsme mohli během tří slunných dnů natočit vše, co bylo potřeba,“ dodává úlevně.

Panství Downton (foto: CinemArt)

Mary je ta, kdo teď opravdu vede panství. Ale protože snímek vzniká po relativně krátké době od poslední série Panství Downton, je stále ještě ve své manažerské pozici tak trochu nováčkem. Podle její představitelky Michelle Dockery hledá oporu ve svém švagrovi Tomu Bransonovi (Allen Leech), své důvěrnici Anně (Joanne Froggatt) a ve svém „hrdinovi“ Carsonovi (Jim Carter). „Mary tohoto milovaného majordoma na odpočinku požádá o pomoc a on jí pomůže. Ten vztah mezi Mary a Carsonem se mi moc líbí. Jsou to jedny z nejhezčích momentů filmu,“ komentuje svou roli herec.

Panství Downton (foto: CinemArt)

Kromě Krále Jiřího (Simon Jones) a Královny Marie (Geraldine James) se na panství objeví také další nová postava. „Je to sestřenice Lady Bagshaw, kterou si zahrála úžasná Imelda Staunton. Dostane se do konfliktu s dalšími dvěma ženami a vzhledem k tomu, jakým způsobem je to celé pojato, myslím, že se mají diváci na co těšit,“ doplňuje režisér snímku.

Při otázce na možné pokračování už ale Engler odpovídá mnohem opatrněji. „Ano, taková možnost tu je vždycky…“ Scenárista Fellowes k tomu dodává: „Víte, kdybych vám teď řekl, že se nic takového nestane, byl bych sám proti sobě. Chci říct, že by mi nevadilo napsat scénář k dalšímu filmu o Panství Downton, tahle práce nás všechny bavila. Uvidíme, jak na snímek budou reagovat diváci.“

Jak se film povedl můžete posoudit od 12. září.

-původní materiál Totalfilmu-
foto/video: CinemArt © 2019