Nepřehlédněte

Recenze | Takové krásné šaty objevují další rozměry fantazie

Takové krásné šaty – nejnovější film režiséra a scenáristy Petera Stricklanda, který si často libuje v hlavních ženských postavách, podivné temné atmosféře i okolnostech a nebojí se ve svém pracovat s prvky fetiše, těch nejosobnějších fantazií i nestandardních potřeb a tužeb svých postav. Do kin tedy putuje jeho čtvrtý celovečerní film a přinejmenším svým předchozím, jež se jmenuje Pestrobarvec petrklíčový, diváky ubezpečil, že je na filmovém poli originálem, který si zaslouží pozornost.

Takové krásné šaty (foto: AČFK)

Strickland se nechal pro Takové krásné šaty inspirovat YouTube videy ASMR, které dokážou navodit mozkový orgasmus, přibral k nim určité prvky z italských giallo snímků a čerpal i z děl britského spisovatele M. R. Jamese, jehož příběhy oplývají specifickou duchařskou atmosférou a prvky.
Prokleté červené šaty samy o sobě jsou nakonec tou nejméně divnou věcí v celém snímku. Autor si dal velkou práci přinejmenším s tvorbou první poloviny snímku. Používá v ní kolážové sekvence, které v sobě mají estetiku reklam 80. let a kolem se jako olej rozlívá specifická atmosféra se sexuálním podtextem plná bizarních situací, které na první pohled nevinně pojí elegantní a lehoučká róba.

Její příběh začíná u čerstvě opuštěné Sheily (Marianne Jean-Babtiste), která žije v domě se svým dospělým synem Vincem (Jaygann Ayeh) a dost často také s jeho starší přítelkyní Gwen. Tu hraje Gwendoline Christie (Star Wars, Hunger Games a hlavně Hra o trůny) a její postava vnáší do děje geniální napětí a mysticismus a dovedně zachází i se suchým britským humorem. Podobně temnou postavou je také Miss Luckmoore, kterou si zahrála herečka Fatma Mohamed, jež zatím účinkovala ve všech Stricklandových snímcích. I tahle role jí náramně svědčí a dokonale v divákovi dovede navodit atmosféry tajemství a hmatatelné sensuality. Baví i Hayley Squires (Já, Daniel Blake) jako Babs a její šilhání a ke slovu se, byť ne zcela klasicky, dostane i dánská herečka Sidse Babett Knudsen.

Takové krásné šaty (foto: AČFK)

Za kameru se postavila australská rodačka Ari Wegner, kameramanka mnoha reklam a hudebních videoklipů, ale především žena, která nasnímala film Lady Macbeth (2016, William Oldroyd). Hudební nadšenec Strickland si tentokráte na pomoc se soundtrackem pozval britské experimentální seskupení Cavern Of Anti-Matter. Jejich hudební motivy jsou plné skoro hypnotizujících motivů dobře přiléhají k potemnělému příběhu a doplňují propracovaný zvuk filmu.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 75%
  75
 • Zvuk - 85%
  85
 • Hudba - 80%
  80
 • Kamera, vizuál - 75%
  75

Takové krásné šaty (2018)

Takové krásné šaty nejsou pro každého. Potěší ty, kteří ve filmovém světě hledají specifický žánr nebo ty, kteří prostě jenom chtějí objevovat další rozměry fantazie a nebojí se ponořit do podivných světů, které působí na všechny smysly, a kde je prostor i pro klasický suchý humor. Rituály v nočním obchodním domě, voyerství i fetiš umí autor v příběhu úspěšně uplatnit. Nabízí se ale otázka, zda by jeho snímku neslušel víc seriálový formát, kde by autorovy myšlenky mohly v rámci žánru ještě smysluplněji bujet, než jak je tomu pak téměř od druhé půlky snímku. I tak je to ale rarita, kterou milovník filmových bizarností ocení.

75 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: AČFK © 2019

Takové krásné šaty
In Fabric
Horor / Komedie / Mysteriózní
Velká Británie, 2018, 118 min
Premiéra: 12. 9. 2019 AČFK
Režie: Peter Strickland
Scénář: Peter Strickland
Kamera: Ari Wegner
Hrají: Marianne Jean-Baptiste, Hayley Squires, Leo Bill, Fatma Mohamed, Gwendoline Christie, Julian Barratt, Richard Bremmer, Jaygann Ayeh, Sidse Babett Knudsen, Caroline Catz, Steve Oram, Pano Masti, Susanna Cappellaro, Sara Dee, Gavin Brocker, Simon Manyonda