Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

První dojmy – nová krimi série Sever s Mádlem a Benonim

Nový šestidílný seriál SEVER natočil Robert Sedláček, režisér několika úspěšných televizních projektů a také loňského snímku Jan Palach. Minisérie, která se poprvé vysílá dnes na ČT1, se odehrává v období, kdy byl českým prezidentem Václav Klaus a doba přála nejrůznějším korupčním aférám. Nutno dodat, že inspiraci našli tvůrci ve skutečném příběhu jednoho severočeského kriminalisty.

Sever (foto: ČT)

První díl diváky seznámí s příběhem inženýra Petra Svobody (Jiří Mádl), který pracuje na stavebním odboru radnice. Práce ho ale slušně řečeno nebaví, a tak se rozhodne stát kriminalistou poté, co se poblíž bytu, kde s rodinou žije, stane vražda. Navíc se na místě činu potká se svým přítelem ze studentských let Vítkem Brázdilem (Štěpán Benoni), který u policie pracuje a v jeho myšlence změnit práci ho podporuje.
Mádlův Svoboda je typ člověka, který trochu naivně věří ve vyšší princip a spravedlnost a když tedy absolvuje půlroční kurz u policie, je přijat na kriminální oddělení do Bíliny, kde se jeho nadřízeným stává Ivan Rezner (Martin Havelka). Že se ale Svobodovo chování do oné doby a místa ani trochu nehodí si sám začne uvědomovat poté, co se ho Rezner snaží nenápadně manipulovat prostřednictvím malých službiček, různých výhod a doporučení. Nebezpečně blízko, a ještě navíc zcela sebevědomě, krouží také Rostislav Valenta (Martin Pechlát), který patří do skupinky místních vlivných a neohrozitelných zbohatlíků, jenž jsou jedna ruka se státními institucemi kraje.
Nebezpečné prostředí, ve kterém platí ty mně a já tobě pomalu začne tlačit i na Svobodu. Ten se ale nevzdává a dál se pokouší šťourat do hnilobných principů, které propojují lokální podnikatelskou smetánku s politickou.

Svoboda žije se svou manželkou, kterou si zahrála Eliška Křenková, a synkem v docela šťastném manželství. Pro Křenkovou tohle byla kariérně první role maminky a režisér Sedláček ji na novinářské projekci chválil za to, jak dokázala vytěžit i pouhou roli partnerky. Krátké interakce mezi ní a Mádlem v domácím prostředí jsou jedním ze světlých bodů celého seriálu.

Sever má i docela příjemnou kameru, která přinejmenším tonalitou a obrazovou skladbou patří mezi lepší průměr tuzemských seriálů z policejního prostředí. Hudbou k atmosféře seriálu přispěl Michal Rataj, který často s Robertem Sedláčkem spolupracuje. Potíž je ale v nepříliš dobře napsaném scénáři, který svou plytkostí ubírá jinak zajímavému tématu na atraktivitě. Nedostatečnost se projevuje také dramaturgicky a vyznívá silně třeba v momentech, kdy se podezřelí až příliš rychle vzdávají poté, co se ocitnou před vyšetřovateli a svůj popis vysypou jako básničku prvňáček před tabulí.

Sever (foto: ČT)

Nápadné podobnosti a srovnávání se severskými detektivkami se nelze vyhnout a sami tvůrci je přiznávají. Severočeští hrdinové se snaží chovat jako jejich severští kolegové. Ukazují tvrdé a nekompromisní tváře, ale když dojde na křik a emoce, je těžké jim cokoliv uvěřit. Nejlépe se své role v tomto případě zhostil už výše zmíněný Benoni, zbytek působí v kontextu situací spíš úsměvně.
V informacích k seriálu se píše, že Sever je především psychologicky pojatý příběh muže a že detektivka tvoří jenom jeho kostru. Sám Sedláček k tomu dodává, že všeobecně rád zkoumá moment, kdy jeden stojí proti všem. Nechme se tedy překvapit, jak celý příběh nabere na obrátkách. Tohle zatím totiž příliš přesvědčivý nástup nebyl.

[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]čtěte také: E. Křenková: Pochvala od Sedláčka zavazuje (rozhovor)[/pullquote]

Hodnoceno na základě dílů 1-3.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2019

Sever (TV seriál)
Krimi / Thriller
Česko, 2019 (6x cca 55 min.)
Každé pondělí na ČT1
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Václav Hašek
Kamera: Jan Šuster
Hudba: Michal Rataj
Hrají: Jiří Mádl, Eliška Křenková, Robert Řasa, Štěpán Benoni, Aleš Bílík, Martin Havelka, Jan Novotný, Martin Pechlát, Jana Polášková, Jacob Erftemeijer, Jan Komínek, Pavel Čeněk Vaculík, Tomáš Dastlík, Petra Špalková

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast