Recenze: U Zlaté rukavice – hnus, špína a vraždy v Hamburku

V polovině sedmdesátých let celým Německem otřásl případ sériového vraha Fritze Honky, který v Hamburku zavraždil minimálně čtyři místní prostitutky. Přesně na toto téma se soustřeďuje nejnovější snímek režiséra Fatiha Akina, jenž byl zařazen do hlavní soutěže letošního Berlinale. Akin svou vizi staví do ostrého kontrastu s většinou filmů o podobných zločincích. Všudypřítomný důraz na naturalistické zobrazení ovšem upozaďuje pointu.

U Zlaté rukavice (foto: Film Europe)

Fritz Honka většinu svého volného času tráví v zaplivané knajpě U Zlaté rukavice, od níž se odvíjí název filmu, a svým nepěkným vzezřením a až stydlivou povahou působí na ostatní štamgasty (tj. násosky a prostitutky) jako neškodná šedá myška. Čas od času si Honka ovšem do svého podkrovního a značně zaneřáděného brlohu přivede nějakou tu prostitutku, se kterou se nejprve marně a místy až groteskně snaží provést sexuální akt, následně ji ale zabije a rozčtvrtí. Části jednotlivých těl občas odhodí kamsi na skládku či do vysoké trávy, některé kusy si ovšem porůznu schovává doma. Puch, který se line z rozkládajících se ostatků, vyvolává stížnosti sousedů i Fritzových občasných návštěv.

Právě smrad, hnus a špína prostupují celý snímek. Fatih Akin, německý režisér tureckého původu známý díky svým filmům Proti zdi (2004) či Odnikud (2017), se rozhodl ústřední téma zobrazit v co nejnaturalističtějším módu a to i za cenu, že místy až moc tlačí na pilu. Hamburská chudinská čtvrť San Pauli je tak zabydlena ztracenými existencemi, které své bezvýchodné životy zapíjí tou nejlevnější pálenkou v jakoukoliv denní i noční dobu. Drtivá většina postav navíc vypadá, jako by jim scházely základní hygienické návyky. Majorita scén je pak zahalena do lehce nahnědlého filtru, který podtrhuje všudypřítomnou nechutnost situace. Ač kamera odvrací zrak od rozřezávání těl, i tak je film značně násilný a na pohled místy až vrcholně nepříjemný.

U Zlaté rukavice (foto: Film Europe)

Jonas Dassler za velké pomoci maskérů odvádí jako Fritz Honka zdatný výkon. Z 23letého a veskrze atraktivního herce se stal o více než dekádu starší psychopat s až bolestně alarmující vizáží. Jedná se o podobně extrémní fyzickou proměnu jako např. Charlize Theron ve své oscarové Zrůdě. Theron šla ovšem ještě o krok dál a za odpudivou fasádou dekódovala komplikovanou psychiku své postavy. Tímto směrem se Dassler bohužel nevydává, což ovšem není ani tak vina jeho hereckého umu jako spíš nedostatečně propracovaného scénáře.

Těžko se tomu věří, ale pod maskou zrůdy je atraktivní herec

Atak ošklivosti

U Zlaté rukavice skutečně funguje na vizuální bázi výborně. Ať už je pohled na Honku či jeho činy sebenepříjemnější, nelze mu upřít působivost. Svým způsobem je film atakem ošklivosti na divákovy smysly. Pokud ovšem nadzvedneme pomyslnou vizuální pokličku, krom smrdutých výparů pod ní mnoho nenajdeme. Přetrvají tak spíše rozpaky z toho, co a proč měl vlastně snímek sdělit. Tak jako se občas ztratí význam v překladu, zde se celková pointa ztrácí pod nánosem špíny a hnusu.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 65%
  65

U Zlaté rukavice (2019)

Snímku U Zlaté rukavice nelze upřít netradiční přístup k tématu sériových vrahů. Tam, kde většina filmů tohoto žánru přijímá za svůj investigativní půdorys, Fatih Akin prezentuje pouze chaos a bezradnou situaci. Extrémně nelíbivý vizuál sice splňuje svůj účel, ale zároveň odsouvá stranou daleko zajímavější psychopatologické aspekty, které by snímku dodaly potřebnou tíhu.

68 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2019

U Zlaté rukavice
Der goldene Handschuh
Drama / Thriller / Horor
Německo, 2019, 110 min
Premiéra: 17. 10. 2019 Film Europe
Režie: Fatih Akin
Předloha: Heinz Strunk (kniha)
Scénář: Fatih Akin
Kamera: Rainer Klausmann
Hrají: Jonas Dassler, Margarete Tiesel, Katja Studt, Marc Hosemann, Martina Eitner-Acheampong, Adam Bousdoukos, Victoria Trauttmansdorff, Uwe Rohde, Greta Sophie Schmidt, Hark Bohm, Heinz Strunk, Tristan Göbel, Laurens Walter, Philipp Baltus, Tom Hoßbach, Jessica Kosmalla, Dirk Böhling, Jens Weisser, Simon Goerts, Klaus Bobach Rios