Amundsen od režiséra Pirátů z Karibiku má trailer, ve filmu hraje i Kotek

Na světě je trailer k norsko-švédsko-českému koprodukčnímu snímku Amundsen, který přináší portrét legendárního norského polárního objevitele. Na Roalda Amundsena je ve filmu nahlíženo nejen jako na vítěze, ale také na člověka z masa a kostí, kterému se nevyhnuly tragické momenty. Stejně tak je i poctou těm, kteří se s ním vydávali prozkoumávat zatím neobjevené ledové pustiny před více jak sto lety. Amundsen je už třetí životopisný film z filmografie norského režiséra Espena Sandberga, který má na kontě také Piráty z Karibiku: Salazarova pomsta nebo snímek Kon-Tiki, za který byl nominován na Zlatý globus i Oscara nebo Cenu Evropské filmové akademie (EFA).

„Většina lidí slyšela o tomto úžasném příběhu, kdy spolu o dosažení jižního pólu soupeřili Amundsen a Robert Scott, a také o tom, jak to celé dopadlo…  Ale jenom málo lidí tuší, kdo Roald Amundsen byl doopravdy. Během čtyř let rešerší a následných příprav jsme se dostali k několika zajímavým informacím z Amundsenova života a těšíme se, až se o tyto informace podělíme s diváky,“ komentuje příběh producent snímku Kristian Strand Sinkerud.

Amundsen (foto: Bontonfilm)

Velkolepá podívaná diváky seznámí nejenom s expedicemi, které slavný polárník ve svém životě vykonal, ale dá také nahlédnout do Amundsenova osobního života. Byl to právě on, kdo jako první dosáhl se svou expedicí severního i jižního pólu. Snímek ukazuje i soupeření s jeho sokem, britským námořním důstojníkem a objevitelem Robertem Scottem.
Roald Engelbregt Gravning Amundsen byl pozoruhodnou postavou začátku dvacátého století, který v sobě měl obrovské odhodlání, touhu, vytrvalost, tvrdohlavost. Zároveň byl pro mnohé také nenapravitelným snílkem, který ale dbal na poctivou přípravu a od domorodců se učil, jak přežít v polárních podmínkách. Jeho realita se často ale neslučovala s tou, kterou vnímal jeho praktický bratr Leon, a tak snímek popisuje i jejich obtížný vztah.

Amundsen na originálním kolorovaném snímku

Polárního objevitele ztvárnil ve snímku talentovaný a oblíbený norský herec Pål Sverre Hagen (Kon-Tiki, Boj sněžného pluhu s mafií, Vzkaz v láhvi, 7 životů). Jeho poslední životní lásku Bess Magids si zahrála americká herečka Katherine Waterson, kterou diváci znají především jako Tinu Goldsteinovou ze série snímků Fantastická zvířata.
V roli jednoho ze členů Amundsenovy výpravy se objeví český herec Vojtěch Kotek. Představuje německého leteckého mechanika a polárního letce Karla Feuchta. Výraznou českou stopu nechala na snímku Amundsen také kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší. Snímek se natáčel na Islandu, v České republice a Norsku.

Do českých kin film dorazí 26. prosince

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2019