Nepřehlédněte

Mezipatra vyhrála komedie Adam, festival pokračuje od pátku v Brně

Ve středu večer skončila slavnostním ceremoniálem pražská část 20. ročníku Mezipater. Cenu za nejlepší hraný film získala indie komedie Adam režiséra Rhyse Ernsta. Režisér snímku svůj film na festivalu osobně uvedl. Hlavní porota Mezipater ocenila u Adama zejména jeho lehkost a herecké výkony. Pražskou část Mezipater navštívilo celkem 7600 lidí. V nabídce projekcí bylo celkem 60 filmů. Festival se nyní přesune do Brna, kde v pátek na slavnostním zahájení promítne film Matthias a Maxime. Svou brněnskou část pak zakončí 22. listopadu udělením divácké ceny.

Adam (foto: Mezipatra)

Snímek Adam natočený podle bestselleru Ariel Schrag sleduje sedmnáctiletého mladíka, který přijede na letní prázdniny za svojí sestrou. Adam je nadšený a doufá, že si zde najde dívku. Rychle ale zjišťuje, že je vržen do prostředí queer barů a happeningů. Když se zakouká do Gillian, která ho považuje za trans kluka, ocitá se najednou před nelehkým rozhodnutím. Řekne jí pravdu? Film o důležitosti přátelství a upřímnosti v queer komunitě měl premiéru na filmovém festivalu Sundance.

Rhys Ernst na Mezipatrech 2019

Vítězem soutěže krátkometrážních snímků se stal film Dawida Ullgrena Život není peříčko, zlato (Crash and Burn, Honey). Ten sleduje stárnoucího Cimona, který už patnáct let uniká ze svého neuspokojivého života do říše drag queens. Své sny nedokázal proměnit v realitu, má hluboko do kapsy, a teď navíc přišel o práci. Podium a alkohol už jako záchranný kruh nestačí. Mraky se rozestoupí, když zazvoní telefon s nabídkou, která se neodmítá. Když realita není milosrdná k Cimonovi, bude aspoň k jeho alter egu? Rhys Ernst i Dawid Ullgren si v Praze převzali ceny na slavnostním zakončení osobně.

Život není peříčko

Podle studentské poroty snímek zobrazuje reálné problémy queer komunity: „Intimní portrét skrze upřímné a silné herecké provedení hlavní postavy ukazuje nejen promarněné sny a příležitosti nebo toxickou maskulinitu, ale také odvážná rozhodnutí, provedená i přes důsledky a tvrdou realitu.”

-red-
foto/video: Mezipatra, Queer Kino © 2019